Pompa apa murdara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • erossore
    Incepator
    • 16.mar.2015
    • 37

    Pompa apa murdara

    Buna ziua,
    As avea si eu nevoie de 2-3 sfaturi, daca se poate, legat de racordarea casei la canalizare.
    Casa se afla la aproximatic 80 de metri de canalizare, exista o diferenta de nivel de aproximativ 2 metri pe toata lungimea, asa ca nu am putut opta pentru o bransare normala.
    Am bagat o teava de 63 din canalul din strada pana langa casa, acum vreau sa fac o fosa pe langa casa unde sa duc toate scurgerile si in aceasta fosa o pompa cu tocator care sa impinga in canal..
    Acum nelamuririle mele sunt urmatoarele :
    Pe nici-o pompa din ce am gasit pe net sau in magazine nu scrie lungimea efectiva cat ar putea impinge, doar un H ..
    De asemenea daca imi poate recomanda cineva o pompa pentru acest lucru.
    Va multumesc.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1551

    #2
    Răspuns la: Pompa apa murdara

    Lungimea efectiva se calculeaza, acel H este important pentru ca el arata presiunea disponibila. Atentie ca acel H este de regula unul maxim si nu unul corelat cu debitul.
    Pentru aplicatia dvs. ar trebui sa aveti in vedere realizarea celor doua sectiuni ale traseelor de canalizare, in functie specificul terenului si canalizarea stradala. Ulterior, legarea celor doua sectiuni se face cu 2 camine, pompa fiind amplasata in caminul de sfarsit al sectiunii 1, aceasta ridicand apa uzata la nivelul superior in caminul 2 aflat la inceputul sectiunii secundare de canalizare. De aici mai departe vom avea cadere libera, fara necesitatea de pompare a apei uzate, pompa dvs. trebuind decat sa urce apa uzata de la h1 la h2.

    Comentariu

    • erossore
      Incepator
      • 16.mar.2015
      • 37

      #3
      Răspuns la: Pompa apa murdara

      am inteles ideea, dar cum spuneam in prima postare, deja s-a bagat o teava de 63 din caminul stradal pana langa casa unde va veni fosa.lungimea tevii este de 80 de metri cu diferenta de nivel 2 m...
      acum intrebarea ar fi cam ce fel de pompa am nevoie?
      va multumesc

      Comentariu

      • ABBA
        Membru
        • 12.iun.2014
        • 228

        #4
        Răspuns la: Pompa apa murdara

        Postat în original de erossore
        Buna ziua,

        Casa se afla la aproximatic 80 de metri de canalizare, exista o diferenta de nivel de aproximativ 2 metri pe toata lungimea, asa ca nu am putut opta pentru o bransare normala.
        Am bagat o teava de 63 din canalul din strada pana langa casa, acum vreau sa fac o fosa pe langa casa unde sa duc toate scurgerile si in aceasta fosa o pompa cu tocator care sa impinga in canal..
        Acum nelamuririle mele sunt urmatoarele :
        Pe nici-o pompa din ce am gasit pe net sau in magazine nu scrie lungimea efectiva cat ar putea impinge, doar un H ..
        De asemenea daca imi poate recomanda cineva o pompa pentru acest lucru.
        Va multumesc.
        Sa inteleg ca aveti panta inversa la canalizare - diferenta 2 m inaltime.
        Era mult mai bine sa fi montat o teava de 110.
        Ca pompa- 2 toli iesire cu tocator- H min.10 m.

        Comentariu

        • erossore
          Incepator
          • 16.mar.2015
          • 37

          #5
          Răspuns la: Pompa apa murdara

          da, panta inversa clar.. de aceea este necesara o pompa.

          Comentariu

          • livs
            Incepator
            • 17.iun.2015
            • 2

            #6
            Răspuns la: Pompa apa murdara

            Sunt si eu in aceasi situatie, dar lungimea mea este de 130m.
            Am incercat sa fac un calcul simplu cu formula:
            H=Hgeo + (0.2xL), unde 0.2 sunt pierderile de 20% pe lungime.
            Daca Hgeo este 4 (2 dif de nivel si 2 adincimea in fosa), ar rezulta Hnec=4+(0.2x130)=30m.
            E corect calculul?
            Nu am gasit o pompa relativ ieftina cu acest H, doar cele industriala care sunt de la 1000 euro in sus.

            Comentariu

            Procesare...