Fosa septica betonata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai n
    Incepator
    • 21.ian.2018
    • 3

    Fosa septica betonata

    Buna ziua,

    Intrucat la noi canalizarea este facuta partial si nu sunt sanse sa ajunga la casa mea vreo 5 ani de acum inainte, doresc sa-mi fac o fosa din boltari cu fund betonat, durabila cu doua compartimente dimensiuni 2lx3Lx2.4H, realizata din boltari de fundatie pe care i-am cumparat deja dimensiune20x50x20.
    As vrea sa ii armez cu fier striat de 12 (macar stalpii perpendicular pe sol), boltarii cu fier de 8, iar paralel cu solul- longitudinal cu fier otelit de 6 colac care sa l intind si boltarii sa ii umplu ulterior cu beton.
    Am nevoie de careva lamuriri, poate pentru multi dintre dvs sunt lucruri banale insa cum nu le stiu.....mai bine intreb;
    -este necesara armarea lonfitudinala sau e suficienta cea perpendiculara pe sol( constructia ar avea 24 boktari per nivel adica 24 bari de fier beton)
    - ce dimensiuni are trebui sa fac centura de jos pe care se zidesc boltarii?
    - fiecare nivel de boltari ar trebui armat sau sa zicem 4-5 nivele de jos si dupaia din 2 in doua nivele?
    - la armarea pe verticala data fiind greutatea boltarilor si adancimea sapaturii, as putea taia fierul in bucati mai mici de 1.2m sa zicem pe care sa le tot asez cand ma ridic cu zidaria?
    - care este procentajul corect amestecului de beton ce trebuie turnat in boltari? Nu sunt de meserie, as dori sa stiu exact pt o betoniera mica de 120 litri cat ciment pun de ex: 2lopeti ciment, 4 nisip, 4 pietris si o galeata de x litri de apa. Betonul trebuie sa fie mai fluid sau mai tare?
    - cum fac compartimentarea? Partea pt grosier trebuie sa fie mai mica sau mai mare ca si volum( ex camera de grosier 1x2x2.4 si cealalta 2x2x2.4)?

    Si nu in ultimul rand va multumesc anticipat tuturor pentru indrumari.
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2343

    #2
    Răspuns la: Fosa septica betonata

    Da ce nu faceti fosa direct din beton armat?
    E mai ieftin cu boltari, sunt ei asa de bine construiti pentru asa utilizare?

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2466

      #3
      Răspuns la: Fosa septica betonata

      Sa nu patiti ca aici
      Fie ca esti interesat de construirea unui gratar, de construirea unui gard sau de cea a unei terase, aici vei afla tot ce trebuie sa stii ca proiectul tau sa fie un succes!


      Nu este recomandat sa faceti o fosa din boltari ziditi.
      Boltarii se macina in contact cu apa.
      Faceti fosa din beton cu armatura

      Comentariu

      • mihai n
        Incepator
        • 21.ian.2018
        • 3

        #4
        Răspuns la: Fosa septica betonata

        Sper sa nu patesc,
        Boltarii sunt deja cumparati, au fost cam 1200ron,sunt de calitate f buna,de fundatie 20x50x20 nu se sfarama, in plus bag si beton in ei( nu numai lipitura cu ciment pe formst) si armatura de fier.
        Dupa zidire, ca sa evit infiltratii,vreau sa le dau si 2 randuri de tencuiala plus folie pe exterior.
        Ultima editare de mihai n; 29.mai.2018, 16:25.

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3526

          #5
          Răspuns la: Fosa septica betonata

          Sa fim realisti, boltarii (chiar daca sunt pentru fundatie), nu vor rezista in timp la o fosa. Daca nu ai construit-o gandeste-te bine ca mai ai timp sa schimbi solutia aleasa. Nu recomand.

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2343

            #6
            Răspuns la: Fosa septica betonata

            Una este betonul armat, alta este o zideala cu boltari si ceva beton plus cateva fiare!

            Comentariu

            Procesare...