Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #61
    Sifonul de pardoseală, are o capacitate redusă de evacuare (care este gravitaţională), faţă de maşina de spălat (care evacuează cu pompa). Aşa cum se vede în desen, ori ce depunere, îi micşorează secţiunea sub clopot şi deci micşorează capacitatea de evacuare putând chiar să se înfunde, ducând la retenţia apei evacuate din maşină pe podeaua băii.
    Cel mai sigur ar fi evacuare apei prin WC: se poate secţiona conducta de golire a rezervorului de spălare, se montează un T, care permite introducerea evacuării maşinii de spălat.
    Părerea mea!
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • marian12
      Incepator
      • 16.aug.2012
      • 63

      #62
      Aerisire canalizare-teava de 30

      Cu respect domnilor/ doamnelor si La multi ani in noul an!
      Poate fi aerisirea la canalizare cu teava de 30? mai are efect aerisirea cu teava de 30 sau nu? teava de 30 merge in pod. sunt 2 bai. de la baia de sus teava de scurgere coboara pe sub placa de la parter pana unde va fi wc-ul de jos si apoi afara. si mai am o intrebare , scurgerea masinii de spalat, a chivetelor e tot cu teava de 30. e bine sau trebuie tevi mai mari?

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	aerisire_in_pod.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	164,5 KB 
ID:	607319 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	aerisire_spre_pod.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	175,8 KB 
ID:	607320 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	baie_sus_1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	192,0 KB 
ID:	607321 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	baie_sus_2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	191,7 KB 
ID:	607322
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	iesire_scurgere.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	189,0 KB 
ID:	607323 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scurgere_masina_spalat.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	186,2 KB 
ID:	607324 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scurgere_pe_sub_placa1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	182,2 KB 
ID:	607325 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scurgere_pe_sub_placa2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	198,1 KB 
ID:	607326
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scurgere_pe_sub_placa3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	191,7 KB 
ID:	607327

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #63
        Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

        Aerisirea se poate face cu un diametru mai mic decit coloana , nu mai mult . In cazul dvs 75 .
        Scurgerile facute de dvs sint subdimensionate si prost configurate .
        Teava de sub tavan trebuie bine asigurata deoarece in caz de incarcare poate atinge o greutate foarte mare si se poate modifica panta sau smulge . Teava aceea montata in masca de rigips va fi o sursa de zgomot chiar daca o izolati . Acolo se folosea teava speciala izolanta fonic .
        Vedeti in poza o modalitate de a asigura teava suplimentar , pt a nu se modifica panta in zona curbelor datorita presiunii apei . Teava a fost si legata de acel suport atipic .
        ........................
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • marian12
          Incepator
          • 16.aug.2012
          • 63

          #64
          Răspuns la: Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

          multumesc pt. raspuns Mircea G. doar ca sa fiu sigur , aerisirea cu teava de 30 cum e acum e degeaba?
          tevile sub subdimensionate de cat ar trebui sa fie? cand va referiti la proasta configuratie , va referiti la teava de sub tavan sau si la restul?

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #65
            Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

            Pentru scurgerile de la obiecte sanitare multiple se utilizeaza conducte de 50mm diametru.
            Aerisirea de 30 mm este ca si inexistenta, cum s-a spus minim 75mm.

            Comentariu

            • dali
              Incepator
              • 19.iun.2010
              • 84

              #66
              Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

              salutari baieti....am urmatoarea nelamurire
              La o casa cu 1 etaj si mansarda sunt 4 bai ...3 din ele sunt suprapuse ...una este pe alta directie drept care coloana se ramifica undeva intre parter si etaj ....
              Problema ar fi daca coloana de aerisire isi face treaba si la aceasta baie 100 %...toate baile au toaleta ,chiuveta si cada
              .deci cum va lucra aerisirea pe baia notata cu wc 2 ?
              .mersi de raspunsuri...
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • uceniculgica
                Membru Marcant
                • 10.ian.2013
                • 572

                #67
                Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                daca pozitia canalizarii 2 este asemanatoare cu desenul n-o sa ai probleme dupa parerea mea, in plan orizontal viteza de curgere este mai mica si nu se produce acea depresiune care sa traga apa din sifoane

                Comentariu

                • dali
                  Incepator
                  • 19.iun.2010
                  • 84

                  #68
                  Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                  .....totul este exact ca in desen cu exceptia pantei de la ,,wc 2 '' care probabil este un pic mai mica decit s-ar vedea in desen....dar va corespunde pantei minime de scurgere pt. 110....
                  ...mai astept raspunsuri mai ales de la cei ce au intilnit acasta situatie
                  ...mersi

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    #69
                    Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                    Si eu va spun ca nu vor fi probleme. Daca doriti sa aveti liniste deplina se poate monta o supapa de aerisire pe acest WC2, aceasta va permite accesul aerului in coloana atunci cand este nevoie.

