Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kragod
    Incepator
    • 31.mar.2014
    • 69

    #76
    Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

    Ms , o sa incerc curatarea caustica a scurgerilor.
    In privinta optinuii propuse, unde anume trebuie montat acel ventil? Dupa cum se vede si din poza, nu am in interiorul baii nici o usita spre coloana, ar trebui sa sparg?

    As urca-o pana la ultimul etaj, dar in afara de a lipi teava din coloana la teava de apa de ploaie, nu vad cum as putea face asta.

    Postat în original de uceniculgica
    sa inteleg ca baia ta este la capatul coloanei de canalizare si aerisirea este ce se vede-n poza 2 cu gratar alb?

    dac-o pui deasupra geamului tau, n-o sa fie sub geamul vecinului? daca da, nu prea-i ok

    racordarea la burlan este ok, am mai vazut-o si-n alte parti, nu stiu daca este legal

    daca vine miros si din sifonul de pardoseala/alte parti s-ar putea sa fie mai complicata problema
    verifica sa fie functional sifonul, verifica daca ai sifon la chiuveta etc
    Sifonul din pardoseala este fuctional, prin el trece chiuveta. Baia are scurgere separata. Intr-adevar, cred ca vecinul ar avea probleme cu mirosul afara atunci...cred ca atunci racordarea la burlan pare cea mai plauzibila, si cred ca o solutie ieftina, nu stiam insa daca este posibil( technic vorbind daca se rezolva problema).

    Mltumesc tuturor de pareri si sugestii, daca mai aveti, le primesc cu placere.
    Ultima editare de kragod; 14.apr.2014, 00:53.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6452

      #77
      Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

      Eu aș închide acea aerisire.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 573

        #78
        Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

        poti incerca si ce spune RaduCA, este posibil pentru ca este singura baie pe acea parte, sa fie canalizare separata si fiind doar la etajul 1 sa nu traga apa din sifoane la utilizarea wc-ului

        Comentariu

        • kragod
          Incepator
          • 31.mar.2014
          • 69

          #79
          Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

          Ok, pun si schita aerisirii, poate ajuta mai mult. RaduCA, spui ca as putea inchide aerisirea de tot? Pe unde se mai face apoi aerisirea, nu imi vin toate "miresmele" prin sifon apoi?
          Intreb, nu stiu...Adica din investigatia mea, mirosul vine si de afara, prin acea aerisire, si prin baie. Poate e mai bine pana la urma sa duc un cot pana la burlan? Care ar fi dezavantajele la legarea la burlan?

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	canalizare.jpg 
Afișări:	1035 
Mărime:	7,1 KB 
ID:	615815 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20140412_133851.jpg 
Afișări:	841 
Mărime:	288,7 KB 
ID:	615816

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #80
            Răspuns la: Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

            Postat în original de kragod
            ...Adica din investigatia mea, mirosul vine si de afara, prin acea aerisire, si prin baie. Poate e mai bine pana la urma sa duc un cot pana la burlan? Care ar fi dezavantajele la legarea la burlan?
            Mirosul vine si din interior si din exterior ?
            Nu se leaga aerisirea la burlan : ori o inchideti cu o supapa ( trage aer cand are nevoie ) ori o duceti pe acoperisul blocului .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1553

              #81
              Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

              Conductele de ventilare care ies in vecinatatea ferestrelor sau a altor deschideri legate de incaperi utilizabile se prelungesc deasupra acestor deschideri astfel incat sa nu afecteze utilizatorii.
              Exemplu: la o distanta de pana la 1 m fata de fereastra,pe orizontala, aerisirea trebuie sa se situeze la o inaltime minima deasupra deschiderii respective de 1,5m. Cu cat va creste distanta pe orizontala unde este pozitionata gura de aerisire, cu atat scade inaltimea la care se afla aerisrea fata de acea deschiderea.

              Comentariu

              • kragod
                Incepator
                • 31.mar.2014
                • 69

                #82
                Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                Din nou, multumesc pt raspunsuri, insa nu sunt complet lamurit.

                Daca va uitati la poza, aerisirea in acest moment este sub geamul de la baie(cel ingust) si camera. Este la cativa centimetri de burlan.

                @Coby, sugestia de a o duce pe acoperisul blocului cum se poate realiza? Sa scot coloana pe exterior si sa o leg pe langa burlan? pt ca pe interior iese din discutie, cei de asupra mea nu au baie, sunt singurul pe acea parte. Si pare ca va fi si destul de scump sa fac asta pe exterior(daca e posibil, se va vedea o teava gri pana la etajul 4, foarte inestetic).
                Inchiderea cu supapa- unde se pune supapa, la intrarea tevii in canalizare?

                @consultant sanitare, deci practic imi confirmati ca acea aerisire care se vede in poza trebuie ridicata pana deasupra geamului meu(cat mai sus posibil, pana sub balconul vecinului de deasupra. Intrebare: in cazul asta eu scap de miros, dar nu ii va veni lui cand deschide geamul?

                Caut solutia cea mai ieftina. In acest moment mi se pare legarea aerisirii la burlan, dar inteleg de mai sus ca nu se face. De ce anume nu se face? Ce riscuri exista?

