Miros canalizare baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • creatorul
    Incepator
    • 23.aug.2010
    • 20

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Miros canalizare baie

    Postat în original de uceniculgica
    prin sifonul de pardoseala nu trece canalizarea nici unui obiect sanitar?
    Nu, fiecare obiect sanitar are traseul lui in conducta principala de scurgere de 110: wc, pardoseala, pardoseala dus, lavoar.
    Trebuiau puse pe acelasi traseu?
    eu cred ca si sifonul este mic si lasa decat putina apa in interior care ori se evapora repede ori cand bate vantul si se creaza curenti pe traseu care trag cumva apa mai repede.
    Spre comparatie sifonul de pardoseala de la cabina de dus este mai voluminos si nu am avut probleme cu el.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6869

      #17
      Răspuns la: Miros canalizare baie

      Postat în original de creatorul
      Reductia a fost pusa ca sa poata sa treaca cu teava prin centura din pod sub streasina afara. Daca ii scot reductia ar trebui sa ramana teava de 110 inauntru si mi-e frica sa nu fac miros in pod de data asta.
      De aceea am specificat ca trebuie montat o supapa in cap coloana , care impiedica iesirea mirosului din canalizare . Sau mariti gaura si continuati tot cu teava 110 nu de 50 .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 573

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Miros canalizare baie

        Postat în original de creatorul
        putina apa in interior care ori se evapora repede
        eu as aprofunda cercetarile in directia asta

        parerea mea este ca trebuie trecut un obiect sanitar prin sifon pentru mentinerea nivelului

        daca mirosul apare la 4 - 5 zile, cum ai spus mai sus, nu vad cum rezolva supapa problema, dupa descrierea problemei, garda de apa se pierde din alte cauze: nivel scazut, evaporare, lipsa circulatie apa

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6869

          #19
          Răspuns la: Miros canalizare baie

          O schita a scurgerilor si a sifonului , precum si pozitia coloanei principare ar face cat 1000 de cuvinte ( o schita facuta de mana ) .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • creatorul
            Incepator
            • 23.aug.2010
            • 20

            #20
            Răspuns la: Miros canalizare baie

            Am atasat doua fisiere cu imaginea din profil pe doua laturi. Nu prea sunt asa talentat la desen asa ca ma puteti intreba
            Merci
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6869

              #21
              Răspuns la: Miros canalizare baie

              Pana aici e bine , daaar , nu se vede in schita traseul conductelor sifonului si a celorlalte ( chiuveta / cada etc ) din aceeasi incapere . Deci mai asteptam amanunte .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • creatorul
                Incepator
                • 23.aug.2010
                • 20

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Miros canalizare baie

                Postat în original de coby
                Pana aici e bine , daaar , nu se vede in schita traseul conductelor sifonului si a celorlalte ( chiuveta / cada etc ) din aceeasi incapere . Deci mai asteptam amanunte .
                Am atasat planul parterului, vedere de sus. Toate scurgerile merg in paralel catre conducta principala din nisa care vine de sus.
                Cu sifornul de la cabina de dus nu am probleme dar se pare ca are dimeniuni mai mari decat cel de pardoseala (cabina de dus e fara cadita deci sifonul de la dus e tot unul de pardoseala).
                Nu pot sa deduc decat ca sifonul de pardoseala e mic si nu tine apa multa care ori se evapora ori este trasa pe conducta din cauza curentilor etc.
                Cred ca pana la urma le acopar cumva ca alta solutie nu vad si nici sunt prea folositoare in afara de aportul la o eventuala inundatie.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6869

                  #23
                  Răspuns la: Miros canalizare baie

                  Conform schitei atasate nu ar trebui ca in 3-5 zile sa se evapore apa , s-ar putea ca acest sifon ori sa nu fie montat corect ori sa aiba o fisura = parerea mea .
                  Eu am in baia de la parter un sifon de pardoseala , micut , capacul e de 10x10 cm , apa se evapora in decurs a 1-2 luni , chiar si asa si pt mine e o treaba enervanta si am pus ulei de gatit in el =)) astfel ca acum anual trebuie sa-l curat ...
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • uceniculgica
                    Membru Marcant
                    • 10.ian.2013
                    • 573

                    #24
                    Răspuns la: Miros canalizare baie

                    in primul rand nu cred ca este cea mai fericita varianta de montaj, trebuind alimentat cu paharul

                    despre temerea de a-l acoperi vreau doar sa-ti spun ca prin alte parti nici nu se stie de asa ceva, o spun bazat pe experienta de viata de 15 ani in 2 tari din Europa, locuind in diferite locatii

                    Comentariu

                    • creatorul
                      Incepator
                      • 23.aug.2010
                      • 20

                      #25
                      Răspuns la: Miros canalizare baie

                      Nu cred ca este defect sifonul pt ca se intampla si la etaj si la parter si am stat langa ei cand au turnat sapa sa fie cat mai drept (daca e intr-o parte nu etanseaza bine).
                      Este varianta asta de sifon low profile: http://utilul-st.cname.ro/cs-photos/...1403716675.jpg
                      Din pacate la momentul respectiv nu am gasit altceva mai de calitate.
                      O sa incerc si varianta cu ulei .. daca nu o sa caut o folie transparenta autoadeziva.

                      Merci

                      Comentariu

                      • godaro
                        Membru
                        • 10.mar.2014
                        • 232

                        #26
                        Răspuns la: Miros canalizare baie

                        Dar aerisirea unde e scoasa? Eu am pus un ventilator tubular de 10 cm diametru in pod in teava de aerisire si am scapat de miros. Eu am 3 bai cu 4 sifoane de ppardoseala.

                        Comentariu

                        Procesare...