Amplasare si construire fosă septică

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Amplasare si construire fosă septică

    Postat în original de RaduCA
    Greu de ucis... pardon, crezut.
    Cum vreti sa va demonstrez ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Nick777
      Incepator
      • 24.oct.2013
      • 12

      #17
      Răspuns la: Amplasare si construire fosă septică

      Postat în original de FilipT
      Fara fund betonat e dezastru, care are fantana in zona o sa aiba apa poluata de la fosa......
      Nu există nicio fântână pe o distanţa de >50 m în toate direcţiile.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1553

        #18
        Răspuns la: Amplasare si construire fosă septică

        Nu cred ca doar un exemplu poate fi o regula. Exista multe variabile insa o groapa in pamant nu o putem considera o fosa, oricat am dori acest lucru. Permeabilitatea solului este discutabila, apa se poate scurge mai repede sau mai putin repede insa sigur se duce in jos. Deasemenea, o cantitate mai mare de apa adusa in acea groapa fara fund betonat, ajuta la mentinerea starii fluide. Dvs. ati dat un exemplu pro, acum ceva vreme ne spunea un coleg de forum ca a dorit sa vidajeze si cei care au venit, au constat ca depunerile sunt prea uscate si nu pot fi vidanjate. Eu unul nu pot garanta si sfatui o persoana sa isi faca o astfel de groapa si nu ii pot spune ca solutia il va ajuta.

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2467

          #19
          Răspuns la: Amplasare si construire fosă septică

          @Nick777
          Ca tot nu exista nici o fantana in zona si tot nu va intereseaza unde se "scurge" lichidul din "groapa" pe care vrei sa o faceti,
          ingropati cate trei tuburi alaturat, montati o teava care sa va asigure legatura intre cele doua tronsoane (un fel de prea plin),
          folositi cat mai putina apa si astfel realizati un sistem de colectare al reziduurilor la cel mai mic pret de pe piata.
          Va urez success si in relatiile cu vecini, care o sa fie foarte multumiti de mirosul pe care-l vor degaja tuburile "fosei".

          Comentariu

          • Nick777
            Incepator
            • 24.oct.2013
            • 12

            #20
            Răspuns la: Amplasare si construire fosă septică

            Cer închiderea acestui thread. Am crezut că pot obţine răspunsuri de bun simţ, care chiar să mă ajute. Dar nu a fost aşa. Mulţumesc celor care şi-au dat silinţa.

            Comentariu

            • anti77
              Incepator
              • 12.apr.2012
              • 49

              #21
              Răspuns la: Amplasare si construire fosă septică

              Detinerea unei fose fara fund constituie infractiune si puteti primi intre 1 si 5 ani sau amenda pana la 70.000. Va rog sa cititi legea apelor din 1996 actualizata. Pentru fosa din beton este necesar autorizatie de constructie eliberata de la primarie. Deasemenea trebuie amplasata la minim 10 metri de orice casa si minim 10 metri de orice put/fantana.

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2467

                #22
                Răspuns la: Amplasare si construire fosă septică

                Postat în original de anti77
                Pentru fosa din beton este necesar autorizatie de constructie eliberata de la primarie
                Care este articolul din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii unde scrie asta?

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  #23
                  Răspuns la: Amplasare si construire fosă septică

                  Postat în original de Nick777
                  Cer închiderea acestui thread. Am crezut că pot obţine răspunsuri de bun simţ, care chiar să mă ajute. Dar nu a fost aşa. Mulţumesc celor care şi-au dat silinţa.
                  Va suparati degeaba. Faptul ca nu toti au aceeasi parere dar v-o expun, este de dorit pentru a intelege cat mai bine situatia sia hotari intr-o directie sau alta.
                  Repet, o groapa betonata fara fund nu este o fosa septica.
                  In prinvinta autorizarii, lucrurile sunt discutabile doar pentru ca in viata nu totul este facut dupa litera si spiritul legilor. La fel este si la puturile forate, cati obtin autorizatie pentru forarea putului?
                  Probabil si sistemul este greoi fapt pentru care nimeni nu doreste sa alerge dupa acte si formalitati, pierzand saptamani bune, aparent inutil.
                  Credeti ca raspunsurile noastre nusunt de bunsimt? V-a jignit cineva?
                  Inorice caz, raspunderea pentru realizarea solutiei dvs. o aveti numai dvs. iar din punctul meu de vedere, o locuinta moderna nu poate avea o hazna in curte. Cu siguranta peste ani buni se va ajunge la interzicerea unor solutii si o mai mare rigoare in acest domeniu.

