Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1417

    Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

    Postat în original de marius 75
    Leg doar WC-ul pe scurgerea asta, restul sunt pe coloana separata din teava de 50 si merg intr-o alta hazna betonata. Ma intereaza la ce inaltime pun racordul Y din care plec cu teava de aerisire. Exista vreo regula anume sau este suficient sa fie doar un pic mai jos decat nivelul apei din vasul de WC? Intre vasul de WC si racordul Y pun burduf din ala... cum ii spune. Stau la casa.
    Cred ca nu am inteles.
    Doriti sa montati racordul Y la nivelul apei din vasul wc?

    Comentariu

    • marius 75
      Incepator
      • 06.ian.2015
      • 7

      Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

      Nu m-am exprimat nici eu bine...am doar WC-ul pe aceasta scurgere, atasez o poza cum vreau eu sa fac, dar nu stiu daca e bine. Conteaza musai unde pun racordul? sau e suficient sa fie doar un pic mai jos decat vasul de WC?

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vas.JPG 
Afișări:	5812 
Mărime:	17,6 KB 
ID:	620290

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

        Prea mica teava de 50 .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • marius 75
          Incepator
          • 06.ian.2015
          • 7

          Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

          O sa pun teava de 110 pentru aerisire ca mi-a ramas cativa metri. Am vreo alternativa la burduful care leaga vasul de WC de teava pentru scurgere? Eu as fi pus doua coturi de 45 de grade, dar nu se mufeaza perfect pe iesirea de la vasul WC-ului...are un pic de joc. Daca pun silicon si lipesc un capat de teava de 110 la vreo 15 cm si apoi mufez coturile pe teava aia, o tine? Eu cam fug de burduful ala ca a cumparat o cunostinta 3 bucati pana a reusit sa termine lucrarea (culmea, facuta de instalator). Unul a crapat, unul nu se potrivea...Eu as risca sa lipesc cu silicon, oricum nu sta apa mereu acolo, doar trece (cand se trage apa).

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6886

            Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

            Racordul "T", sau cum ii ziceti dumneavoastra "Y", se monteaza in asa fel incat intre iesirea vasului WC si racordul care merge la vas sa fie o panta minima de 2%. Pe capatul ramas liber al racordului "T" puneti o reductie dupa care o teava de 32 pe care o scoateti in atmosfera. Gasiti in comert cot racord vas WC, asa cu un cot si un segment de teava de 110 puteti sa racordati vasul WC.

            Postat în original de c_anicai
            am si eu o problema ca un vecin a taiat in pod conducta de wc, pe care a amplasat un rezervor de apa si mirosul se intoarce in baie, ce se poate face in acest caz, eu stau la etajul 2 dupa care deasupra mea e podul, ma gandeam sa astup in zid spatiu cu spuma sa etansez sa scap de miros, ma poate afecta pe mine ? sau pe ceilalti care stau la etajul 1 si parter ?
            De astupat teava nu puteti deoarece teava este si aerisirea coloanei de scurgere. Singura rezolvare pe care o vad este sa va urcati in pod si sa miscati rezervorul de pe gura tevii.
            Cu stima.

            Comentariu

            • marius 75
              Incepator
              • 06.ian.2015
              • 7

              Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

              Multumesc pentru raspuns! Zilele astea daca prind un pic de vreme mai putin geroasa, ma apuc de treaba.

              Pana la urma am rezolvat problema fara acel burduf. Mai am de facut cateva retusuri la gresie, in rest WC-ul e functional din ianuarie...

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vas.JPG 
Afișări:	9235 
Mărime:	28,4 KB 
ID:	621272

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1553

                Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                Si cam greu de intervenit daca vor fi probleme. Putin cam butucanoasa solutia dar daca va fucntioneaza bine, restul este doar design.

                Comentariu

                • Fortune
                  Incepator
                  • 03.nov.2015
                  • 8

                  Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                  Scriu si eu aici pe aceeasi tema, dar din lipsa de timp nu pot citi toate paginile topicului.
                  Am cumparat un apartament la ultimul etaj. La baia mare, facand loc pentru modificari necesare la nivelul instalatiei sanitare, de bun cum era construita coloana din dreptul acesteia a cazut. Acum nu mai exista decat teava de ventilatie (cred ca asa ii zice) a WC-urilor de pe coloana mea, acel tub negru... gros.
                  Doi instalatori mi-au zis ca fiind ultimul etaj, pot taia acel tub/teava de ventilatie si sa montez o supapa care extrage aer din baia mea pentru egalizarea presiunii dupa ce se trage apa la WC fara a ma trezi ca sunt invadat de mirosuri.
                  A incercat cineva aceasta solutie? Rezultate dupa timp mai indelungat?
                  Modificarea acelei tevi este legala? Pot aparea complicatii concrete la asociatie?

