Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vigeak
    Membru Marcant
    • 22.oct.2007
    • 404

    #46
    D-le Mircea, ma bucur ca va este de folos. era un subiect ingropat de mai bine de un an. de fapt si eu am cumparat produsul, l-am montat si fireste ca functioneaza perfect. ati luat citatul lui baboo si l-ati trecut ca fiind al meu... . dar nu e nici o problema.
    nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12203

      #47
      Postat în original de Vigeak!
      D-le Mircea, ma bucur ca va este de folos. era un subiect ingropat de mai bine de un an. de fapt si eu am cumparat produsul, l-am montat si fireste ca functioneaza perfect. ati luat citatul lui baboo si l-ati trecut ca fiind al meu... . dar nu e nici o problema.
      Nici nu stiti ce multumit sint . Am scapat de zgomotele acele ciudate de la canalizare . Pina la renovare cind poate voi modifica coloana de scurgere ...e belea . ! Multumesc .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1678

        #48
        Ok! De acord ca exista lucruri bune si in cele rele, da r cele două energii, Yng şi Yang cica e bine sa fie echilibrate.

        Mersi de confirmare a funcţionarii supapei. Si eu trebuie să fac această operaţie, pentru ca şi la mine se golesc sifoanele in anumite situaţiii şi apare mirosul urit mai ales in baie. Ma temeam ca nu va funcţiona din cauza micşorării secţiunii.

        Despre o asfel de supapă, am mai avut-o cu Maistrul Max prin acest forum.
        Sal'tare!
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12203

          #49
          Postat în original de Baboo
          Mersi de confirmare a funcţionarii supapei. Si eu trebuie să fac această operaţie, pentru ca şi la mine se golesc sifoanele in anumite situaţiii şi apare mirosul urit mai ales in baie. Ma temeam ca nu va funcţiona din cauza micşorării secţiunii.
          Acest model merge montat pe 32, 40 , 50 ....Problema este ca la baie , pt a putea fi montata , trebuie sa ai acces la coloana libera , nu la o teava care trece prin sifon .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1678

            #50
            La mine a fost construita o mansarda care a intrerupt coloana de scurgere intre tavanul meu si podeaua lui. Eu tebuie sa ajung la coloana, dar cind voi deschide urmatorul şantier. Ma bate gindul sa anulez si rabiţul de deasupra chiuvetei. Asta inseamna o lucrare cu schimbarea faianţei, ca nu se mai potriveste nimic. Ma mai gindesc.
            Sal'tare!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • adilau
              Incepator
              • 19.nov.2008
              • 1

              #51
              Imi cer scuze anticipat pentru ca sunt total afon in domeniul instalatiilor. Practic pot spune ca nu stiu cum functioneaza nimic

              Sa va spun si problema mea, poate imi dati un sfat. Recent am cumparat un apartament la ultimul etaj. Desi la inceput nu a fost cazul, dupa o perioada a inceput sa apara un miros foarte nasol in baie (de canalizare as zice). Mai nou mi se pare aproape irespirabil aerul din baie.

              Incercand sa identific sursa acestui miros am verificat:

              1. Chiuveta - ok, nu miroase.
              2. Gura de scurgere din podea (sper ca ma exprim bine). Miroase foarte putin.
              3. Scurgerea de la vana de jos - vine ceva miros pe-acolo.
              4. Scurgerea de la vana de sus - vine ceva mai mult miros pe-acolo.
              5. Langa WC am ceva teava din PVC, racordata la scurgerea WC-ului, cu un fel de dop cu supapa in capat. Ei bine, daca scot dopul respectiv, pe teava vine un curent de aer care mirose ca lumea. Cu supapa pusa tot intra aer (probabil pe la supapa) care miroase foarte trist.

              Pana sa vina frigul tineam tot timpul geamul de la baie deschis, posibil sa fi mirosit de la inceput si sa nu fi observat eu. Acum daca inchid geamul si-l las vreo 10-20 de minute deja e jale.

              Ce am mai observat (studiind fenomenul) e ca daca, de exemplu, am pus intr-o zi dopul la scurgerea de jos de la vana, parca a inceput sa miroase mai tare de la scurgerea din podea. Oricum, pe la teava de la pct 5 miroase cam tot timpul.

