Montare jgheaburi la terasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • missy
    Incepator
    • 30.nov.2011
    • 85

    Montare jgheaburi la terasa

    imi poate da cineva o solutie cum sa montez jgheaburile si burlanele pentru acoperisul din poze?
    nu stiu cum sa fac sa imbin toate bucatile,ca sa nu am burlan la fiecare imbinare, iar cei de la magazin au zis ca nu stiu ce solutie sa-mi dea.

    jgheaburile si burlanele vor fi din pvc.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN1584.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	526,2 KB 
ID:	638798Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN1585.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	521,9 KB 
ID:	638799
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2271

    #2
    Răspuns la: cum sa montez jgheaburile la terasa?

    Puneti jgheab pe toata fata.

    Comentariu

    • missy
      Incepator
      • 30.nov.2011
      • 85

      #3
      Răspuns la: cum sa montez jgheaburile la terasa?

      cum adica? eu nu stiu cum sa unesc jgheaburile pe care le-am facut cu rosu.
      Cate jgheaburi sa pun? sa pun burlan une am facut semnul intrebarii verde? e ditamai burlanul la 50 cm de jgheab.

      mai am o problema, daca pun jgheab roata, cum pun jgheab pe partea care coboara in panta (am facut cu mov) ca sa-l unesc cu jgheabul ce ce vine normal, paralel cu solul??

      chiar nu ma pricep de loc...
      poate cineva sa-mi dea o solutie, ce sa fac cu partea asta de acoperis?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN1584.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	447,3 KB 
ID:	616122

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Răspuns la: cum sa montez jgheaburile la terasa?

        Corect este burlan la fiecare parte paralela cu solul , chiar daca are 50 cm . Acolo nu este un acoperis de terasa ci terminatia si scurgerea unui acoperis de pe toata casa , deci apa ...sa tot fie .
        Pe partea inclinata se poate face jgheab care se scurge in cel de jos , sau se putea face sort de tabla , mai complicat acum deoarece acoperisul este montat .
        Pumni in cap celor ce monteaza acoperisul inaintea sistemului pluvial ....
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2271

          #5
          Răspuns la: cum sa montez jgheaburile la terasa?

          In mod normal tot acoperisul terasei este in acelas plan, deci se poate pune jgheab pe toata lungimea din fata (pe linia rosie). La ceea ce se vede in imagine, va trebuie doua coturi de jgheab de exterior si doua de interior, in cealalta parte nu se vede, dar se face la fel. Nu aveti carlige , puneti de acest gen :http://www.utilul.ro/instalatii/tevi...ml#prettyPhoto
          Burlanele ar trebui sa la puneti la colturile cele mai de jos, pe acea linie se aduna cea mai mare cantitate de apa.
          Cam asa vad eu, poate vin alti colegi mai priceputi.
          Cele bune !
          Ultima editare de spik1; 04.mai.2014, 18:24.

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #6
            Răspuns la: Montare jgheaburi la terasa

            Sunt doua variante:
            -jgheab si burlan la fiecare zona de scurgere a apei de pe invelitoare, pe fiercare parte paralele cu coama;
            -jgheab la fiecare din aceste zone dar deversare apa doar pe doua zone, cele mai mari, una pe fata terasei si alta pe zona din spate, unde nu aveti terasa. In acest caz jgheaburile mici, cele doua de la intrare, vor fi directionate pe tigla zonei cu burlan. Cred ca optimul ar fi 3 burlane, unul pe partea dinspate, unul pe zona centrala a trasei si al treilea pe zona mica de acces catre terasa, cu ce ramane din invelitoare. In acest caz doar de pe zona scarilor va trebui dus burlanul pe zona centrala, diminuand afectarea aspectului.

            Comentariu

            • zuzu80
              Incepator
              • 01.iun.2007
              • 7

              #7
              De o saptamana caut sa vad cum se monteaza jgheaburile corect. Ma refer la pozitionare fata de linia tiglelor, sa se scurga apa in prima jumatate, la mijlocul burlanului sau in partea exterioara, precum si inaltimea de montaj fata de linia acoperisului. Nu gasesc pe nicaierea asemenea detalii de montaj si mi se pare destul de important(sa nu-ti rupa zapada jgheaburile, sa nu dea pe afara in cazul ploilor mai abundente), tot ce gasesc este referitor la panta,distanta dintre carlige, tipuri de carlige. Va multumesc

              Comentariu

              Procesare...