Colectare apa de ploaie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Rocky7882
    Incepator
    • 27.mar.2011
    • 14

    Colectare apa de ploaie

    M-am gândit că pentru apa menajeră să colectez apa de ploaie de pe acoperiș.De început am făcut ceva așa experimental ,mai precis am racordat două bazine de câte 1000l la la câte un burlan de scurgere a apei de pe acoperiș și apa obținută este direcționată în fântâna ce o am în beci fântână din care apoi cu un hidrofor bag apă pentru uzul casei .Problema este că bazinele iarna îngheață așa că m-am gândit să transform beciul într-un bazin de colectare a apei de ploaie,beci pe care de altfel nul folosesc la nimic.Întrebarea mea este cum ar trebui să procedez pentru a transforma beciul în bazin.În beci se intră din casă de sus printr-o ușă și se coboară pe o scară,deci beciul nu are ferestre sau ușă către exterior doar un mic orificiu pentru aerisire.Capacitatea de stocare apă ar fi aproximativ de 10000l apă.Mă interesează cum ar fi bine să procedez cu hidroizolarea beciului și transformarea lui în rezervor pentru apă?
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Răspuns la: Colectare apa de ploaie

    Puteti incerca varianta cu fibra de sticla si rasina.Eu am folosit la beciul meu sa tin apa afara .

    Comentariu

    • aurick86
      Membru
      • 05.iun.2012
      • 168

      #3
      Răspuns la: Colectare apa de ploaie

      Nu as recomanda asa ceva.
      Pe langa problemele grave de umezeala, mucigai:
      Acel beci nu a fost gandit ca un rezervor;
      Apa va impinge in pereti, vor aparea crapaturi,
      Apa se va infiltra... prin actiune capilara va ajunge in casa.

      Comentariu

      Procesare...