Preluarea apei pluviale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • economicosu
    Incepator
    • 01.oct.2012
    • 2

    Preluarea apei pluviale

    Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema: casa in care locuiesc este situata sub nivelul strazii si de fiecare data cand ploua puternic apa din strada trece peste bordura si-mi intra in garaj. In fata garajului am un sant de preluare a apei conectat la sistemul de canalizare, dar nu face fata din cauza unei clapete antirefulare pe care am montat-o in camin pentru protectie. Pana la montarea clapetei am fost inundat de cateva ori din cauza refularii sistemului de canalizare. Ma puteti ajuta cu o idee?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #2
    Răspuns la: Preluarea apei pluviale

    Clapetele trebuie curatate periodic pt a nu se bloca .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • economicosu
      Incepator
      • 01.oct.2012
      • 2

      #3
      Răspuns la: Preluarea apei pluviale

      Clapetele functioneaza corect, blocheaza apa care refuleaza din instalatia stradala si nu mai pot prelua ceea ce vine din curte.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1551

        #4
        Răspuns la: Preluarea apei pluviale

        Faceti un camin unde sa colectati apele pluviale, montati o pompa pentru ape uzate si aceasta va lucra ori de cate ori va creste nivelul de apa in acel camin. Evacuarea o faceti pe o conducta separata astfel incat sa nu existe posibilitatea de refulare.

        Comentariu

        • alecrimar
          Incepator
          • 02.ian.2008
          • 63

          #5
          Răspuns la: Preluarea apei pluviale

          clapeta se inchide cind debitul de apa este mare si nu permite refularea acesteia in curte. Inchizindu-se clapeta apa din sant nu se va scurge in caminul stradal de canalizare ci va refula in curte, deci solutia cu clapeta este proasta
          solutia cu clapeta este valabila doar la canalizarea menajera
          O solutie ar fi inaltarea temeliilor la gard, garaj etc

          Comentariu

          Procesare...