Legalitate/Autorizari necesare unei fose ecologice cu tuburi de drenaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • oldEye
    Incepator
    • 03.mai.2016
    • 12

    Legalitate/Autorizari necesare unei fose ecologice cu tuburi de drenaj

    Buna Ziua,

    Pentru montarea unei fose ecologice ( cu bioactivatori si tuburi de drenaj) este necesara autorizatie de constructie sau e suficient certificatul de conformitate al furnizorului?

    Multumesc
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2467

    #2
    Răspuns la: Legalitate/Autorizari necesare unei fose ecologice cu tuburi de drenaj

    Eu am avut prevazut in proiectul casei (in Planul de situatie) o microstatie de epurare/fosa septica.
    Amplasarea si executia acesteia a fost aprobata "la pachet" cu executia casei prin autorizatia de construire (prin Planul de amplasament si delimitare a imobilului).
    Eu am o fosa septica ECO IMO 6 cu camp de drenaj.

    Cel mai bine este sa intrebati la Biroul de Urbanism din cadrul Primariei de care apartineti.

    Comentariu

    • oldEye
      Incepator
      • 03.mai.2016
      • 12

      #3
      Răspuns la: Legalitate/Autorizari necesare unei fose ecologice cu tuburi de drenaj

      Postat în original de fanero
      Eu am avut prevazut in proiectul casei (in Planul de situatie) o microstatie de epurare/fosa septica.
      Amplasarea si executia acesteia a fost aprobata "la pachet" cu executia casei prin autorizatia de construire (prin Planul de amplasament si delimitare a imobilului).
      Eu am o fosa septica ECO IMO 6 cu camp de drenaj.

      Cel mai bine este sa intrebati la Biroul de Urbanism din cadrul Primariei de care apartineti.
      Multumesc fanero, exact la aceeasi fosa m-am gandit si eu. Producatorii mi-au spus ca nu e necesara autorizatie, vine un un certificat de conformitate. Am sa verific totusi si la Primarie ( comuna Provita de Sus, Jud Prohova ).

      Esti multumit de fosa? isi face treaba? ai observat efecte asupra terenului pe care se face drenarea? La cat timp necesita vidanjare? ( noi vrem sa folosim casa sezonier: vara mai mult, iarna in vacante ).

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2467

        #4
        Răspuns la: Legalitate/Autorizari necesare unei fose ecologice cu tuburi de drenaj

        Folosesc fosa din august 2014.
        Jumatate din perioada a fost folosita de 2 persoane si, ocazional in weekend, de 4.
        Nu am vidanjat pana acum, insa o sa vidanjez, cel mai probabil, luna viitoare.
        Nu imi mai place culoarea apei care este deversata in campul de drenaj. A capatat o "consistenta laptoasa".
        Toata perioada am folosit doza recomandata saptamanal de bioactivator http://detergenti-eco.ro/uz-individu...rea-fosei.html

        Nu am observat efecte asupra terenului.
        Tubul de drenaj este montat la -90 cm.
        Stratul de piatra din campul de drenaj are 80 cm adamcime, pe o latime de 50 cm.

        Poti vedea foto din timpul montajului aici
        Salutari tuturor membrilor Forumului. Am ajuns si la momentul inceperii constructiei casei mele de vacanta din comuna Rasuceni - judetul Giurgiu. Casa, pe structura din lemn, va avea o suprafata construita de 43,50 mp si o terasa acoperita de 17,25 mp. Pentru toamna aceasta mi-am propus sa realizez fundatia, urmand ca in

        la postul #232 si #245

        Eu am cumparat fosa direct de la producator, cu 1750 lei - transport inclus + 150 un manson de prelungire (ai nevoie si de acesta la montaj).
        Montajul l-am facut impreuna cu o persoana din localitate (eu am fost "sef de santier").

        Inainte de montaj, discuta cu cei de la Primarie. Eviti o eventuala amenda.
        Ultima editare de fanero; 08.mai.2016, 11:35.

        Comentariu

        • oldEye
          Incepator
          • 03.mai.2016
          • 12

          #5
          Răspuns la: Legalitate/Autorizari necesare unei fose ecologice cu tuburi de drenaj

          Postat în original de fanero
          Folosesc fosa din august 2014.
          ...
          Multumesc fanero, asa imi da incredere . Fug la primarie

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2467

            #6
            Răspuns la: Legalitate/Autorizari necesare unei fose ecologice cu tuburi de drenaj

            Sa ne spui si noua care este solutia celor de la Primarie legata de montarea/amplasarea unei fose ecologice.

            Comentariu

            • oldEye
              Incepator
              • 03.mai.2016
              • 12

              #7
              Răspuns la: Legalitate/Autorizari necesare unei fose ecologice cu tuburi de drenaj

              Postat în original de fanero
              Sa ne spui si noua care este solutia celor de la Primarie legata de montarea/amplasarea unei fose ecologice.
              O sa-i intreb saptamana asta. Alternativa este sa astept si sa o includ in autorizatia de constructie pentru extinderea pe care vreau sa o fac la casa.

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2467

                #8
                Răspuns la: Legalitate/Autorizari necesare unei fose ecologice cu tuburi de drenaj

                Postat în original de oldEye
                Alternativa este sa astept si sa o includ in autorizatia de constructie pentru extinderea pe care vreau sa o fac la casa.
                Este o solutie, dar ar fi util de stiut si punctul de vedere al Primariei privind amplasarea unei fose septice.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  #9
                  Răspuns la: Legalitate/Autorizari necesare unei fose ecologice cu tuburi de drenaj

                  In mod normal nu este necesara autorizatie de construire pentru amplasarea fosei septice fara deversare in emisar. Evident ca se poate include in autorizatia de extindere si este cel mai sigur sa o faceti asa, pentru a evita orice neplacere ulterioara, in cazul in care se trezeste cineva ...
                  Certificatul de conformitate nu are legatura cu subiectul, este un document de calitate al produsului.

                  Comentariu

                  Procesare...