Calcar si rugina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Laur88
    Incepator
    • 25.iun.2018
    • 5

    Calcar si rugina

    Buna ziua va rog ajutatima si pe mine cu o problema ,stau la casa si teava din camin care duce in casa este de fier si este plina de depuneri de rugina pe interior ,teava este de 3/4 si abea am debit si presiune de apa rece ca este plina de rugina si calcar , am taiato din camin si am bagat un sarpe pe ia si abea intra jarpele de 5 mm si nici nu pot sa o schimb ca este sub casa la 1 m si ceva .Ce imi recomandati ca bag pe teava sa curate rugina si calcaru ? .
    Ultima editare de Laur88; 17.sep.2018, 21:37.
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Răspuns la: Calcar si rugina

    E posibil ca in momentul in care curatati rugina sa se gaureasca teva,in sensul ca rugina poate este pana la exterior .Cel mai bine ar fi sa o schimbati cu teva neagra PE potabila

    Comentariu

    • rex
      Membru
      • 21.apr.2015
      • 221

      #3
      Răspuns la: Calcar si rugina

      Iti iei inima in dinti si incepi sa sapi , ,,, sau poti monta si pe exterior cu izolatie si cablu de degivrare .

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Răspuns la: Calcar si rugina

        Faci cea mai mare prostie daca incerci sa cureti teava aia . Risti sa plece mizeria si sa bip bateriile , sau sa se blocheze in racordurile de baterie ...
        Solutia este sapatul si inlocuit cu teava pehd . Inca vremea permite .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Laur88
          Incepator
          • 25.iun.2018
          • 5

          #5
          Răspuns la: Calcar si rugina

          Da o sa schimb teava pana la urma o sa bag teava de 3 sferturi in teava de 1 tol ca sa pot sa o scot vreodata teava ca rugina mi sa dus in filtru si nu risc sa stric masina de spalat sau centrala . Va multumesc

          Comentariu

          Procesare...