Problema aerisire canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • carmanagerzone
    Incepator
    • 09.sep.2015
    • 9

    Problema aerisire canalizare

    Locuiesc intr-o casa P+1E cu 2 bai una sub alta. La capatul canalizarii (care e pe teava de 110) e o reductie la 50 cu un aerator in capat, cam la 30 de cm de pardoseala de la etaj.
    La baia de la etaj am un sifon de pardoseala, care comunica cu lavoarul si cada care intra direct in canalizare.
    Problema mea e urmatoarea: cand trag apa la etaj imi suge din sifon toata apa si intra mirosuri din canalizare. Am inlocuit supapa de aerisire cu alta, ca am crezut ca e defecta. Nu s-a rezolvat problema. De fapt daca trag apa cu supapa scoasa, tot asa face.
    Daca inlocuiesc supapa de 50 cu una de 110 scotand reductia, credeti ca rezolv ceva?
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Problema aerisire canalizare

    Postat în original de carmanagerzone
    La baia de la etaj am un sifon de pardoseala, care comunica cu lavoarul si cada care intra direct in canalizare.
    Dpmdv asta nu e ok .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • carmanagerzone
      Incepator
      • 09.sep.2015
      • 9

      #3
      Răspuns la: Problema aerisire canalizare

      Cred m-am exprimat gresit: din lavoar evacuarea intra in sifonul de pardoseala si apoi din sifon in conducta de evacuare principala. Evacuarea cazii e si ea tot in conducta principala. Evacuarea wc-ului e separata tot in conducta principala.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Problema aerisire canalizare

        E normal fenomenul in cazul asta ...

        De ce ati facut scurgerea la chiuveta si cada prin sifonul de pardoseala ? De ce nu direct in teava de canal si sifonul de pardoseala separat legat tot la canalizare.
        La cada si chiuveta se face sifon separat .. la fiecare in parte .
        Ultima editare de coby; 09.sep.2015, 15:26.
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • carmanagerzone
          Incepator
          • 09.sep.2015
          • 9

          #5
          Răspuns la: Problema aerisire canalizare

          "Cred m-am exprimat gresit: din lavoar evacuarea intra in sifonul de pardoseala si apoi din sifon in conducta de evacuare principala. Evacuarea cazii e si ea tot in conducta principala. Evacuarea wc-ului e separata tot in conducta principala. "

          Doar lavoarul e legat la sifonul de pardoseala. Cada e pe direct. WC-ul e pe direct. Cum sa fie normal? Am pus supapa aia ca sa am aerisire si sa nu imi mai traga apa din sifoane?
          Ultima editare de carmanagerzone; 09.sep.2015, 15:41.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Răspuns la: Problema aerisire canalizare

            Posibil sa fie o conducta prea dreapta , viteza mare la apa si necesar de aer mult. Solutia este in ventilatia intermediara intre etaje sau coloana separata de ventilatie....
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Problema aerisire canalizare

              Postat în original de carmanagerzone
              Doar lavoarul e legat la sifonul de pardoseala. Cada e pe direct. WC-ul e pe direct. Cum sa fie normal? Am pus supapa aia ca sa am aerisire si sa nu imi mai traga apa din sifoane?
              Am inteles ; lavoarul legat de sifonul de pardoseala fara o supapa intre cele 2 , va trage apa din sifon automat .
              Cand trageti apa la wc si / sau la cada , mai trage apa din sifonul de pardoseala ? Ce fel de supapa ati montat puteti pune o poza sau un link cu modelul ?
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • uceniculgica
                Membru Marcant
                • 10.ian.2013
                • 573

                #8
                Răspuns la: Problema aerisire canalizare

                Postat în original de carmanagerzone
                Daca inlocuiesc supapa de 50 cu una de 110 scotand reductia, credeti ca rezolv ceva?
                fa o experienta, scoate reductia si vezi cum se manifesta

                in alta ordine de idei, sunt multe case cu etaj fara aerisire de coloana si nu au probleme

                incearca sa pui o imagine cu schema instalatiei, poate deslusim ceva

                Postat în original de coby
                De ce ati facut scurgerea la chiuveta si cada prin sifonul de pardoseala ? De ce nu direct in teava de canal si sifonul de pardoseala separat legat tot la canalizare.
                este normal sa treci cel putin o scurgere prin sifonul de pardoseala, ca doar nu torni apa cu paharul cand se evapora sau se impute
                Ultima editare de uceniculgica; 09.sep.2015, 19:13.

