Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

    Pe teava respectiva o sa legati doar vasul WC ? Nu legati si alte obiecte sanitare ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • marius 75
      Incepator
      • 06.ian.2015
      • 8

      Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

      Leg doar WC-ul pe scurgerea asta, restul sunt pe coloana separata din teava de 50 si merg intr-o alta hazna betonata. Ma intereaza la ce inaltime pun racordul Y din care plec cu teava de aerisire. Exista vreo regula anume sau este suficient sa fie doar un pic mai jos decat nivelul apei din vasul de WC? Intre vasul de WC si racordul Y pun burduf din ala... cum ii spune. Stau la casa.

      Comentariu

      • c_anicai
        Incepator
        • 01.ian.2015
        • 22

        Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

        am si eu o problema ca un vecin a taiat in pod conducta de wc, pe care a amplasat un rezervor de apa si mirosul se intoarce in baie, ce se poate face in acest caz, eu stau la etajul 2 dupa care deasupra mea e podul, ma gandeam sa astup in zid spatiu cu spuma sa etansez sa scap de miros, ma poate afecta pe mine ? sau pe ceilalti care stau la etajul 1 si parter ?

        am atasat o schita aproximativa

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	baie.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	88,8 KB 
ID:	620289
        Ultima editare de c_anicai; 07.ian.2015, 15:16.

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1410

          Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

          Vecinul dvs are dreptul de a face ce vrea?
          Somati-l sa refaca instalatia.
          Puteti monta la capatul coloanei o clapeta de aerisire.

          Comentariu

          • c_anicai
            Incepator
            • 01.ian.2015
            • 22

            Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

            nu prea pot sa ii mai fac nimic, daca ridic tonul imi taie conductele de apa care trec pe la el,

            nici nu pot sa mut vasul ala de acolo pentru a pune clapeta, are un metru cub de apa + izolatia cam primitiva si voluminoasa cu scandura si rumegus, insa ma gandeam sa izolez la mine in baie spatiu inre teava wc si zid cu spuma poliuretanica, ar fi ok ?

            Comentariu

            • mirceaknap
              Living Legend
              • 05.mar.2011
              • 1410

              Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

              Spuma poliuretanica este buna pt a izola,o puteti folosi.
              Va intreb, vecinul dvs cum isi permite sa faca ce vrea el.
              Ce drepturi are el in plus fata de ceilalti locatari?
              Aveti asociatie de locatari?

              Comentariu

              • marius 75
                Incepator
                • 06.ian.2015
                • 8

                Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                Il are la mana, cum s-ar zice...din cauza asta isi permite sa puna rezervorul ala acolo. De izolat merge cu spuma (luati ceva mai de calitate). Dupa ce aplicati spuma stropiti-o cu apa (particule fine) cu un pulverizator din ala de curatat geamuri in care puneti apa. Nu stiu care este reactia, dar iese mai teapana spuma (fara prea multe goluri). Spor la mestereala!
                Astept si eu raspuns la intrebarea mea de la postarea 122...

                Comentariu

                • mirceaknap
                  Living Legend
                  • 05.mar.2011
                  • 1410

                  Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                  Postat în original de marius 75
                  Leg doar WC-ul pe scurgerea asta, restul sunt pe coloana separata din teava de 50 si merg intr-o alta hazna betonata. Ma intereaza la ce inaltime pun racordul Y din care plec cu teava de aerisire. Exista vreo regula anume sau este suficient sa fie doar un pic mai jos decat nivelul apei din vasul de WC? Intre vasul de WC si racordul Y pun burduf din ala... cum ii spune. Stau la casa.
                  Cred ca nu am inteles.
                  Doriti sa montati racordul Y la nivelul apei din vasul wc?

                  Comentariu

                  • marius 75
                    Incepator
                    • 06.ian.2015
                    • 8

                    Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                    Nu m-am exprimat nici eu bine...am doar WC-ul pe aceasta scurgere, atasez o poza cum vreau eu sa fac, dar nu stiu daca e bine. Conteaza musai unde pun racordul? sau e suficient sa fie doar un pic mai jos decat vasul de WC?
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vas.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	17,6 KB 
ID:	620290

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12086

                      Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                      Prea mica teava de 50 .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • marius 75
                        Incepator
                        • 06.ian.2015
                        • 8

                        Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                        O sa pun teava de 110 pentru aerisire ca mi-a ramas cativa metri. Am vreo alternativa la burduful care leaga vasul de WC de teava pentru scurgere? Eu as fi pus doua coturi de 45 de grade, dar nu se mufeaza perfect pe iesirea de la vasul WC-ului...are un pic de joc. Daca pun silicon si lipesc un capat de teava de 110 la vreo 15 cm si apoi mufez coturile pe teava aia, o tine? Eu cam fug de burduful ala ca a cumparat o cunostinta 3 bucati pana a reusit sa termine lucrarea (culmea, facuta de instalator). Unul a crapat, unul nu se potrivea...Eu as risca sa lipesc cu silicon, oricum nu sta apa mereu acolo, doar trece (cand se trage apa).

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                          Racordul "T", sau cum ii ziceti dumneavoastra "Y", se monteaza in asa fel incat intre iesirea vasului WC si racordul care merge la vas sa fie o panta minima de 2%. Pe capatul ramas liber al racordului "T" puneti o reductie dupa care o teava de 32 pe care o scoateti in atmosfera. Gasiti in comert cot racord vas WC, asa cu un cot si un segment de teava de 110 puteti sa racordati vasul WC.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                            Postat în original de c_anicai
                            am si eu o problema ca un vecin a taiat in pod conducta de wc, pe care a amplasat un rezervor de apa si mirosul se intoarce in baie, ce se poate face in acest caz, eu stau la etajul 2 dupa care deasupra mea e podul, ma gandeam sa astup in zid spatiu cu spuma sa etansez sa scap de miros, ma poate afecta pe mine ? sau pe ceilalti care stau la etajul 1 si parter ?
                            De astupat teava nu puteti deoarece teava este si aerisirea coloanei de scurgere. Singura rezolvare pe care o vad este sa va urcati in pod si sa miscati rezervorul de pe gura tevii.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • marius 75
                              Incepator
                              • 06.ian.2015
                              • 8

                              Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                              Multumesc pentru raspuns! Zilele astea daca prind un pic de vreme mai putin geroasa, ma apuc de treaba.

                              Comentariu

                              • marius 75
                                Incepator
                                • 06.ian.2015
                                • 8

                                Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                                Pana la urma am rezolvat problema fara acel burduf. Mai am de facut cateva retusuri la gresie, in rest WC-ul e functional din ianuarie...
                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vas.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	28,4 KB 
ID:	621272

                                Comentariu

                                Procesare...