Lungime furtun vidanja

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • theborg
    Membru
    • 17.apr.2012
    • 181

    Lungime furtun vidanja

    Parintii mei la tara nu au posibilitatea decat sa faca fosa in spatele casei, adica undeva la 40-50 m de intrarea in teren. Intrebarea mea: Care este lungimea maxima de la care poate trage o vidanja continultul fosei? Voi putea ulterior sa vidanjez cumva continutul de la aceasta distanta sau daca nu se poate direct cu vidanja care ar fi posibilitatile de a goli fosa?
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1343

    #2
    Răspuns la: Lungime furtun vidanja

    Ca idee, un butoi de plastic de vreo 200l plasat undeva mai aproape de locul unde are vidanja acces. Butoiul sa aiba capac cit d cit etans care sa poata fi scos cind trage vidanja din el. Butoiul sa fie ingropat sub niveul fosei si sa comunice cu aceasta prin teava pvc de cel putin 110. Problema ar mai fi ca acest butoi trebuie sa fie inalt ca sa existe cadere si pe alta parte sa nu treaca peste asa ca un tub lung de beton cu posibilitate de etansare ar fi solutia. Poate nu e viabil ce spun, luati-o numai ca idee si intentie de ajutor.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • theborg
      Membru
      • 17.apr.2012
      • 181

      #3
      Răspuns la: Lungime furtun vidanja

      M-am gandit si eu la ceva de genu, eventual nu neaparat sub nivelul fosei si cu cadere ci sa drenez cu o pompa din fosa in el si din el sa traga vidanja dar tot ramane intrebarea de la ce distanta poate trage vidanja?

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1343

        #4
        Răspuns la: Lungime furtun vidanja

        Asta cel mai sigur o poate spune cineva care efectiv a lucrat sau lucreaza pe o vidanja. Orcum 40-50m nu cred ca se complica....
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1343

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Lungime furtun vidanja

          Postat în original de theborg
          M-am gandit si eu la ceva de genu, eventual nu neaparat sub nivelul fosei si cu cadere ci sa drenez cu o pompa din fosa in el si din el sa traga vidanja dar tot ramane intrebarea de la ce distanta poate trage vidanja?
          Da, dar apare problema diferentei de debit, vidanja trebuind sa ia pauze pina se umple din nou respectivul tub/ butoi. Are merge ceva de volum mare, apropiat de volumul fosei.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • theborg
            Membru
            • 17.apr.2012
            • 181

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Lungime furtun vidanja

            Am gasit pe net la o firma cisterne vidanje cu furtun de absobtie de 4 tol si lungime de 40m. Deci se pare ca voi putea vidanja fara probleme fosa.

            Comentariu

            • romyc
              Incepator
              • 04.nov.2014
              • 9

              #7
              Răspuns la: Lungime furtun vidanja

              Sal,este chiar o informatie buna am o casuta la munte si am dificultati cu masinile mari ,drumul foarte ingust multumesc

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1551

                #8
                Răspuns la: Lungime furtun vidanja

                Lungimea furtunului de vidanjare poate sa aiba diferite lungimi, depinde de tipul autospecialei, vechime si caracteristici. Exista la lungimea de 40m, 70m, 80 sau alte lungimi dupa cum este autospeciala respectiva.

                Comentariu

                • romyc
                  Incepator
                  • 04.nov.2014
                  • 9

                  #9
                  Răspuns la: Lungime furtun vidanja

                  Sal,multumesc

                  Comentariu

                  Procesare...