                Comentariu

                • uceniculgica
                  Membru Marcant
                  • 10.ian.2013
                  • 573

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Problema aerisire canalizare

                  Postat în original de coby
                  Am inteles ; lavoarul legat de sifonul de pardoseala fara o supapa intre cele 2 , va trage apa din sifon automat .
                  ce ai inteles tu este imposibil, deci cred ca nu ai inteles nimic

                  citez din primul post: "Problema mea e urmatoarea: cand trag apa la etaj imi suge din sifon toata apa"

                  pentru mine "cand trag apa" inseamna operatia specifica dupa ce ai folosit wc-ul, nu chiuveta nici dusul

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Problema aerisire canalizare

                    Postat în original de uceniculgica
                    ce ai inteles tu este imposibil, deci cred ca nu ai inteles nimic

                    citez din primul post: "Problema mea e urmatoarea: cand trag apa la etaj imi suge din sifon toata apa"

                    pentru mine "cand trag apa" inseamna operatia specifica dupa ce ai folosit wc-ul, nu chiuveta nici dusul
                    Corect !( ma gandeam cum e la mine si de aceea am ramas fixat pe o idee )
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #11
                      Răspuns la: Problema aerisire canalizare

                      Iti suge apa pentru ca supapa aia de aerisire este montata gresit, ea trebuie sa fie pe conducta principala de scurgere iar cada nu trebuie legata pe acelasi traseu cu sifonul de pardoseala sau lavoarul pentru ca debitul apei este mare, umple conducta de scurgere din cada si astfel iti trage apa din circuitul din amonte. Modifica traseul astfel incat sa ai cada direct in scurgerea principala, separat de celelalte scurgeri si pune aerisirea pe conducta mare.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Problema aerisire canalizare

                        Postat în original de coby
                        E normal fenomenul in cazul asta ...

                        De ce ati facut scurgerea la chiuveta si cada prin sifonul de pardoseala ? De ce nu direct in teava de canal si sifonul de pardoseala separat legat tot la canalizare.
                        La cada si chiuveta se face sifon separat .. la fiecare in parte .
                        Postat în original de uceniculgica
                        ce ai inteles tu este imposibil, deci cred ca nu ai inteles nimic
                        @uceniculgica : m am exprimat chiar corect , sifonul de pardoseala se monteaza cu scurgere separata de alte scurgeri ( chiuveta / cada etc ) , racordata direct in teava de calalizare principala !
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • uceniculgica
                          Membru Marcant
                          • 10.ian.2013
                          • 573

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Problema aerisire canalizare

                          Postat în original de coby
                          @uceniculgica : m am exprimat chiar corect , sifonul de pardoseala se monteaza cu scurgere separata de alte scurgeri ( chiuveta / cada etc ) , racordata direct in teava de calalizare principala !
                          vezi ca amesteci treburile

                          ce ma citezi mai sus era raspunsul la alta exprimare de-a ta

                          acuma reiau si aici, problema nu este ca nu te exprimi corect, ci ce sustii

                          daca prin sifonul de pardoseala nu trece nici scurgerea de la cada/chiuveta/etc inseamna ca tre sa torni apa cu paharul in el, ceea ce nu-i corect, trebuie sa ai cel putin un obiect sanitar cu scurgerea trecuta prin sifon

                          Comentariu

                          • carmanagerzone
                            Incepator
                            • 09.sep.2015
                            • 9

                            #14
                            Răspuns la: Problema aerisire canalizare

                            Fratilor, deci: lavoarul trece prin sifonul de pardoseala si din sifonul de pardoseala se duce direct in canalizarea principala. Wc-ul intra direct in canalizarea principala. Cada intra direct in canalizarea principala. Supapa de aerisire e la capatul canalizarii principale (care e din teava de 110mm), doar ca fiind supapa de 50mm e montata intr-o reductie de la 110-50. Fata de nivelul sifonului de pardoseala, supapa e cam la 30 cm inaltime. Daca scot supapa tot scade apa din sifonul de pardoseala dar mai putin. Ideea era daca iau o supapa de 110 si scot reductia, mai suge apa din sifonul de pardoseala? Ca o supapa de aia e in jur de 60 ron si daca nu ma ajuta cu nimic, sunt bani aruncati.
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	canalizare.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	53,1 KB 
ID:	623278

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Problema aerisire canalizare

                              Postat în original de uceniculgica

                              daca prin sifonul de pardoseala nu trece nici scurgerea de la cada/chiuveta/etc inseamna ca tre sa torni apa cu paharul in el, ceea ce nu-i corect, trebuie sa ai cel putin un obiect sanitar cu scurgerea trecuta prin sifon
                              Cine decide ca nu e corect ?( Pui apa cu putin ulei de gatit si nu se mai evapora asa rapid , iar cand speli pe jos sau stropesti cu apa din greseala , unde ajunge apa ?? )
                              Unde scrie asta ca nu e corect ?? Exista un normativ ?
                              Uita te bine la desenul postat si nu mai sustine ca e corect , ca nu e deloc . Sifonul de pardoseala trebuie sa fie independent , racordat la canalizare ; care e rolul lui defapt in aplicatia de mai sus ?
                              Ultima editare de coby; 10.sep.2015, 10:30.
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...