Etansare cutie plastic colectare burlan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ranettius
    Membru Marcant
    • 18.oct.2005
    • 592

    Etansare cutie plastic colectare burlan

    Dupa cum zice titlul, la burlane am montate ingropat niste cutii din plastic cu capac (gura de vizitare), conectate la tevile care duc spre canalizare. Problema e ca la una din cutii s-a spart fundul si apa se infiltreaza pe langa casa. Probabil ca o fi cazut vreo bucata de gheata din burlan. Acum am o gaura destul de mare vreo 5 cm diametru, iar dedesubt s-a facut gaura, probabil pamantul a fost antrenat de apa.

    Am deci 2 solutii: ori sparg gresia de pe trotuar si apoi betonul sa pot scoate cutia si inlocui cu alta, ori, si aici vin cu intrebarea: daca as turna niste ciment mai fluid prin gaura, sa am cat de cat un pat drept, si sa vin apoi cu niste mastic negru bagat pana la fata fundului cutiei, iar pe deasupra mai intind pe tot fundul un pat mai gros de mastic (sika negru la tub/ echivalent Ceresit etc)- ar merge?
    Multumesc...
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6698

    #2
    Răspuns la: Posibilitate etansare cutie plastic colectare burlan

    Cat de mare e accesul in cutie ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2210

      #3
      Răspuns la: Etansare cutie plastic colectare burlan

      Este cutie de plastic sau camin pluvial?
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • Ranettius
        Membru Marcant
        • 18.oct.2005
        • 592

        #4
        Răspuns la: Etansare cutie plastic colectare burlan

        E ca asta, cu decantor. Ca sa o pot scoate, ar trebui sa sparg vreo 2 placi de gresie, apoi trotuarul de beton (vreo 7 cm grosime), mai greu... De asta ma gandeam ca poate merge s o repar cumva...
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6698

          #5
          Răspuns la: Etansare cutie plastic colectare burlan

          La modelul asta parca nu ai acces in interior datorita unor " separeuri " din cutie , eu zic ca orice improvizatie cu scopul de reparare este indoielnica si mai bine spargeti , refaceti fundul de sub cutie cu nisip sau beton si asezati o noua cutie pe pozitie - cel putin eu asa as face .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Ranettius
            Membru Marcant
            • 18.oct.2005
            • 592

            #6
            Răspuns la: Etansare cutie plastic colectare burlan

            De avut acces am, ca am scos burlanul iar separatorul e mobil, e un plastic pe o sina. Acum am acces la tot fundul cutiei.
            Stiu ca cel mai bine ar fi de schimbat cu totul, insa cutia fiind incastrata in trotuar, ar insemna sa sparg mai mult decat doar pe langa ea, sa pot sa o scot de pe teava de scurgere ingropata si sa pot sa o bag pe cealalta pe pozitie. Si mai am si plasa de 6 prin trotuar...
            De aia ma gandeam la solutia de mai sus...

            Comentariu

            • Ranettius
              Membru Marcant
              • 18.oct.2005
              • 592

              #7
              Răspuns la: Etansare cutie plastic colectare burlan

              LE. Am gasit pe net exact modelul meu, este cel de la Valrom, modelul cu scurgere laterala (150x300), http://www.valrom.ro/index.php?page=produse&category=68

              Sa zicem ca torn niste beton mai fluid, in care ai pot pune si niste solutie de impermeabilizare de la Sika, si astup astfel gaura din fundul colectorului, iar peste torn in cutie mai mult beton, cam 1 cm - asta va fi noul fund. Peste, dupa ce se intareste, iau 2 tuburi de mastic negru (recomandari - sa adere la plastic?) intinzand peste tot fundul din beton si urcand si pe pereti. Ori niste benzi bituminoase, autoadezive, insa nu stiu cum se lipesc pe peretii din plastic.

              Plus ca ma gandesc sa leg burlanul direct in evacuarea caminului printr-un cot eliminand astfel cutia care are rol de decantare (in 4 ani nu am avut deloc probleme cu frunze etc)

              Ar rezista lucrarea asta?

              Repet, doar gandind sa sparg trotuarul de 7 cm beton armat, sa tai armatura, sa sap in pamant - ar trebui o gaura de vreo 20 cm x 50 cm (cutia are 15x30) - ma apuca durerea de cap.. de aia as cauta o solutie alternativa....

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6698

                #8
                Răspuns la: Etansare cutie plastic colectare burlan

                Postat în original de Ranettius

                Plus ca ma gandesc sa leg burlanul direct in evacuarea caminului printr-un cot eliminand astfel cutia care are rol de decantare (in 4 ani nu am avut deloc probleme cu frunze etc)

                .
                Asta ar fi cea mai buna solutie , oricum decantorul la apele pluviale nu si prea are rostul daca , circuitul ajunge in canal .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6359

                  #9
                  Răspuns la: Etansare cutie plastic colectare burlan

                  Postat în original de Ranettius
                  [...] Am deci 2 solutii: ori sparg gresia de pe trotuar si apoi betonul sa pot scoate cutia si inlocui cu alta, ori, si aici vin cu intrebarea: daca as turna niste ciment mai fluid prin gaura, sa am cat de cat un pat drept, si sa vin apoi cu niste mastic negru bagat pana la fata fundului cutiei, iar pe deasupra mai intind pe tot fundul un pat mai gros de mastic (sika negru la tub/ echivalent Ceresit etc)- ar merge? Multumesc...
                  Chiar nu știu de ce vă tot frăsuiți atîta. Turnați cimentul „lichid”, „etanșați” cu ce găsiți mai bun și... gata!
                  Ulterior, dacă „operațiunea” nu va da rezultatele scontate, veți face ceea ce nu doriți acum să faceți: spargeți gresie, trotuar ș.a.m.d.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Ranettius
                    Membru Marcant
                    • 18.oct.2005
                    • 592

                    #10
                    Răspuns la: Etansare cutie plastic colectare burlan

                    Stiti cum e, frasuirea e in firea omului gospodar Acum pe bune, am tot intrebat ca sa nu muncesc degeaba si sa dau bani pe materiale si in final sa constat ca nu merge. Munca si bani degeaba.

                    Da, stiu, ar trebui sa tai trotuarul, sa sparg si gata. Pentru asta, din cate vad la prognoza, mai am de asteptat si pana atunci sunt nevoit sa stau cu burlanul provizoriu.
                    Asa era mai simplu.

                    Comentariu

                    • Ranettius
                      Membru Marcant
                      • 18.oct.2005
                      • 592

                      #11
                      Răspuns la: Etansare cutie plastic colectare burlan

                      M-am mobilizat si am spart trotuarul insa nu am mai pus cutie, am legat burlanul pe direct, montand insa un teu de vizitare. Azi am refininsat zona, vantul din zilele astea a avut totusi un efect bun, uscand cimentul lucrarea...
                      M-am chinuit ceva pana am spart, aparent cimentul turnat la trotuare a fost de calitate (am avut un ciocan roto Black&Decker)...
                      Misiune indeplinita.

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3481

                        #12
                        Răspuns la: Etansare cutie plastic colectare burlan

                        meriti berea....., maine ca este sarbatoare...

                        Comentariu

                        • Ranettius
                          Membru Marcant
                          • 18.oct.2005
                          • 592

                          #13
                          Răspuns la: Etansare cutie plastic colectare burlan

                          Da, multumesc, m-am cinstit dupa... e pusa si gresia la loc, arata bine s-a facut si proba la ploile recente si e ok, in beci a inceput sa se usuce, deci totul e bine

                          Comentariu

                          Procesare...