Probleme canalizare exterioara casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ionut Leon
    Incepator
    • 16.dec.2009
    • 44

    Probleme canalizare exterioara casa

    Buna seara.
    Va cer ajutorul la o problema pe care o am la canalizarea casei.Casa este in constructie .Am folosit doar un wc si o chiuveta in baia de la etaj.Astazi am descoperit,dupa ce am folosit baia de la etaj ca toata apa mi a iesit in baia de jos .Afara, la aproximativ 2 m de cotul ce face legatura cu partea exterioara a canalizarii,am o clapeta antiretur.Am desfacut capacul si era complet inghetat inauntru si in ambele sensuri.Era inauntru si lichid inghetat si parte solida inghetata.De la iesirea din casa pana in conducta principala din drum sunt aproximativ 20 m,dintre care 10m de conducta sunt afara si ceilalti in pamant pana la aproximativ 2m sub pamant, unde m am racordat la conducta principala.Canalizarea s a facut anul trecut,dificil ,instalatorul reusind sa dea o cadere f mica,minima din cauza distantei mari.Partea de exterior a tevilor este prinsa de casa in coliere de metal si suruburi si este izolata cu vata minerala la sul si folie de aluminiu .
    Din ce cauza mi a inghetat toata conducta si ce solutii ar fi pentru iernile viitoare?
    E posibil ca inclinatia,caderea sa nu fie suficienta sau sa se fi miscat tevile sub pamant ?M ar ajuta o pompa de canalizare sau o mai buna izolatie a tevilor exterioare?
    Multumesc.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1551

    #2
    Răspuns la: Probleme canalizare exterioara casa

    A inghetat pentru ca este amplasata incorect, expusa la umezeala si temperatura scazuta exterioara. La ce adancime este montata clapeta? Cum este montata? Aveti foto de la fata locului?

    Comentariu

    • iosif72
      Incepator
      • 05.sep.2006
      • 9

      #3
      Răspuns la: Probleme canalizare exterioara casa

      Doresc sa va intreb daca pot folosi acelesi sant pentru drenajul alpei pluviale-prin tub derenaj 110,si tevile de alimentare respectiv evacuare a apei menajere.Deci in acelasi sant de 80 cm adancime ,tevile de apa ,pamant ,apoi teava riflata ,si umplut cu pietris.Sau in alta ordine eventual?Am asa, vreo 60m de sant ,curtea are usoara panta.Ce ma sfatuiti?

      Comentariu

      • FilipT
        Membru Marcant
        • 15.feb.2009
        • 695

        #4
        Răspuns la: Probleme canalizare exterioara casa

        Mai logic ar fi teava de apa sa fie deasupra tevii de drenaj. Dar sa auzim o parere mai avizata.

        Comentariu

        • iosif72
          Incepator
          • 05.sep.2006
          • 9

          #5
          Da ,dar m-am gandit tevile de apa, sa fie cat mai jos sub cota de inget, desi probabil ca invers ar fi logic.Ma poate lamuri cineva avizat? sau cineva care aplica deja solutia asta?
          Ultima editare de Consultant sanitare; 25.mai.2015, 10:10.

          Comentariu

          • Dosarele x
            Membru Marcant
            • 22.iul.2012
            • 545

            #6
            Răspuns la: Probleme canalizare exterioara casa

            Montati drenajul prima data, nivelati pt teava de scurgere, montati teava de scurgere, daca sunteti peste cota de inghet izolati scurgerea.
            Ultima editare de Consultant sanitare; 25.mai.2015, 10:10.
            Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

            Comentariu

            • iosif72
              Incepator
              • 05.sep.2006
              • 9

              #7
              Răspuns la: Probleme canalizare exterioara casa

              Multumesc de opinie.Chiar si in Dosarele x mai era cate o gluma.

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1551

                #8
                Răspuns la: Probleme canalizare exterioara casa

                Tevile de apa se pozeaza peste cele de canalizare daca trebuie neaparat sa le suprapunem. Putem sa le asezam totusi decalate putin si pe orizontala si verticala daca dorim sa le pozam un acelasi sant, il facem putin mai lat. Se va respecta cota de inghet pentru a elimina riscurile induse de sezonul rece. De ce trebuie sa fie toate aceste tevi intr-un sant totusi?
                Ce cauta drenajul exact pe acest traseu?

                Comentariu

                Procesare...