Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    Răspuns la: Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

    Postat în original de kragod
    ok.

    1.De ce in casa si nu in canalizare?
    2. Ati putea avea o idee de cum altfel sa fac?
    In casa deoarece va fi imposibil sa faceti un traseu etans pe sensul invers , plus ca este subdimensionat .
    Daca acea aerisire este cu problema , adica mirosul , supapa in casa sau traseu ventilatie pe fatada ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • kragod
      Incepator
      • 31.mar.2014
      • 69

      Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

      Ms de raspuns. V-ati uitat pe pozele puse anterior?Unde anume pun supapa in casa? Si ce anume inseamna traseu ventilatie pe fatada?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

        M-am uitat . In clar , spart in casa sau teava pe fatada !!! In functie de cum este facuta canalizarea in baie , ar exista posibilitatea montarii ventilatiei cu supapa , la lavoar .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • kragod
          Incepator
          • 31.mar.2014
          • 69

          Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

          Spart in casele a 4 etaje e exclus. Teava pe fatada pana sus la ultimul etaj sigur ar rezolva,dar costurile presupun ca sunt mai mari decat sunt acum pregatit sa dau.
          Intrbare pt forum. Daca as pune o clapeta la iesirea din canalizare nu ar rezolva problema?
          Se deschide doar cand trag apa, in rest nu arecum sa mai intre mirosul de canalizare pe aerisire

          Pareriin privinta ideii mele cu clapeta, de mai sus?

          Multumesc.

          Update( pt cine mai intereseaza).

          Am chemat 3 instalatori diferiti.

          Primul mi-a sugerat sa ridic aerisirea deasupra geamului meu. Nu a identificat de unde vine mirosul din baie.
          Al doilea mi-a spus ori sa ma leg la burlan, ori sa pun ventil de ala( sau cum dracu se numeste, cred ca de ce vorbea MIRCEA G in postul de mai sus,"ventilatia cu supapa", doar ca pe afara cladirii, nu in baia mea)) la aerisire. Prefera prima varianta, ca cica ventilul la un moment dat trebuie schimbat. Nu a identificat de unde vine mirosul in baie.
          Al treilea a spus la fel ca al doilea, doar ca spune ca cu acel ventil( care am inteles ca e intre 150-200 Ron) e mai bine decat cu burlanul, dar merge si asa. El a spus in schimb ca la baie e posibil sa imi vina mirosul de la cada, care are contrapanta. Am pus apa aseara in cada sa testez daca mai miroase cand ajung in seara asta.

          Deoacamdata ma gandesc sa merg pe mana celui de al treilea( ventil sau aerisitor de ala la aerisirea de afara+ facut panta cum trebuie la cada).

          Stiu ca intreb cam degeaba, persist insa. Idei?

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

            Din punctul de vedere al funcționalității, nu contează dacă supapa este amplasată în interior sau în exterior.
            Dacă nu a fost identificată sursa mirosului, atunci toate propunerile sînt la plesneală, adică mai mult pentru moralul Dvs.
            Doar acea supapă nu are cum să coste suma menţionată de Dvs. Poate este vorba de costul total (materiale, manoperă, transport ş.a.m.d.).
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • kragod
              Incepator
              • 31.mar.2014
              • 69

              Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

              Nu stiu daca e supapa, banuiesc ca e un fel de aerisitor? Pt manopera, mi s-a cerut 2 milioane.
              Am ajuns acum acasa, si intr-adevar nu mai miroase, deci e de la contrapanta de la cada. Asta, plus rezolvarea mirosului de la aerisirea de afara.

              Update:
              Am gasit aerator la Brico la 192 de lei, sambata vine instalatorul pt a mi-o pune, apoi pune usita de vizitare( ca nu aveam, plus o banda antisropi la cada, imi cere un milion. Cu asta nu are trebui sa mai am mirosuri nici in interior, nici in exterior.

