Centrala termica electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • romeo preda
    Incepator
    • 23.iul.2011
    • 22

    Centrala termica electrica

    Va salut . Am o casa pe structura de lemn , cu izolatie totala de 25 cm, casa are parter si mansarda , total incalzibil 140 mp, nu stiu ce putere trebuie sa aiba centrala , si unde trebuie montata , etaj , sau parter . Astept raspuns urgent , multumesc .
    romeopreda
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: centrala termica electrica

    Si noi asteptam detalii : ce inseamna izolatie totala de 25 cm ? Grosimea peretelui sau grosimea termosistemului aplicat pe perete ? In pod la tavan ce grosime are termoizolatia , la pardoseala ? Suprafata vitrata ( ce fel de geamuri ? ) ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • godaro
      Membru
      • 10.mar.2014
      • 232

      #3
      Re: Centrala termica electrica

      Pai tu ce calorifere ai pus si cum au fost ele dimensionate?
      In lipsa unor detalii suplimentare nu ramane altceva decat sa iei mult-blamata constanta de 50W/mc ca reper, ceea ce inseamna 50W/mc x 140mp x 2,6m = 18 kW
      Probabil ca nu sunt 18, ci mai putin, dar daca iei o centrala de 18 kw cred ca ar fi acoperitoare. Oricum, centrala electrica moduleaza suficient de bine ca sa se plieze pe orice consum in acest interval.

      De asemenea, centrala electrica poate fi instalata oriunde, mai putin in baie, deci totul depinde de locul undei ai prevazut camera centralei si unde vor veni tevile, boilerul, etc. Vezi ai grija sa tragi alimentarea trifazata in locul cu pricina.

      Dar totusi, de ce electric ? Sa nu ma intelegi gresit, eu tot pt. electric am optat, dar am avut argumentele mele care sunt in fapt un compromis. Ai vreo perspectiva sa ajunga gazele la poarta ta, ca alt argument nu prea sta in picioare!

      Comentariu

      • romeo preda
        Incepator
        • 23.iul.2011
        • 22

        #4
        Răspuns la: centrala termica electrica

        Postat în original de coby
        Si noi asteptam detalii : ce inseamna izolatie totala de 25 cm ? Grosimea peretelui sau grosimea termosistemului aplicat pe perete ? In pod la tavan ce grosime are termoizolatia , la pardoseala ? Suprafata vitrata ( ce fel de geamuri ? ) ?
        Am zis ca este o casa pe structura de lemn .
        Polistiren ex .10 cm , iar la mijloc , 2 straturi de vata minerala de 10 + 10 , presat in spatiu de 15 . Este o casa tip senvici .. Din ex . Polistiren de 10 ..osb de 12 mm ..structura de lemn de 15 ..vata de sticla intre riglele de lemb ..la interior .. osb 10 mm si rigips . Tocaria
        ext . este cu 6 camere si 3 foi de geam .
        Acoperisul este izolat la fel ca exteriorul dar polistirenul este exudat de 5 pe tavan . Mentionez ca anul trecut nu a fost deloc incalzita si am avut 10 gr in casa , iar afara ereau -20 (cateva zile , zona Craiova ) ..vitrat 16 mp .
        Parterul are 2,5 m inaltime , iar mansarda in medie cu cornisa aferenta are 2.1 m (1.7/2.5 )
        Ultima editare de romeo preda; 17.sep.2015, 11:15. Motiv: sm omis ceva
        romeopreda

        Comentariu

        • romeo preda
          Incepator
          • 23.iul.2011
          • 22

          #5
          Răspuns la: Re: Centrala termica electrica

          Motivul , normal este lipsei retelei de gaze , si instalarea conductei pina la mine ar costa cat pretul casei 25 000 € . ( doar atat fiinca am facut-o singur )
          romeopreda

          Comentariu

          • godaro
            Membru
            • 10.mar.2014
            • 232

            #6
            Re: Centrala termica electrica

            ai trifazat?

