Proiectare scurgere cada dus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vlad motoc
    Incepator
    • 27.iul.2009
    • 20

    Proiectare scurgere cada dus

    Buna,

    Am o mica problema cu o baie in care racordurile la scurgere au fost realizate ulterior finisarii incaperii. Mai precis aveam doar coloana principala (110) si nimic altceva. Acum am realizat racordul pentru viitoare toaleta (tot 110) dar as avea nevoie si de o cabina de dus.
    Provocarea este sa realizez scurgerea dusului (bineinteles cu ridicarea nivelului sapei in zona lui) in asa fel incat sa nu pierd garda de apa la fiecare golire a toaletei.

    Am atasat o schita cu situatia si propunerea si am nevoie de ceva sfaturi daca e bine ce vreau sa fac, si daca tre sa am un sifon special (sa aduc o scurgere de lavoar sa intretin alimentarea sifonului, inaltimea la care ar trebui sa ridic scurgerea dusului)

    Ma gandesc ca neapara trebuie sa pozitionez scurgerea dusului intre toaleta si coloana principala.

    Multumesc,
    Vlad
    Fișiere Atașate
    caut si ma informez
  • george 959
    Incepator
    • 13.ian.2016
    • 14

    #2
    Răspuns la: proiectare scurgere cada dus

    Nu am inteles,coloana de 110 pe care ai montat-o pt vasul de wc,este aparenta ?

    Comentariu

    • vlad motoc
      Incepator
      • 27.iul.2009
      • 20

      #3
      Răspuns la: proiectare scurgere cada dus

      momentan este aparenta(deci am acces la ea), dar va fi mascata cu rigips si placat al un moment dat
      caut si ma informez

      Comentariu

      • george 959
        Incepator
        • 13.ian.2016
        • 14

        #4
        Răspuns la: Proiectare scurgere cada dus

        Incerc sa ma pun in situatia dvs si cred ca aveti o mare problema nu e deloc una mica.Gandesc ca doriti sa transformati o debara in grup sanitar,iar coloana la care va-ti racordat e pentru ploaie.Daca e asa si coloana verticala e si ea aparenta,as monta un racord (Y)110 la50,cat mai jos mi-ar permite fara sa sparg,in ideea ca deja a-ti montat gresia,iar astfel castigati cm buni.As dispune cabina pe peretele din dreapta lipita de coloana aceasta sa fie 90x90 pe suport metalic ajustabil.Garda din vasul de wc nu se pierde din constructia lui.Cabinele au sifonare cu prea plin sa nu iasa mirosul.Dar mai bine chemati un instalator de nadejde.. mai trebuieste alimentarea cu apa trasa si...rabdare.

        Comentariu

        • vlad motoc
          Incepator
          • 27.iul.2009
          • 20

          #5
          Răspuns la: Proiectare scurgere cada dus

          Multumesc de raspuns.
          Nu e debara, e o baie in care fostul proprietar a gandit un dressing si nu a lasat racorduri la nimic si da toate sunt aparente, vecinii folosesc coloana verticala pentru toaleta, dusuri, etc.

          Racordul pentru toaleta a fost facut de un instalator cat de jos s-a putut doar ca la vreme respectiva nu m-am gandit decat la toaleta nu si la un dus si nu as mai interveni inca o data la coloana principala. Asta ar fi motivul pentru care as racorda cabina de dus in teava pentru toaleta si nu direct in coloana principala. Nu am finisaje acolo deci nu e o problema sa sparg. (am dus deja apa calda/rece si curent in incapere, singura problema este scurgerea)
          caut si ma informez

          Comentariu

          • vlad motoc
            Incepator
            • 27.iul.2009
            • 20

            #6
            Răspuns la: Proiectare scurgere cada dus

            M-ati facut curios, sa inteleg ca o sifonare cu preaplin ar impiedica mirosul mai bine decat un sifon clasic? (ma gandesc ca in caz de nevoie isi ia aer prin preaplin?) Multumesc
            caut si ma informez

            Comentariu

            Procesare...