Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

Ati testat varianta mentionata anterior?
    Ce actiuni ati mai intreprins?

Comentariu

Am hotarat deocamdata sa leg aerisirea la burlan, si in capatul de sus sa il lungesc(burlanul) cu juma de metru si sa il decupez pe margini, pt a se scurge apa de ploaie. Daca nu scap de miros, astup cu totul aerisirea si vedem de acolo.

Comentariu

Postat în original de kragod Vezi post
        Am hotarat deocamdata sa leg aerisirea la burlan, si in capatul de sus sa il lungesc(burlanul) cu juma de metru si sa il decupez pe margini, pt a se scurge apa de ploaie. Daca nu scap de miros, astup cu totul aerisirea si vedem de acolo.
        Foarte corect ! la prima ploaie , apa de pe casa se va scurge IN CASA dvs ...
        Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

ok.

1.De ce in casa si nu in canalizare?
          2. Ati putea avea o idee de cum altfel sa fac?
          Ultima editare de kragod; 30.apr.2014, 16:18.

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

Postat în original de kragod Vezi post
            ok.

1.De ce in casa si nu in canalizare?
            2. Ati putea avea o idee de cum altfel sa fac?
            In casa deoarece va fi imposibil sa faceti un traseu etans pe sensul invers , plus ca este subdimensionat .
            Daca acea aerisire este cu problema , adica mirosul , supapa in casa sau traseu ventilatie pe fatada ...

Comentariu

Ms de raspuns. V-ati uitat pe pozele puse anterior?Unde anume pun supapa in casa? Si ce anume inseamna traseu ventilatie pe fatada?

Comentariu

M-am uitat . In clar , spart in casa sau teava pe fatada !!! In functie de cum este facuta canalizarea in baie , ar exista posibilitatea montarii ventilatiei cu supapa , la lavoar .

Comentariu

Spart in casele a 4 etaje e exclus. Teava pe fatada pana sus la ultimul etaj sigur ar rezolva,dar costurile presupun ca sunt mai mari decat sunt acum pregatit sa dau.
                  Intrbare pt forum. Daca as pune o clapeta la iesirea din canalizare nu ar rezolva problema?
                  Se deschide doar cand trag apa, in rest nu arecum sa mai intre mirosul de canalizare pe aerisire

Comentariu

Pareriin privinta ideii mele cu clapeta, de mai sus?

Multumesc.

Comentariu

Update( pt cine mai intereseaza).

Am chemat 3 instalatori diferiti.

Primul mi-a sugerat sa ridic aerisirea deasupra geamului meu. Nu a identificat de unde vine mirosul din baie.
                      Al doilea mi-a spus ori sa ma leg la burlan, ori sa pun ventil de ala( sau cum dracu se numeste, cred ca de ce vorbea @Mircea G in postul de mai sus,"ventilatia cu supapa", doar ca pe afara cladirii, nu in baia mea)) la aerisire. Prefera prima varianta, ca cica ventilul la un moment dat trebuie schimbat. Nu a identificat de unde vine mirosul in baie.
                      Al treilea a spus la fel ca al doilea, doar ca spune ca cu acel ventil( care am inteles ca e intre 150-200 Ron) e mai bine decat cu burlanul, dar merge si asa. El a spus in schimb ca la baie e posibil sa imi vina mirosul de la cada, care are contrapanta. Am pus apa aseara in cada sa testez daca mai miroase cand ajung in seara asta.

Deoacamdata ma gandesc sa merg pe mana celui de al treilea( ventil sau aerisitor de ala la aerisirea de afara+ facut panta cum trebuie la cada).

Stiu ca intreb cam degeaba, persist insa. Idei?
                      Ultima editare de kragod; 21.mai.2014, 10:37.

Comentariu

Din punctul de vedere al funcționalității, nu contează dacă supapa este amplasată în interior sau în exterior.
                        Dacă nu a fost identificată sursa mirosului, atunci toate propunerile sînt la plesneală, adică mai mult pentru moralul Dvs.
                        Doar acea supapă nu are cum să coste suma menţionată de Dvs. Poate este vorba de costul total (materiale, manoperă, transport ş.a.m.d.).
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Comentariu

Nu stiu daca e supapa, banuiesc ca e un fel de aerisitor? Pt manopera, mi s-a cerut 2 milioane.
                          Am ajuns acum acasa, si intr-adevar nu mai miroase, deci e de la contrapanta de la cada. Asta, plus rezolvarea mirosului de la aerisirea de afara.

Comentariu

Update:

Am gasit aerator la Brico la 192 de lei, sambata vine instalatorul pt a mi-o pune, apoi pune usita de vizitare( ca nu aveam, plus o banda antisropi la cada, imi cere un milion. Cu asta nu are trebui sa mai am mirosuri nici in interior, nici in exterior.

Comentariu

Salut. Urmeaza sa montez vasul de toaleta si nu stiu exact cum sa asez conducta de ventilatie, am vazut la cineva pus un racord Y de 110 din care pleca apoi cu teava de 50 pentru aerisire...As avea nevoie de un sfat...Trebuie pastrata o anumita inaltime a racordului fata de apa din vasul de toaleta? Sau este suficient sa fie mai jos cu cativa centimetri fata de iesirea vasului de toaleta? Inca n-am dat gaura pe sub fundatie...restul de teava am tras-o pana la fosa. Multumesc anticipat!

Comentariu

Aerisirea se face in mod normal , deasupra ultimului " obiect " legat la canalizare .

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT