Teava infundata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • naesebi
    Incepator
    • 02.oct.2009
    • 5

    Teava infundata

    Buna ziua!
    Ma confrunt cu o problema la scurgerea de la baie. Concret: la ea sunt legate chiuveta si cada si sifonul de pardoseala. De aici, printr-o teava in forma de „U„ se duce in coloana principala. In momentul cand dau drumul la apa de la chiveta la max. imi iese apa inapoi prin sifon. La fel, daca dau drumul la apa din cada (dupa ce fac baie)- trebuie sa reglez volumul de apa (am aceasta posibilitate si la chiuveta si la cada) tot ca sa nu iasa prin sifon. Am incercat cu ”Musculo”, cu sarpele, plus (alte) substante lichide din comert, si nimic!
    Ma tem ca, odata cu renovarea baii, ”meseriasul” a aruncat klebar, praf de glet etc...si acestea, s-au intarit in teava de legatura in ”U”. Cred asta si ptr. ca am bagat sarpele si intra pe o lungime care este aprox. egala cu distanta pana la ”U”, unde se blocheaza!
    In concluzie, aveti vreo solutie ptr. aceasta problema? Ati mai intalnit-o? Este vreun solvent(dizolvant) ptr. ciment? Cineva mi-a recomandat otetul. Sa-l torn (3 litri) si sa-l las 1 sapt ( cand plec in concediu) ca poate dizolva cimentul din ”U”.
    Multumesc!
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6867

    #2
    Răspuns la: Teava infundata

    Fiecare scurgere se racordeaza separat , direct in coloana principala si fiecare are pe traseul ei , bucla tip sifon ; ceea ce a " mesterit " mesterul nu e bine deloc .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Scifficus
      Membru Marcant
      • 23.iun.2013
      • 857

      #3
      Răspuns la: Teava infundata

      1. Sifonul de pardoseala se leaga separat, intotdeauna.
      2. Sistemele de protectie contra mirosului, gen U, deservesc numai cate un obiect sanitar. Sau daca se conecteaza 2 sau mai multe obiecte sanitare acestea trebuie sa aiba puncte de plecare la aceeasi inaltime.

      Si intotdeauna daca se adopta o solutie de genul este impetuos necesar ca acel racord tip U sa poata fi accesat si desfacut pentru curatare.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #4
        Răspuns la: Teava infundata

        Postat în original de naesebi
        Cred asta si ptr. ca am bagat sarpele si intra pe o lungime care este aprox. egala cu distanta pana la ”U”, unde se blocheaza!
        O instalatie facuta de gigel. Acu asta e, decat sa spargeti mai bine sa vedem ce este de facut. Deci luati asa una bucata sarpe de 6 mm cu lungimea 1 m + distanta cat puteti sa introduceti sarpele vechi. La un capat sudati o placuta videa in forma de triunghi, capatul celalalt il fixati intr-o masina de insurubat cu acumulator sau electrica, pentru a avea o vitaze de rotatie mai mica. Bagati sarpele cu placuta de videa in fata si chemati una bucata nevasta si o rugati sa va roteasca sarpele cu masina de insurubat, dumneavoastra tineti de sarpe tensionat inspre piesa buclucasa adica infundata. Cu rabdare o sa reusiti sa desfundati piesa. Aveti grija sa nu gauriti teava PVC asa ca prima data faceti proba de desfundare cu un sarpe fara placuta videa in cap.
        Ultima editare de Maestrul Max; 07.nov.2014, 13:04.
        Cu stima.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6453

          #5
          Răspuns la: Teava infundata

          Postat în original de coby
          Fiecare scurgere se racordeaza separat , direct in coloana principala si fiecare are pe traseul ei , bucla tip sifon ; ceea ce a " mesterit " mesterul nu e bine deloc .
          Postat în original de Scifficus
          1. Sifonul de pardoseala se leaga separat, intotdeauna.
          2. Sistemele de protectie contra mirosului, gen U, deservesc numai cate un obiect sanitar. Sau daca se conecteaza 2 sau mai multe obiecte sanitare acestea trebuie sa aiba puncte de plecare la aceeasi inaltime. [...]
          Eu nu cred așa ceva. Dvs. sînteți 100% siguri de cele afirmate?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Scifficus
            Membru Marcant
            • 23.iun.2013
            • 857

            #6
            Răspuns la: Teava infundata

            Eu da. Nu trebuie nici o legislatie sau normativa. Doar putina fizica elementara gen mintea cocosului. Pentru ce ai face ceva care sigur va functiona prost din prima cand se poate face simplu si sa functioneze fara batai de cap?

