Scurgere chiuveta bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • danie68
    Incepator
    • 24.iul.2018
    • 5

    Scurgere chiuveta bucatarie

    Salutare.

    Am nevoie de ajutor in alegerea solutiei optime de montare a scurgerii chiuvetei de bucatarie.

    Mobila de bucatarie este in forma de L, chiuveta va fi montata pe latura mica a L-ului, iar teava pt scurgere este pozitionata pe partea lunga a L-ului, la aprox. 50cm de colt, la cativa cm de nivelul podelei.

    Am atasat mai jos o "schita" cu pozitionare chiuvetei si a tevii de scurgere.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	5,0 KB 
ID:	642661

    Intrebarea mea este, ce fel de teava de scurgere sa folosesc? Stiu ca sunt niste tuburi flexibile, insa avand in vedere ca eu am aprox 1.5m de la chiuveta pana la teava de scurgere, cred ca o teava de PVC/plastic ar fi mai ok!? Avand in vedere ca mobila de bucatarie este fixata deja si teava respectiva trece prin spatele mobilei, este destul de incomod de miscat mobila pt a umbla la acea teava, de aceea prefer sa fie o "lucrare" la care sa nu fiu nevoit sa mai umblu prea curand.

    Multumesc anticipat!
    Ultima editare de danie68; 24.iul.2018, 14:04.
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2494

    #2
    Răspuns la: Scurgere chiuveta bucatarie

    Teava si coturi prinse cu bride metalice cu cauciuc.
    Diametrul tevii, functie de dimensiunea pe care o are scurgerea.
    50 sau 40 mm ca diametru ar fi OK.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • danie68
      Incepator
      • 24.iul.2018
      • 5

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Scurgere chiuveta bucatarie

      Postat în original de fanero
      Teava si coturi prinse cu bride metalice cu cauciuc.
      Diametrul tevii, functie de dimensiunea pe care o are scurgerea.
      50 sau 40 mm ca diametru ar fi OK.
      Multumesc frumos pt raspuns.

      Si cam de cate astfel de cleme as avea nevoie? Una langa chiuveta si una aproape de scurgere/coltul camerei ar fi suficient?

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2494

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Scurgere chiuveta bucatarie

        Postat în original de danie68
        Multumesc frumos pt raspuns.

        Si cam de cate astfel de cleme as avea nevoie? Una langa chiuveta si una aproape de scurgere/coltul camerei ar fi suficient?
        Daca pui foto cu locul unde se va aplasa scurgerea, "ne putem da cu parerea".
        Altfel. Cat mai multe, cu atat mai bine.
        O zi buna

        Comentariu

        • danie68
          Incepator
          • 24.iul.2018
          • 5

          #5
          Răspuns la: Scurgere chiuveta bucatarie

          Am facut niste poze, sper sa fie ok. Mobila de bucatarie este montata deja si ar trebui s-o dau de langa perete sa se vada mai ok, dar este o operatiune pt care am nevoie sa chem un prieten sa ma ajute si as prefera sa fac acest lucru o singura data, atunci cand montez chiuveta, scurgerea, plita, cuptorul.

          Am atasat mai jos cateva poze (ignorati talentul meu in Paint). E destul de clara prima poza: 1-bateria (ne-centrata pe chiuveta, pt ca este o cuva mare si una mica, 2-tevile pt apa rece si calda, 3-scurgerea.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	15,8 KB 
ID:	631112 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	9,2 KB 
ID:	631113 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	8,5 KB 
ID:	631114 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	15,0 KB 
ID:	631115

          a) Bateria se afla pe latura mica a L-ului, undeva la aprox 120cm de coltul camerei (dar tinant cont ca mai sunt racordurile care intra in baterie de vreo ~30 cm, ar mai ramane vreo 100cm pana la coltul bucatariei).

          b) Teava pt scurgere se afla pe latura mare a L-ului, undeva la aprox 50cm de coltul camerei, foarte aproape de podea (diametru 40)

          Presupun ca 2 astfel de bride ar fi suficiente, una aproape de chiuveta, una aproape de coltul camerei.