              Comentariu

              • marius 75
                Incepator
                • 06.ian.2015
                • 7

                Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                Salut. Urmeaza sa montez vasul de toaleta si nu stiu exact cum sa asez conducta de ventilatie, am vazut la cineva pus un racord Y de 110 din care pleca apoi cu teava de 50 pentru aerisire...As avea nevoie de un sfat...Trebuie pastrata o anumita inaltime a racordului fata de apa din vasul de toaleta? Sau este suficient sa fie mai jos cu cativa centimetri fata de iesirea vasului de toaleta? Inca n-am dat gaura pe sub fundatie...restul de teava am tras-o pana la fosa. Multumesc anticipat!

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                  Aerisirea se face in mod normal , deasupra ultimului " obiect " legat la canalizare .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6886

                    Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                    Pe teava respectiva o sa legati doar vasul WC ? Nu legati si alte obiecte sanitare ?
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • marius 75
                      Incepator
                      • 06.ian.2015
                      • 7

                      Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                      Leg doar WC-ul pe scurgerea asta, restul sunt pe coloana separata din teava de 50 si merg intr-o alta hazna betonata. Ma intereaza la ce inaltime pun racordul Y din care plec cu teava de aerisire. Exista vreo regula anume sau este suficient sa fie doar un pic mai jos decat nivelul apei din vasul de WC? Intre vasul de WC si racordul Y pun burduf din ala... cum ii spune. Stau la casa.

                      Comentariu

                      • c_anicai
                        Incepator
                        • 01.ian.2015
                        • 22

                        Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                        am si eu o problema ca un vecin a taiat in pod conducta de wc, pe care a amplasat un rezervor de apa si mirosul se intoarce in baie, ce se poate face in acest caz, eu stau la etajul 2 dupa care deasupra mea e podul, ma gandeam sa astup in zid spatiu cu spuma sa etansez sa scap de miros, ma poate afecta pe mine ? sau pe ceilalti care stau la etajul 1 si parter ?

                        am atasat o schita aproximativa

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	baie.jpg 
Afișări:	3245 
Mărime:	88,8 KB 
ID:	620289
                        Ultima editare de c_anicai; 07.ian.2015, 15:16.

                        Comentariu

                        • mirceaknap
                          Living Legend
                          • 05.mar.2011
                          • 1417

                          Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                          Vecinul dvs are dreptul de a face ce vrea?
                          Somati-l sa refaca instalatia.
                          Puteti monta la capatul coloanei o clapeta de aerisire.

                          Comentariu

                          • c_anicai
                            Incepator
                            • 01.ian.2015
                            • 22

                            Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                            nu prea pot sa ii mai fac nimic, daca ridic tonul imi taie conductele de apa care trec pe la el,

                            nici nu pot sa mut vasul ala de acolo pentru a pune clapeta, are un metru cub de apa + izolatia cam primitiva si voluminoasa cu scandura si rumegus, insa ma gandeam sa izolez la mine in baie spatiu inre teava wc si zid cu spuma poliuretanica, ar fi ok ?

                            Comentariu

                            • mirceaknap
                              Living Legend
                              • 05.mar.2011
                              • 1417

                              Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                              Spuma poliuretanica este buna pt a izola,o puteti folosi.
                              Va intreb, vecinul dvs cum isi permite sa faca ce vrea el.
                              Ce drepturi are el in plus fata de ceilalti locatari?
                              Aveti asociatie de locatari?

                              Comentariu

                              • marius 75
                                Incepator
                                • 06.ian.2015
                                • 7

                                Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                                Il are la mana, cum s-ar zice...din cauza asta isi permite sa puna rezervorul ala acolo. De izolat merge cu spuma (luati ceva mai de calitate). Dupa ce aplicati spuma stropiti-o cu apa (particule fine) cu un pulverizator din ala de curatat geamuri in care puneti apa. Nu stiu care este reactia, dar iese mai teapana spuma (fara prea multe goluri). Spor la mestereala!
                                Astept si eu raspuns la intrebarea mea de la postarea 122...

                                Comentariu

                                Procesare...