              Intrucat stau la ultimul etaj si am si mansarda amenajata (cu scara interioara) pot spune cu un grad destul de mare de siguranta ca teava de PVC racordata la scurgerea WC-ului nu are aerisire pe acoperis: blocul are acoperis de tigla, fara acces la el, mansarda fiind compartimentata cu rigips. Banuiesc (desi nu bag mana-n foc) ca nu iese teava respectiva in pod in afara peretilor de rigips.

              O alta chestie care poate are legatura e ca in baie am si masina de spalat. Cand aceasta evacueaza apa, pe la scurgerea din podea iese deseori ceva apa si spuma de detergent.

              In concluzie v-as intreba daca aveti vreo sugestie (pentru oricare din probleme ). Daca n-am fost prea clar (foarte probabil) spuneti si revin cu lamuriri. Ca o paranteza, daca aveti un link spre ceva resursa care explica asa, for dummies, cam cum sunt realizate instalatiile intr-un bloc, v-as fi recunoscator.

              Mersi mult

              Comentariu

              • teoliki
                Incepator
                • 28.oct.2008
                • 84

                #52
                Teava ventilatie coloana canalizare

                stimati domni, doresc sa va solicit sfatul d voastra,

                realizez canalizarea interioara la mansarda, mansarda realizata peste o cladire P+1E, de la etajul 1 in mansarda merge o teava de aerisire din fonta d= cca 50 mm-60 mm , pentru WC vom face o teava exterioara separat care va cobori pe perete la exterior, dar la o baie pentru vana, chiuveta instalatorii au spus ca ma pot lega de teava de aerisire si pe care o prelungesc in sus ca aerisire si pun o clapeta la capat, la bucatarie pe o alta teava de aerisire vor merge cu scurgerea de la chiuveta, masina de spalat vase si probabil masina de spalat... credeti ca este suficienta teava de aerisire?????????
                sos...

                Comentariu

                • bardezi
                  Membru
                  • 21.ian.2008
                  • 241

                  #53
                  da, este suficienta. uita-te la orice chiuveta/cada care este diamentrul! 50
                  neaparat sa o prelungesti.
                  fiecare coloana trebuie sa aiba aerisire cu valva la capat.

                  Comentariu

                  • teoliki
                    Incepator
                    • 28.oct.2008
                    • 84

                    #54
                    raspuns

                    multumesc de raspuns asa a spus si instalatorul ca o perlungeste si pune o clapeta la capat sau ceva de genul....
                    sos...

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12203

                      #55
                      Re: raspuns

                      Postat în original de teoliki
                      multumesc de raspuns asa a spus si instalatorul ca o perlungeste si pune o clapeta la capat sau ceva de genul....
                      Vedeti ca nu orice " clapeta " este buna la asa ceva ... Exista unele speciale pt coloane de ventilatie , dar destul de scumpe . In mod normal pt aerisirile care ies pe casa , bloc , in zone aerisite , nu este necesara clapeta ci doar o protectie antiploaie . Clapete se pun cind aerisirile se termina in spatii inchise !
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • teoliki
                        Incepator
                        • 28.oct.2008
                        • 84

                        #56
                        clapeta aerisire

                        Pentru bucatarie unde se scoate teava inauntru au luat o clapeta (ceva de genul ca o ciuperca care are la partea superioara, ceva ca niste palete ca un ventilator), iar in bai au facut o ramificatie si teava de aerisire au scos-o direct afara ... mi se pare ca este oK...
                        sos...

                        Comentariu

                        • dann86
                          Incepator
                          • 22.iul.2009
                          • 5

                          #57
                          Salut !

                          Daca tot am fost primul care am citit postul tau, iti las un link cu un alt post al meu, cu aceeasi tema, poate te va ajuta.

                          Comentariu

                          • da_n
                            Living Legend
                            • 10.mai.2009
                            • 1228

                            #58
                            Postat în original de adilau
                            Intrucat stau la ultimul etaj si am si mansarda amenajata (cu scara interioara) pot spune cu un grad destul de mare de siguranta ca teava de PVC racordata la scurgerea WC-ului nu are aerisire pe acoperis: blocul are acoperis de tigla, fara acces la el, mansarda fiind compartimentata cu rigips. Banuiesc (desi nu bag mana-n foc) ca nu iese teava respectiva in pod in afara peretilor de rigips.

