Scurgere WC vas scurgere verticala problema

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bogd1n
    Incepator
    • 04.aug.2008
    • 8

    Scurgere WC vas scurgere verticala problema

    Salutare

    Am o problema cu scurgerea la un vas wc si anume , eu folosesc un wc cu scurgere verticala si nu stiu ce element de legatura sa folosesc intre acesta(wc) si scurgerea propriu zisa (adica cot pvc de 110 e vorba de cotul acela gri care are si o garnitura mica de cauciuc ). problema consta in faptul ca apar mici scurgeri , apa se prelinge in momentul cand apa este trasa, presupun ca este vorba si de debit fiind prea mare si de aici si problema. Initial am folosit o teava de 110 (gri) taiata ca element de legatura cu silicon jur imprejur dar fara succes, a doua varianta care am folosit-o zilele astea este un racord wc cu manseta ,care etanseaza perfect in partea de sus(wc) dar in partea de jos are un fel de filet (nu prea imi dau seama rolul sau) care nu etanseaza , prelingandu-se (practic presupun ca refuleaza un pic de a debit).
    Cu ce as putea sa etaansez sau ce sa folosesc ca sa rezolv problema ?
    Am atasat o schita si poza cu racordul respectiv
    Mersi anticipat
    Fișiere Atașate
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #2
    Răspuns la: Scurgere WC vas scurgere verticala problema

    Iesirea din scurgerea vasului wc direct in cotul acela este motivul pt care apar scurgeri .
    In mod normal vasul wc de acest gen , se monteaza direct pe teava , doar cu silicon ...si nu sint probleme .
    Deci instalatia este problema la dvs .
    In mod corect , teava de legatura canalizare /vas , se pregateste afara , se probeaza , calculeaza , apoi se monteaza .
    Cum monteaza " baietii " , lasa o teava scoasa din pardoseala si apoi aplica vasul deasupra , sanse mici de reusita .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1551

      #3
      Răspuns la: Scurgere WC vas scurgere verticala problema

      Fixati intai racordul respectiv pe teava de scurgere apoi montati vasul de WC.
      Teava de canalizare este fixata bien pe pozitie, sa nu joace si sa deplasati racordul la montarea vasului?
      Deasemenea, calitatea mansonului poate fi o cauza.

      Comentariu

      • mx81
        Membru Marcant
        • 21.ian.2006
        • 322

        #4
        Răspuns la: Scurgere WC vas scurgere verticala problema

        Inainte de a raspunde faceti o testare : trageti apa fara a folosi toaleta . Pierderea tot apare ?

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1551

          #5
          Răspuns la: Scurgere WC vas scurgere verticala problema

          Postat în original de mx81
          Inainte de a raspunde faceti o testare : trageti apa fara a folosi toaleta . Pierderea tot apare ?
          Care este ideea? Materiile solide nu pot incurca atat de tare scurgerea.

          Comentariu

          Procesare...