                  Multam'!

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1553

                    Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                    Castigati ceva in acest fel. Din punctul meu de vedere, cea mai sanatoasa solutie este sa lasati coloana de ventilatie asa cum a fost proiectata si realizata. Va complicati si va asumati riscuri inutil.

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1382

                      Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                      Eventual se mai practica varianta sa se puna reductie si sa se continue cu teava de 50 sau 40 in sus. Unii pun si 32 dar e cam la limita in sensul ca taie din debitul de aer necesar scurgerii apei pe coloana in jos ) In unele din blocurile in care s-a facut mansardare s-a apelat la varianta supapa din motiv lucru mai putin si sa nu strapunga acoperisul dar in timp au aparut probleme asa ca varianta cu teava e mai ok. In varianta cu supapa in timp fie mai apare miros,fie nu dechidea tocmai bine si disparea apa din toaletele vecinilor de la etajele inferioare,etc
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1553

                        Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                        Cea mai sigura varianta este teava la acelasi diametru, scoasa in exterior. Este 100% functionala si nu poate crea neplaceri. Scoaterea pe acoperis nu este greu de realizat daca se doreste cu adevarat acest lucru. Daca dimensiunea de 110mm incurca, recomandarea este maxim micsorarea la urmatoare dimensiune din gara dar in nici un caz la 32mm sau 40/50mm.
                        Supapele sunt bune dar din pacate au o durata de viata limitata.

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1382

                          Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                          Postat în original de Consultant sanitare
                          Cea mai sigura varianta este teava la acelasi diametru, scoasa in exterior. Este 100% functionala si nu poate crea neplaceri. Scoaterea pe acoperis nu este greu de realizat daca se doreste cu adevarat acest lucru.
                          .
                          Problema principala nu e atit scoaterea tevii prin acoperis ci mai mult posibilitatea ca in timp sa apara infiltratii de apa si in continuare reclamatii la cei ce au facut mansardarea
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1553

                            Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                            Infiltratiile apar daca nu se fac strapungerile, sau mai precis etansarile la strapungeri, in mod corect.
                            Scoaterea aerisirii se face pe acoperis sau pe un perete al mansardei, dupa cum este cazul. In cazul peretilor trebuie sa fie la anumite distante de ultimele ferestre pentru a nu ajunge miros in interior. Solutii se gasesc insa micsorarile semnificative de diametru pe coloana de ventilare nu sunt recomandate.

                            Comentariu

                            • felishvet
                              Incepator
                              • 22.sep.2007
                              • 98

                              Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                              nu stiu daca am postat bine. am la casa 2 coloane de scurgere : una de la o baie de serviciu cu wc si chiuveta si una cu buc la parter si alta baie la etaj. cele 2 coloane se intalnesc intr-un camin si ulterior pleaca in fosa. nelamurirea mea consta in faptul ca pentru fiecare coloana trebuie aerisire sau e suficient sa o fac doar la cea mai inalta (cea care duce la etaj)? ma omoara mirosurile ! daca da, e suficient o teava cu dn 25, 32? deasupra baii de serviciu este un dormitor si deci trebuie sa ies pe afara zidului. daca teava de aerisire pleaca chiar deasupra wc si racordul de scurgere a chiuvetei este sub locul de plecare a acestei aerisiri de coloana cand curge apa nu va veni miros din fosa? sper ca n-am deranjat pe nimeni. multumesc anticipat pt raspunsuri!!!

                              Comentariu

                              • Consultant sanitare
                                Moderator
                                • 16.oct.2006
                                • 1553

                                Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                                Teava de minim 50mm scoasa in exterior. De preferat sa pozitionati aerisirea (racordul pe teava principala) peste nivelul instalatiilor sanitare.
                                Mirosul unde se resimte cu precadere, la etaj sau si la parter? In mod normal ar trebui aerisire pe fiecare coloana dar puteti incerca prima varianta cu cea mai inalta.

                                Comentariu

                                Procesare...