                            O alta chestie care poate are legatura e ca in baie am si masina de spalat. Cand aceasta evacueaza apa, pe la scurgerea din podea iese deseori ceva apa si spuma de detergent.

                            In concluzie v-as intreba daca aveti vreo sugestie (pentru oricare din probleme ). Daca n-am fost prea clar (foarte probabil) spuneti si revin cu lamuriri. Ca o paranteza, daca aveti un link spre ceva resursa care explica asa, for dummies, cam cum sunt realizate instalatiile intr-un bloc, v-as fi recunoscator.

                            Mersi mult
                            Cauza ai descoperit-o, acuma ca sa elimini efectul, tre sa elimini cauza, adica trebuie sa refaci aerisirea conductei principale de canalizare, care, cum spui, a fost obturata cel mai probabil cu ocazia lucrarilor, ori remontezi segmentul te teava care lipseste, ori montezi supapa de aerisire, s-a mai discutat aici despre asta, depinzand de estimarile tale varianta aleasa.
                            In legatura cu masina de spalat, ar trebui sa cureti canalizarea + sifonul din pardoseala, sunt substante proprii pentru asta + curatire mecanica cu spirala instalatorului, eu am avut odata aceasta problema, am facut cum am scris si am vazut ca teava de la masina pana la sifon si sifonul erau pline de o chestie asemanatoare cu sapunul depusa in timp.

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1678

                              #59
                              Sifonul de pardoseală, are o capacitate redusă de evacuare (care este gravitaţională), faţă de maşina de spălat (care evacuează cu pompa). Aşa cum se vede în desen, ori ce depunere, îi micşorează secţiunea sub clopot şi deci micşorează capacitatea de evacuare putând chiar să se înfunde, ducând la retenţia apei evacuate din maşină pe podeaua băii.
                              Cel mai sigur ar fi evacuare apei prin WC: se poate secţiona conducta de golire a rezervorului de spălare, se montează un T, care permite introducerea evacuării maşinii de spălat.
                              Părerea mea!
                              Sal'tare!
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Comentariu

                              • marian12
                                Incepator
                                • 16.aug.2012
                                • 63

                                #60
                                Aerisire canalizare-teava de 30

                                Cu respect domnilor/ doamnelor si La multi ani in noul an!
                                Poate fi aerisirea la canalizare cu teava de 30? mai are efect aerisirea cu teava de 30 sau nu? teava de 30 merge in pod. sunt 2 bai. de la baia de sus teava de scurgere coboara pe sub placa de la parter pana unde va fi wc-ul de jos si apoi afara. si mai am o intrebare , scurgerea masinii de spalat, a chivetelor e tot cu teava de 30. e bine sau trebuie tevi mai mari?

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	aerisire_in_pod.jpg 
Afișări:	3820 
Mărime:	164,5 KB 
ID:	607319 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	aerisire_spre_pod.jpg 
Afișări:	2776 
Mărime:	175,8 KB 
ID:	607320 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	baie_sus_1.jpg 
Afișări:	6114 
Mărime:	192,0 KB 
ID:	607321 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	baie_sus_2.jpg 
Afișări:	3328 
Mărime:	191,7 KB 
ID:	607322 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	iesire_scurgere.jpg 
Afișări:	2046 
Mărime:	189,0 KB 
ID:	607323 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scurgere_masina_spalat.jpg 
Afișări:	3619 
Mărime:	186,2 KB 
ID:	607324 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scurgere_pe_sub_placa1.jpg 
Afișări:	2016 
Mărime:	182,2 KB 
ID:	607325 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scurgere_pe_sub_placa2.jpg 
Afișări:	2079 
Mărime:	198,1 KB 
ID:	607326 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scurgere_pe_sub_placa3.jpg 
Afișări:	1898 
Mărime:	191,7 KB 
ID:	607327

                                Comentariu

                                Procesare...