Cote inaltime canalizare interioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • kpk1
    Incepator
    • 13.feb.2008
    • 82

    Cote inaltime canalizare interioara

    Sunt in stadiul de a face restul de tencuieli ramase la casa.
    Vreau sa pun scurgerile de canalizare in perete la bucatarie si baie ca sa nu mai fac spargeri ulterioare.

    Sunt niste cote standard la care trebuie montate scurgerile ?
    Din cateva masuratori facute de mine am dedus ca la bucatarie partea de sus a scurgerii trebuie sa fie undeva la 60cm.

    La baie cat ar trebui sa fie inaltimea pentru a acomoda un lavoar cu picior scurt (semi) ?

    Pentru masina de spalat vase am nevoie de scurgere separata pentru ca nu e langa chiuveta. Am gasit chiar o piesa pvc profilata la 90 grade de 40mm si cu manson de cauciuc pentru furtunul de masina de spalat. La ce inaltime se monteaza ?
    Dar in cazul masinii de spalat rufe ?
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6869

    #2
    Răspuns la: Cote inaltime canalizare interioara

    La masina de spalat haine ca si la masina de vase , inaltimea tevii de scurgere poate varia , intru cat aceste aparate au pompa care evacueaza apa , sa zicem intervalul 10 - 60 cm . La chiuvete teoretic diferenta de inaltime intre " sifon " ( bucla in care sta apa ) plus ceva , adica de la baza chiuvetei in joc circa 30 cm minim ca scurgerea sa se faca rapid - asta din propria experienta .
    Coloana de canalizare principala fi 100-110 , la chiuvete / cada eu am fi 50 si nu s a opturat scurgerea niciodata . ( doar furtunurile flexibile care fac bucla pt sifon le schimb in fiecare an ca s ieftine si nu stau sa le curat daca au depuneri in striatiile acelea ) .
    Legatura masini de spalat la ramificatia de fi 50 se face cu reductie in functie de diametrul furtunului de evacuare ( exista in comert reductii din pvc de oridecare ) .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • kpk1
      Incepator
      • 13.feb.2008
      • 82

      #3
      Re: Cote inaltime canalizare interioara

      Multumesc. Deci nu sunt niste cote batute in cuie. Asta e bine.

      Comentariu

      • Vecinu'
        Incepator
        • 25.iun.2015
        • 14

        #4
        Răspuns la: Cote inaltime canalizare interioara

        In cazul in care am scurgerea de la masina de spalat (pe teava de fi 50) legata direct la teava de 110, fara sa treaca printr-un sifon, iar canalizarea se duce intr-o fosa septica...trebuie sa montez un sifon pe acea teava de fi50, pentru a nu avea mirosuri in baie?

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6869

          #5
          Răspuns la: Cote inaltime canalizare interioara

          Puteti face o bucla tip sifon , din coturi la teava de 50 , totul e sa ramana un dop de apa undeva pe traseu .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • mirceaknap
            Living Legend
            • 05.mar.2011
            • 1409

            #6
            Răspuns la: Cote inaltime canalizare interioara

            Este de ajuns ca furtunul masini de spalat sa aibe o bucla, nu este nevoie de altceva.

            Comentariu

            Procesare...