            Imi cer scuze daca am lovit in amorul ingineresc al cuiva.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6453

              #7
              Răspuns la: Teava infundata

              Cine a spus ceva de legislație sau normative?
              De unde rezultă că trecerea scurgerilor dintr-o încăpere (de exemplu... o baie) printr-un sifon este o idee „proastă”, care „va funcționa prost”? Vă rog să argumentați această afirmație.


              P.S. Nu sînt deranjat de nici un „amor”, ci doar de informațiile eronate pe care le postați.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Ranettius
                Membru Marcant
                • 18.oct.2005
                • 588

                #8
                Răspuns la: Teava infundata

                Sifon de pardoseala legat separat rezulta mai mereu in evaporarea apei din el (nu exista alt aport) si iaca vine mirosul....

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6453

                  #9
                  Răspuns la: Teava infundata

                  Și ce dacă? Că doar ține de „puțină fizică elementară gen mintea cocoșului”.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Scifficus
                    Membru Marcant
                    • 23.iun.2013
                    • 857

                    #10
                    Răspuns la: Teava infundata

                    Corect. Suntem in doo mii paispe si sifonele de pardoseala trebuie legate cu evacuarea de la cada sa stai mereu sa reglezi debitul de scurgere sa nu dea jegul si sapunul prin toata baia.
                    Am intalnit zeci de cazuri. Si chiar neinfundate cu ciment care refulau de la cada sau masina de spalat.

                    PS. Exista sifon de pardoseala din plastic cu plutitor. Sunt si cu camera dubla de etansare unde evaporarea apei se face foarte greu. Presupun ca mai spala lumea prin baie o data la 2-3 saptamani incat sa se reimprospateze rezerva de apa din sifon. Sau daca nu, o fi greu sa versi nitica apa. Ma rog, fiecare cu confortul lui.

                    Combat doar ideile, nu persoana.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6867

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Teava infundata

                      Postat în original de RaduCA
                      Eu nu cred așa ceva. Dvs. sînteți 100% siguri de cele afirmate?
                      As vrea sa mi aratati o schema cu scurgerea chiuvetei , cabinei de dus sau vana direct prin sifonul de pardoseala si apoi din acesta " drumul " spre coloana principala de canalizare . Ma gandesc ca apa de la chiuveta cade de la un minim 60 cm - nu vad cum ar face fata sifonul de pardoseala fara sa refuleze in ambele directii . Poate ma insel si de aceea am zis ca fiecare scurgere sa fie facuta separat direct la coloana principala .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12230

                        #12
                        Răspuns la: Teava infundata

                        Nimic clar .
                        Spuneti clar , desenati , dati eventual diametre de tevi , sa vedem ce , unde si cum este legat ...
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • uceniculgica
                          Membru Marcant
                          • 10.ian.2013
                          • 573

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Teava infundata

                          Postat în original de coby
                          Fiecare scurgere se racordeaza separat , direct in coloana principala
                          este parerea ta si ar trebui s-o precizezi

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6453

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Teava infundata

                            Postat în original de Scifficus
                            [...] sifonele de pardoseala trebuie legate cu evacuarea de la cada sa stai mereu sa reglezi debitul de scurgere sa nu dea jegul si sapunul prin toata baia.[...]
                            Exact pentru acest lucru sînt făcute acele sifoane care au mai multe „intrări”.


                            Postat în original de coby
                            As vrea sa mi aratati o schema cu scurgerea chiuvetei, cabinei de dus sau vana direct prin sifonul de pardoseala si apoi din acesta "drumul" spre coloana principala de canalizare. [...]
                            Cred că poza de mai jos este îndeajuns de relevantă.

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	instalatoruldeiasi - canalizare interioara 05-09.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	601,0 KB 
ID:	619338


                            Postat în original de coby
                            [...] Ma gandesc ca apa de la chiuveta cade de la un minim 60 cm - nu vad cum ar face fata sifonul de pardoseala fara sa refuleze in ambele directii. Poate ma insel si de aceea am zis ca fiecare scurgere sa fie facuta separat direct la coloana principala.
                            În instalațiile proiectate și executate corect, sifoanele de pardoseală fac față fără probleme. Dacă o să aveți drum prin Iași, contactați-mă și vă voi duce să vedeți cu ochii Dvs. acest lucru... și ca bonus, instalații de canalizare la case cu etaj, care nu au aerisire și totuși garda de apă din sifon nu „pleacă” atunci cînd se trage apa la wc.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6878

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Teava infundata

                              Postat în original de RaduCA
                              Exact pentru acest lucru sînt făcute acele sifoane care au mai multe „intrări”.
                              Radu nu ma face sa te fac "gigel". Sifoanele se leaga separat pe scurgerea principala iar coborarile de la obiectele sanitare iar separat (vezi ramificatiile). Doar in anumite cazuri se accepta legarea a 1-2 obiecte sanitare pe aceasi conducta de scurgere cu sifonul.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...