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  #83
                  Răspuns la: Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                  Postat în original de kragod
                  deci practic imi confirmati ca acea aerisire care se vede in poza trebuie ridicata pana deasupra geamului meu(cat mai sus posibil, pana sub balconul vecinului de deasupra. Intrebare: in cazul asta eu scap de miros, dar nu ii va veni lui cand deschide geamul?Caut solutia cea mai ieftina. In acest moment mi se pare legarea aerisirii la burlan, dar inteleg de mai sus ca nu se face. De ce anume nu se face? Ce riscuri exista?
                  Legarea la burlan pare sa rezolve problema insa nu este o solutie recomandata avand in vedere ca rolul burlanului este altul. Daca apa ingheata pe timp de iarna in interior, va fi totul blocat iar pe timp de ploaie lucrurile iar sunt problematice.
                  Nu aveti o foto cu intreaga fatada, eventual zona din dreapta, unde exista acel intrand?
                  Sigur, mutarea sau prelungirea aerisirii pe o zona ce afecteaza vecinul sau vecinii de deasupra, nu este o solutie. O varianta corecta este cea in care niciunul din vecini nu este afectat de gura de aerisire a canalizarii.

                  Comentariu

                  • kragod
                    Incepator
                    • 31.mar.2014
                    • 69

                    #84
                    Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                    Zona din dreapta, acel intrand, este practic intrarea in bloc( care este inchisa). Practic e un hol unde pe stanga cand intri ai blocul, pe dreapta ai gardul de despartire care da spre vecin, si sus ai apartamentele de deasupra. Capacul de canalizare (unde se duce si teava mea, si teava celorlalti locatari pe partea din fata a blocului este la 2 metri in acel intrand).

                    Cine a proiectat scurgerea pt aceasta baie mica a gandit-o cu spatele, sa o zic elegant. Eu as vrea sa scap de problema in cel mai eficient mod posibil, si financiar, si pt a nu arunca problema la alt vecin. Multumesc ca mi-ati dat riscurile daca ma leg la burlan, le inteleg acum.Daca exista si alte sugestii, le primesc cu placere.
                    Ultima editare de kragod; 14.apr.2014, 13:04.

                    Comentariu

                    • sisica_si
                      Membru Marcant
                      • 19.dec.2013
                      • 937

                      #85
                      Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                      Cate etaje are imobilul?

                      Comentariu

                      • kragod
                        Incepator
                        • 31.mar.2014
                        • 69

                        #86
                        Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                        Are 4 etaje, plus o mansarda. Apartamentul meu este practic un parter inalt, dedesubt fiind vecinii care stau la demisol.

                        Comentariu

                        • sisica_si
                          Membru Marcant
                          • 19.dec.2013
                          • 937

                          #87
                          Speram sa spui 2.
                          Poi nu ai decat sa montezi un ventilator pe tubulatura sa arunce mai departe mirosul.
                          Sau sa prelungesti pe orizontala tubulatura.
                          In fata ce este?
                          Strada sau curte?

                          Adica tu vrei sa spui ca acea aerisire vine din canalizare?
                          Cam asa iese din desen.
                          Astupa gura si gata, credeam ca aeriseste un beci, baia vecinului.

                          Comentariu

                          • kragod
                            Incepator
                            • 31.mar.2014
                            • 69

                            #88
                            Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                            Nu, e doar teava care duce la mine, doar trece prin peretele vecinului de jos. Daca o astup, nu vine apoi tot mirosul din canalizare la mine in baie? Cum se mai aeriseste baia mea apoi?

                            Si in fata e strada, Matizul ala e parcat pe trotuar.
                            Ultima editare de kragod; 14.apr.2014, 14:56.

                            Comentariu

                            • sisica_si
                              Membru Marcant
                              • 19.dec.2013
                              • 937

                              #89
                              Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                              Astupi direct la iesirea din coloana.
                              Baia ta o aerisesti prin gaura care va ramane dupa ce elimini tubulatura.
                              Cu galben am facut doupul unde astupi si cu rosu ce dispare.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	t5viStF.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	9,6 KB 
ID:	689868

                              Comentariu

                              • kragod
                                Incepator
                                • 31.mar.2014
                                • 69

                                #90
                                Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                                Poate nu m-am facut inteles, imi cer scuze, sau poate nu inteleg eu...

                                Ce ai colorat tu cu rosu este practic teava mea, pe unde trec deseurile din WC, apa din baie, cat si apa din chiuveta. Practic toate se leaga la teava asta de canalizare, totul se scurge in canalizare. Apoi, constructorul s-a gandit ca aceasta teava sa aiba si o aerisire, si a scos aceast aerisire sub geamurile mele(baie si camera). De aici si mirosul de canal, care vine direct din canal, iese prin aerisirea aia in fata blocului, si intra de asemenea si in baia mea. Eu daca tin geamul inchis imi miroase, daca il deschid sa aerisesc, vine din afara, deci oricum ar fi, nu scap. Ma gandesc ca in baie miroase din sifonul de pardoseala pt ca nu are tiraj bun,chit ca are apa incontinuu, iar de afara miroase din aerisirea aia nenorocita, facuta prea jos

                                Comentariu

                                Procesare...