Proiectare canalizare casa cu un nivel

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gabryeludrea
    Incepator
    • 10.feb.2012
    • 1

    Proiectare canalizare casa cu un nivel

    Salutare tuturor mesterilor!

    De curand am inceput o lucrare ce consta in racordarea locuintei la apa rece provenita din reteaua stradala. Este vorba de o casa veche situata la tara, care are un singur nivel dupa cum am mentionat si in titlu. Pentru a ma putea bucura de avantajele apei curente am decis sa modific o bucatarie mai mare, impartind-o astfel incat intr-un capat al acesteia sa construiesc si o baie. Am ajuns si la etapa de proiectare a canalizarii. De o saptamana incoace ma tot framant, incercand sa aflu cat mai multe despre cum se construieste corect o canalizare, insa oricat de mult m-as documenta tot raman cu anumite nelamuriri pe care sper sa le rezolv cu ajutorul vostru.

    Va rog sa aruncati o privire pe schita atasata si sa imi spuneti ce parere aveti cu privire la modul in care am gandit sistemul de canalizare interioara, semnalandu-mi eventuale greseli sau probleme ce ar putea sa apara. La fel de bine imi puteti propune si alte variante, prezentand avantajele acestora.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Canalizare V1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	84,8 KB 
ID:	640558

    O sa detaliez putin.
    - Cotul de 90 de grade pe care il face coloana principala pe orizontala (teava portocalie de 110 mm) la intrarea in baie va fi realizat din doua coturi de 45 de grade pentru o curgere mai lina.
    - In continuarea celui de-al doilea cot din ansamblul ce realizeaza unghiul de 90 de grade se va monta un fitting cu doua reductii laterale de 50 mm pentru racordarea celorlalte obiecte sanitare dupa cum se observa si in schita.
    - In capatul fittingului cu pricina se vor racorda coturi astfel incat sa faca un alt unghi de 90 de grade insa de data asta pe verticala pentru a urca de la nivelul la care va fi ingropata coloana si a ajunge cu gura tevii de 110 putin peste suprafata pardoselii, astfel facand posibila racordarea unui vas de WC cu evacuare verticala.
    - Sifonul de pardoseala va fi unul cu intrari multiple pe diamentrul de 40 mm si o iesire de 50 mm fiind dotat si cu o clapeta antiretur.

    Intrebarile mele sunt urmatoarele:
    1) Mai este necesar ca instalatia sa fie prevazuta cu aerisire de coloana in situatia in care nu exista decat scurgere pe orizontala? Banuiala mea este ca riscul formarii de vacuum pe conducte care sa aspire garda hidraulica din sifoane este mult mai scazut fata de scurgerea pe verticala deoarece pe orizontala apa se sparge mai usor in momentul curgerii, nemaiformand un dop ca atunci cand cade pe o coloana verticala. Cel putin in imaginatia mea, va rog sa ma corectati daca gresesc.

    2) Poate un sifon de pardoseala, prin acea clapeta antiretur (conceputa sa lase apa acumulata pe pardoseala sa patrunda, blocand apa care s-ar intoarce pe conducta in cazul unei refulari), sa asigure admisia de aer in cazul unei schimbari de presiune pe conducte in momentul golirii vasului WC, impiedicand aspirarea apei din garda hidraulica a sifoanelor celorlalte obiecte sanitare? Mai concret, poate functiona ca un aerisitor automat prin intermediul acelei supape unisens?

    3) Daca nu ma pot baza pe sifonul pardoselii pentru aerisire, in cazul in care aceasta este absolut necesara si in situatia mea, cam unde m-ati sfatui sa intercalez un ventil de aerisire?
  • FilipT
    Membru Marcant
    • 15.feb.2009
    • 695

    #2
    Răspuns la: Proiectare canalizare casa cu un nivel

    Dupa limitatele mele cunostinte e ok cum ai gandit.

    Am si eu o intrebare pentru cei mai experimentati. Am de facut o canalizare exterioara care pleaca de la -30 si trebuie sa ajunga la -50 unde va fi racordata intr-un camin. Lungimea e de aproximativ 15m il forma de L(ocoleste o cladire). Cum o izolez pentru ca am inteles ca ar trebui mai adanc pozitionata dar nu se poate.

    Comentariu

    • uceniculgica
      Membru Marcant
      • 10.ian.2013
      • 573

      #3
      Răspuns la: Proiectare canalizare casa cu un nivel

      gabryeludrea parerea mea este sa nu treci masina de spalat prin sifonul de pardoseala, dusul sau chiuveta este suficient, despre ventil, la pozitia conductei de 110, nu cred ca o sa ai probleme cu garda de apa din sifoane, de altfel am vazut multe cazuri de locuite pe un nivel fara ventil/coloana de aerisire si nu sunt probleme, doar sa fie montate sifoane tuturor obiectelor sanitare

      FilipT nu o sa fie probleme cu inghetul, sa prevezi un orificiu de vizitare la cot

      Comentariu

      Procesare...