          Si acum as avea nevoie de niste sfaturi cu privire la racordarea bateriei la apa si de conectarea scurgerii de la chiuveta:

          1) Bateria a venit cu niste racorduri de aprox. 30cm. Cu tot cu alea, mi-ar mai trebui cam 160-170cm de furtun (ca sa nu stea perfect intinse, banuiesc ca-i ok sa stea putin "flambate"). Gasesc la dimensiuni dintr-astea, ca am vazut ca sunt de 150 sau 200 cm? In cazul asta, mai bine iau de 200 cm si sa stea mai "flambat", decat sa iau de 150 cm si sa fie f intins, nu?

          2) Furtunurile, cand le conectez la tevile de apa, trebuie sa folosesc ceva special pt etansare, gen caltz, canepa, sau o simpla garnitura de cauciuc este suficient?

          In poza 2 se poate vedea ca robinetul pt apa rece are deja un racord de care m-as "lega" usor cu un furtun de 1/2", insa la apa calda lipseste acest racord. Ma intereseaza daca la conectarea la racordurile astea trebuie sa folosesc caltz, fir de canepa dat cu ceva solutie pe deasupra, sau garnitura de cauciuc etanseaza perfect?

          3) Pt scurgere, cand conectez tevile si coturile intre ele, trebuie folosit un adeziv pt PCV/plastic, sau nu necesita etansare, teava fiind oricum inclinata, iar simpla conectare a tevilor stil tata-mama ar fi suficient? In poza 3 se vede teava de scurgere, fi 40 mm. Ea fiind chiar langa podea, iar scurgerea chiuvetei la vreo 60 cm, ma gandesc ca apa fiind in cadere, n-ar avea cum sa curga pe la imbinarea tevilor, dar pt siguranta ar merge folosit un adeziv?

          4) Ce optiuni am de a proteja mobila in eventualitatea in care unul din racordurile de apa cedeaza? Sa "imbrac" furtunul in ceva, sau? Ma astept ca un furtun de calitate, nou, sa tina cativa ani, dar e mai bine sa fiu precaut si la cat de pacatoase sunt furtunasele astea...

          Multumesc anticipat.

          Comentariu

          • aurick86
            Membru
            • 05.iun.2012
            • 168

            #6
            Răspuns la: Scurgere chiuveta bucatarie

            Renunta la prostii de genul racorduri flexibile (mereu cedeaza dupa mai mult sau mai putin timp)
            Cu cat sunt mai lungi cu atat o sa fie atinse/miscate mai des si vor ceda mai repede.

            Chemi un instalator si iti face o prelungire la tevile alea, sa ajunga alimentarea cu apa pana unde se pot conecta racordurile flexibile de la baterie.

            Iti recomand instalatorul pentru ca daca intrebi chestii de genul "2) Furtunurile, cand le conectez la tevile de apa, trebuie sa folosesc ceva special pt etansare, gen caltz, canepa, sau o simpla garnitura de cauciuc este suficient?" imi este clar ca nu intelegi cum functioneaza diferitele metode de etansare. Daca incerci sa le imbini un lucru e sigur: acele imbinari vor curge.

            Nu te zgarci la chestia asta iti vor curge si vei strica mobila.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1551

              #7
              Răspuns la: Scurgere chiuveta bucatarie

              Duceti o teava de scurgere cu o panta minima catre spatele chiuvetei. Un diametru de 40 mm este suficient. Se pot face minim doua prinderi pentru a avea o teava de scurgere stabila. Nu trage nimeni de ea si nu vor fi probleme. Prelungiti tevile de apa pana in spatele chiuvetei, se poate face usor cu teava PEX-AL. Legatura intre tevi si baterie se poate face cu furtunurile bateriei sau cu tije flexibile, preferabil a doua varianta. Daca aveti indemanare puteti face singur lucrarea, nu este ceva complicat. Altfel, chemati un instalator.

              Comentariu

              Procesare...