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2467

                    #24
                    Răspuns la: Amplasare si construire fosă septică

                    Postat în original de Consultant sanitare
                    In prinvinta autorizarii, lucrurile sunt discutabile doar pentru ca in viata nu totul este facut dupa litera si spiritul legilor.
                    La fel este si la puturile forate, cati obtin autorizatie pentru forarea putului?
                    Dati-mi voie sa va contrazic.
                    La puturile forate pentru uz gospodaresc nu este necesara autorizatie.
                    Daca insa intentionezi sa folosesti apa in scop comercial (gen spalatorie auto) atunci ai nevoie de autorizatie.
                    Stiu asta pentru ca acum patru ani cand am forat un put (nu eu ci o echipa din Dambovita) m-am interest de acest aspect.

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1553

                      #25
                      Răspuns la: Amplasare si construire fosă septică

                      La un moment dat era o prevedere ca puturile utilizate pentru locuinte individuale nu necesita autorizare daca au adancimea maxima de 50m.
                      Exista Primarii care au afisate autorizatiile pe site. Daca le consultam, o sa vedem ca se elibereaza autorizatii chiar si numai pentru realizarea unui put forat.
                      Am facut o captura de pe o autorizatie de acest gen, parte din prima pagina si o atasez. Asadar de ce oare se elibereaza astfel de autorizatii in orasele mari?
                      Faptul ca inca nu este o practica generalizata ne duce tot la discutia subiectiva mentionata anterior.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • matea_bogdan
                        Incepator
                        • 03.feb.2015
                        • 62

                        #26
                        Răspuns la: Răspuns la: Amplasare si construire fosă septică

                        stiu ca e un thread vechi dar pun intrebarea si aici. nu am posibilitatea de a face canalizare. putul este langa casa mea (la vreo 5 m). puturi nu sunt.
                        intrebare: au sapat astia la 3,80 m si...au dat de un pic de apa. s-au oprit ca au zis ca e mai rau daca mai sapa. a plouat foarte mult. o fi posibil sa fie de apa de suprafata? sa ii mai pun sa sape sau sa o las asa? daca mai sapa mi-e frica ca nu o sa mai poata sa betoneze fundul. eu ma gandeam sa mai stau cateva zile si sa vad ce se intampla ca apa aia. ca nu e multa. ce ziceti?

                        Comentariu

                        • godaro
                          Membru
                          • 10.mar.2014
                          • 232

                          #27
                          Re: Amplasare si construire fosă septică

                          Studiul geo ce zice !???!???

                          Comentariu

                          • FilipT
                            Membru Marcant
                            • 15.feb.2009
                            • 695

                            #28
                            Răspuns la: Amplasare si construire fosă septică

                            Putul sau fosa septica se executa?

                            Comentariu

                            • Nick777
                              Incepator
                              • 24.oct.2013
                              • 12

                              #29
                              Mi-am redeschis contul și am dat peste aceasta veche postare. Acum 5 ani am construit puțul absorbant la 15 m de casă, la o adâncime de aprox 3,5 m, fără fund betonat. Nu a fost necesară nicio vidanjare până în prezent. Apa din put se menține constant la 25-50 cm de țeava de scurgere. Consumul de apă s-a făcut moderat, adică nu am folosit 5 litri de apă pentru a spăla o farfurie și nici băi cu spuma zilnic. Nu există miros, nimic nu e contaminat in zonă. Cum se prezintă fundul puțului nu pot spune decât când va fi necesar să îl vidanjez. Nu a fost o soluție eleganta însă a funcționat pentru necesitățile noastre. Din păcate 5 ani mai târziu încă nu avem canalizare, dar mă bucur că există legi care să amendeze cetățeanul care nu vrea să-și mai facă baie in lighean.

                              Comentariu

                              Procesare...