Problema aerisire canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • carmanagerzone
    Incepator
    • 09.sep.2015
    • 9

    #31
    Răspuns la: Problema aerisire canalizare

    Deci ce am vrut sa spun: daca trag apa la wc-ul de jos nu se intampla nimic (nici in baia de jos, nici in baia de sus), in sensul ca nu e "supta" nici o apa din nici un sifon. Daca trag apa la wc-ul de sus, este "supta" apa doar la sifonul de pardoseala de sus. Atasez o schema cu evacuarea de pe parter si etaj.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema evacuare.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	8,5 KB 
ID:	623285

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #32
      Răspuns la: Problema aerisire canalizare

      Demonteaza supapa si va proba fara ea. Daca se comporta la fel, elibereaza capatul coloanei de 110 si realizeaza aceeasi proba. Ar trebui sa fie un test suficient de relevant pentru a lua o hotarare.
      Apa este trasa datorita debitului de apa de la wc, acesta se comporta ca un dop etans ce se deplaseaza pe teava, creeaza depresiune in spatele lui si iti trage exact apa din traseului cu rezistenta hidraulica minima.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 573

        #33
        Răspuns la: Problema aerisire canalizare

        a scris in primul post ca rezultatul este acelasi si fara supapa, urmeaza doar sa faca experienta fara reductie

        Comentariu

        • anji
          Incepator
          • 11.sep.2015
          • 2

          #34
          Răspuns la: Problema aerisire canalizare

          In primul rand urmaresc si citesc cam tot ce este legat de constructii de pe acest site.
          Am fost atent la partea cu ventilarea bailor insa se pare ca ceva imi scapa si vad ca si altii au aceeasi problema.

          Situatia este urmatoarea casa cu etaj si 4 bai: 1 baie la parte si 3 la etaj.

          Problema La baia nr. 3 de la etaj nu reusesc sa scap de mirosuri cu toate ca am 2 coloane de ventilatie de 50 duse afara, trase de la baia 3 si baia 2. atat chiuveta cat si cadita de dus au sifoane de apa.

          Cand trag apa la baia 3 apa din sifonul de pardoseala scade cam cu 1cm (in contextul in care are cca. 2,5 cm apa) si in continuare am apa in sifon insa nu stiu de unde apar mirosurile.

          Am anulat coloana de ventilatie si efectul este acelasi (scade apa din sifonul de pardoseala), deduc ca aceasta nu are nici o influenta asupra acestui aspect.

          La mufa WC am pus o banda de leucoplast argintiu peste garnitura alba ca sa fiu sigur ca nu ies pe acolo mirosurile.

          Precizez ca de la casa pana la fosa sunt cca 40m panta este de cca. 90 cm pe toata distanta.

          Am o gura de vizitare la cca. 20 m.

          Am chemat mesteri, insa nu au gasit solutie decat sa sparg casa si sa verific tevile cum au fost mufate etc.

          In concluzie nu coloana de ventilatie este problema ci altceva si nu identific ce.

          Coloanele principale sunt de 110

          Ma puteti ajuta cu o opinie?
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de anji; 11.sep.2015, 21:08.

          Comentariu

          • anji
            Incepator
            • 11.sep.2015
            • 2

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Problema aerisire canalizare

            Tot citind am gasit ce urmeaza. Nu tiam ca sunt aeratoare care depresurizeaza coloana cand tragi apa la WC. cred ca nu mai are rost coloana de ventilatie Nu I asa?


            Răspuns la: Miros canalizare baie



            Citat Postat în original de coby Vezi post

            , montati un aerator ceva de genul http://www.romstal.ro/piesa-capat-co...50-p50048.html
            Ala e cap de coloana de aerisire si nu se monteaza in baie.






            Citat Postat în original de coby Vezi post

            Tocmai asta e rolul piesei sa nu lase mirosul sa iasa si cand tragi apa sa nu se creeze presiune ..
            Asta se monteaza in baie:
            Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă. Nume: aerator.jpg Afișări: 36 Mărime: 10,0 KB ID: 89970

            Asa ca, aveti grija ce recomandati dle COBY

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6869

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Problema aerisire canalizare

              Postat în original de anji

              Asa ca, aveti grija ce recomandati dle COBY
              A fost o eroare de atasament , corectata imediat de un coleg de forum , deci , daca tot dati citate din ceea ce ati citit se pare ca nu ati citit tot . Pt greseala = mea culpa !
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • carmanagerzone
                Incepator
                • 09.sep.2015
                • 9

                #37
                Răspuns la: Problema aerisire canalizare

                Dupa inlocuirea supapei cu una de diametru mai mare (110 mm), fenomenul nu se mai manifesta. Multumesc pentru ajutor.

                Comentariu

                Procesare...