            Comentariu

            • TFB
              Incepator
              • 06.oct.2015
              • 14

              #7
              Răspuns la: Centrala termica electrica

              salut,ma intereseaza si pe mine subiectul...app,am inteles ca exista centrale electrice si pe 220V,deci nu e nevoie de trifazat.
              situatia mea e oarecum asemanatoare(ref la suprafata)doar ca izolatia e f slaba,si urmeaza sa o imbunatatesc.
              pina atunci insa,casa e incalzita cu un semineu care are montat un boiler cu serpentina incorporata si instalatie cu calorifere,cu circuit inchis, pe antigel.
              doresc o solutie care sa functioneze in paralel cu semineul(de ex noaptea sau cind nu sintem acasa),si sa poata fi racordata la acelasi sistem de calorifere.
              va multumesc pt sugestii/sfaturi.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #8
                Răspuns la: Centrala termica electrica

                Postat în original de TFB
                salut,ma intereseaza si pe mine subiectul...app,am inteles ca exista centrale electrice si pe 220V,deci nu e nevoie de trifazat.
                situatia mea e oarecum asemanatoare(ref la suprafata)doar ca izolatia e f slaba,si urmeaza sa o imbunatatesc.
                ...
                Bransament monofazic => centrala electrica 3-9 kw maxim . Trifazic => 12 kw- 100 kw .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • godaro
                  Membru
                  • 10.mar.2014
                  • 232

                  #9
                  Re: Centrala termica electrica

                  coby, cu tot respectul, nu e chiar asa. mie mi-au aprobat initial o siguranta de 16A, ceea ce la trifazic insemna vreo 8-9kw putere absorbita. Atat, 9kw trifazaic! Ulterior am facut cerere pentru o siguranta de 50A

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #10
                    Răspuns la: Re: Centrala termica electrica

                    Postat în original de godaro
                    coby, cu tot respectul, nu e chiar asa. mie mi-au aprobat initial o siguranta de 16A, ceea ce la trifazic insemna vreo 8-9kw putere absorbita. Atat, 9kw trifazaic! Ulterior am facut cerere pentru o siguranta de 50A
                    Ce putere aveti la centrala electrica ? Pe monofazat ?
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • TFB
                      Incepator
                      • 06.oct.2015
                      • 14

                      #11
                      Răspuns la: Centrala termica electrica

                      ok,sa zicem ca merg pe varianta minim posibila,adica 9kw....o pot racorda la actualul circuit de incalzire?
                      pt apa calda,mentionez ca am un boiler electric, separat.
                      multumesc.
                      Ultima editare de TFB; 07.oct.2015, 20:31.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica electrica

                        Postat în original de TFB
                        ok,sa zicem ca merg pe varianta minim posibila,adica 9kw....o pot racorda la actualul circuit de incalzire?
                        pt apa calda,mentionez ca am un boiler electric, separat.
                        multumesc.
                        Absolut ca se poate ( se monteaza supape de sens ) , astfel ca atunci cand functioneaza centrala electrica sa nu incalzeasca si apa din semineu si vice versa .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • TFB
                          Incepator
                          • 06.oct.2015
                          • 14

                          #13
                          Răspuns la: Centrala termica electrica

                          multumesc pt sfat.
                          ideea este ca,deoarece instalatia este de 220V si nu pot monta o centrala electrica mai mare de 9kw,acesta sa functioneze in alternativ cu semineul cu boiler(mai exact,cent.electrica va intra in functiune cind semineul nu functioneaza,ca sa mentina o temp.constanta de 15grade).asta va mentine si consumul de curent la un nivel acceptabil.
                          vi-se pare realizabil?

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            #14
                            Răspuns la: Centrala termica electrica

                            Postat în original de TFB
                            multumesc pt sfat.
                            ideea este ca,deoarece instalatia este de 220V si nu pot monta o centrala electrica mai mare de 9kw,acesta sa functioneze in alternativ cu semineul cu boiler(mai exact,cent.electrica va intra in functiune cind semineul nu functioneaza,ca sa mentina o temp.constanta de 15grade).asta va mentine si consumul de curent la un nivel acceptabil.
                            vi-se pare realizabil?
                            Realizabil , da , fiabil asta nu stiu ,
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • ABBA
                              Membru
                              • 12.iun.2014
                              • 232

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica electrica

                              Postat în original de coby
                              Realizabil , da , fiabil asta nu stiu ,
                              Eu unul nu am înțeles mai nimic.
                              Cum se poate realiza doar cu supape de sens?
                              De automatizare nu este nevoie?
                              Pompe,si alte chestii?
                              Dați mai multe detalii.

                              Comentariu

                              Procesare...