Racordare la sistemul de canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Giulia
    Incepator
    • 19.mar.2016
    • 1

    Racordare la sistemul de canalizare

    Buna ziua. Nu ma pricep de loc la instalatii sanitare, dar am o problema.
    Stau la casa, intr-o comuna apropiata de oras. In aceste zile se efectueaza lucrari de executie a sistemului de canalizare. In fata curtii mele, a fost amplasat capat de coloana (nu ma intrebati daca e inceput de coloana sau final de coloana, pentru ca am primit raspunsuri diferite, seful de echipa ca e final, inginerul ca e inceput). Din experienta de la bloc, stiu ca nu e ideala racordarea la capat de coloana, existand riscul refularii, precum si ”parfum” in baie. De la primarie mi s-a spus ca nu voi avea voie sa ma racordez decat la acest capat, eu punand problema ca nu-mi doresc acest lucru.Intrebarile mele sunt urmatoarele:
    1. Am sau nu voie, pe cheltuiala mea sa ma racordez in aplta parte decat capatul coloanei?
    2. Daca nu, ce solutii am pentru a nu exista riscul refularii si al ”parfumului”?
    Va multumesc!
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1192

    #2
    Răspuns la: Racordare la sistemul de canalizare

    Salut, o clapeta de sens de calitate superioara, ar putea elimina riscul refularii.

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1551

      #3
      Răspuns la: Racordare la sistemul de canalizare

      Ce inseamna capat de coloana totusi in situatia de fata?
      Canalizarea are o anume configuratie si daca de la dvs, incepe canalizarea, aceasta cota va fi cea mai de sus, deci ultima ce se va umple si va refula. Este invers decat la apa potabila unde capatul de coloana are presiunea cea mai mica.
      Poate nu am inteles exact dara daca ne dati mai multe detalii ...

      Comentariu

      Procesare...