Deviatie canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sergiudv
    Incepator
    • 12.iul.2014
    • 41

    Deviatie canalizare

    Buna ziua,

    Am nevoie de un sfat. La casa de la tara, unde pana cum nu exista canalizare, am folosit o fosa septica. De anul asta primarul a reusit sa traga canalizare in tot satul, la care vreau sa ma racordez si eu, dar nu as vrea sa renunt la aceea fosa septica. Pe scurt vreau sa folosesc noua retea de canalizare, dar sa tin si fosa septica adica sa nu o anulez in caz ca apar probleme cu canalizarea in sat. Problema este ca nu reusesc sa imi dau seama cum pot sa fac aceasta ramificatie adica sa folosesc canalizarea si doar in caz de probleme sa folosesc fosa mea. Toate caminele care le-am vazut in magazine sunt cu una pana la 3 intrari si o singura iesire, nu am vazut deloc cu doua iesiri. Toate ramificatiile Y sunt cu 2 intrari si o singura iesire.
    Cum as putea sa realizez aceasta ramificatie, adica sa tin fosa inchisa si sa o deschid doar in caz de nevoie?

    Multumesc
  • draku
    Membru Marcant
    • 12.mar.2007
    • 342

    #2
    Răspuns la: Deviatie canalizare

    ai putea incerca sa pui o clapeta antiretur cu inchizator (ceva in genul asta: https://www.eradiatoare.ro/pics/larg...47_prd.jpg.jpg)
    nu neaparat asta, sunt n modele pe piata (dar sa fie cu inchizator)
    cand nu folosesti fosa, tii clapeta blocata pe inchis

    cat despre camine sau ramificatii...cu ajutorul mufelor duble, se pot monta invers, asa incat sa aiba o intrare si doua iesiri

    insa despre asta, poate au colegii alte idei mai bune
    Ultima editare de draku; 12.feb.2017, 21:32.

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1553

      #3
      Răspuns la: Deviatie canalizare

      Ar trebui sa va legati la conducta actuala dintre casa si fosa actuala, sa deviati traseul catre canalizarea stradala.
      Utilizarea clapetelor antirefulare esteposibila dar va trebuie 2 bucati, montate pe fiecare traseu, dupa ramificatia respectiva. Problema este ca aceste clapete trebuie montate in camine pentru a avea acces la ele si ale comuta clapeta de izolare.

      Comentariu

      Procesare...