                    Comentariu

                    • dali
                      Incepator
                      • 19.iun.2010
                      • 84

                      #70
                      Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                      ....am inteles ..mersi

                      Comentariu

                      • kragod
                        Incepator
                        • 31.mar.2014
                        • 74

                        #71
                        Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                        Se da urmatoarea situatie:

                        Am o baie mica, singura pe acea parte dintr-un bloc de 4 etaje. Imi vne miros inapoi din canal, ori din sifonul de pardoseala, ori dinspre coloana de aerisire. Am etansat toate gaurile, insa tot mai miroase. Am chemat un instalator, care imi spune ca aerisirea exterioara este prea jos, si e posibil vara(abia m-am mutat) sa imi miroasa pe acolo si nici sa deschid geamul la camera/baie/balcon nu as putea, pt ca va mirosi. Zice ca s-ar rezolva cu punerea aerisirii exterioare deasupra geamului.
                        Credeti ca se va rezolva asa? In pozele atasate va arat exact cum e in exterior si interior. Oare daca duc un cot de la aerisire pana la burlanul pt apa de ploaie, nu e ok? In felul asta nu isi face tirajul pana sus pe acoperis?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20140412_132710.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	119,4 KB 
ID:	615791Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20140412_133851.jpg 
Afișări:	3 
Mărime:	288,7 KB 
ID:	615792

                        Comentariu

                        • uceniculgica
                          Membru Marcant
                          • 10.ian.2013
                          • 572

                          #72
                          Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                          sa inteleg ca baia ta este la capatul coloanei de canalizare si aerisirea este ce se vede-n poza 2 cu gratar alb?

                          dac-o pui deasupra geamului tau, n-o sa fie sub geamul vecinului? daca da, nu prea-i ok

                          racordarea la burlan este ok, am mai vazut-o si-n alte parti, nu stiu daca este legal

                          daca vine miros si din sifonul de pardoseala/alte parti s-ar putea sa fie mai complicata problema
                          verifica sa fie functional sifonul, verifica daca ai sifon la chiuveta etc

                          Comentariu

                          • provilla
                            Membru marcant
                            • 23.mar.2010
                            • 647

                            #73
                            Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                            Postat în original de kragod
                            Se da urmatoarea situatie:

                            Am o baie mica, singura pe acea parte dintr-un bloc de 4 etaje. Imi vne miros inapoi din canal, ori din sifonul de pardoseala, ori dinspre coloana de aerisire. Am etansat toate gaurile, insa tot mai miroase. Am chemat un instalator, care imi spune ca aerisirea exterioara este prea jos, si e posibil vara(abia m-am mutat) sa imi miroasa pe acolo si nici sa deschid geamul la camera/baie/balcon nu as putea, pt ca va mirosi. Zice ca s-ar rezolva cu punerea aerisirii exterioare deasupra geamului.
                            Credeti ca se va rezolva asa? In pozele atasate va arat exact cum e in exterior si interior. Oare daca duc un cot de la aerisire pana la burlanul pt apa de ploaie, nu e ok? In felul asta nu isi face tirajul pana sus pe acoperis?[ATTACH=CONFIG]82216[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]82217[/ATTACH]

                            Cum vrei sa afli un răspuns dacă nu știi pe unde vine mai exact mirosul ?
                            Părerea mea este ca unghiul tevi de scurgere este mai mare si apa curge pe lângă gros si mirosul vine de la țevile tale si nici de cum de pe coloana .


                            Cumpara 5-10 kg de fulgi de soda caustica si înainte sa pleci la munca bagaje peste tot , chiuveta , sifon pardoseala , cada , wc , .... Fa treaba asta ce 2-3 ori timp de o săptămana , cred ca e cea mai ieftină varianta , ținându-se cont ca soda caustica costa 3 RON kg .

                            Oricum ai o problema undeva cu vacumul care se face pe teava de scurgere , trebuie sa afli de unde acel vacum trage apa din sifon .
                            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                            Comentariu

                            • kragod
                              Incepator
                              • 31.mar.2014
                              • 74

                              #74
                              Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                              Mirosul nu este de la tevile mele, nci macar nu am folosit baia de cand m-am mutat( o luna). Mirosul vine clar de pe coloana, se si simte cand stau pe balcon, iese prin aerisirea din poza. Astfel, mi s-a sugerat sa ridic aerisirea deasupra geamurilor cel putin.
                              Ce parere aveti?

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6701

                                #75
                                Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                                coloana trebuie urcata pana la et 4
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...