Fosa ecologica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • aspidisca
    a răspuns
    Postat în original de raduca
    Postat în original de aspidisca
    [...] Am si cunostinte legislative in domeniu. [...] Foarte curand voi avea propria mea firma ce va avea ca obiect de activitate consultanta in probleme de mediu.
    Sa stiti ca nu v-am intrebat de legislatia doar ca sa facem conversatie.
    Imi pare rau ca nu putem fi primii Dvs. clienti, dar poate ca ne veti putea expune punctul Dvs. de vedere legat de discutia de aici.


    Am citit discutia respectiva. Referitor la deversarea apelor din fose Dean avea dreptate ("apele epurate si evacuate in soluri permeabile, in depresiuni cu scurgere asigurata natural sau cursuri de apa trebuie sa se incadreze in prevederile normativului NTPA-001/2002 ").Insa, probabil el nu s-a intrebat daca este posibil ca acea apa sa indeplineasca conditiile impuse de NTPA.Ei bine se poate! Daca fosa este bine dimensionata iar apa rezultata din ea a fost epurata mecanic (si anaerob) epurarea finala (aeroba) poate avea loc in drenaj cu conditia ca si acesta sa fie realizat corespunzator. Epurarea biologica nu am inventat-o noi ci natura.Daca ati stat vreodata pe malul unui rau poate ati vazut pe pietrele peste care curge apa o mazga verde numita in termeni de specialitate pelicula biologica sau biofilm. Acolo se gasesc toate microorganismele necesare epurarii.Oxigenul il preiau din atmosfera, hrana si sursa de energie o iau din apa uzata si astfel de realizeaza autoepurarea apelor.Acum sa revenim la drenajul nostru. Pietrisul folosit la realizarea drenajului este echivalentul pietrelor din rau. Prin picurarea apei uzate peste acest pietris se formeaza biofilmul mai sus mentionat oxigenul necesar intretinerii acestei biomase fiind preluat tot din atmosfera prin gurile de ventilatie de la capatul drenului. In aceste conditii apa este deversata in sol abia dupa trecerea prin acest filtru biologic, si daca el este realizat corespunzator apa va indeplini cerintele impuse de NTPA. Cine sta sa testeze ? in mod normal sub startul de pietris ar trebui sa existe un jgheab (sau pur si simplu o folie de plastic ,care sa conduca apele catre un punct de prelevare probe si abia dupa aceea sa treaca in sol.Io am facut acest lucru, am facut si analizele la apa si am avut placerea de a constata ca sunt in legalitate. In cazul acesta am fost norocos pentru ca am avut toate conditiile pentru executia unui dren k lumea (spatiu, sol permeabil, panza freatica joasa).Pentru cei care nu au posibilitatea executiei unui dren corespunzator recomand folosirea unei ministatii de epurare nicidecum a bazinelor vidanjabile de mari dimensiuni
    Referitor la legislatie
    In momentul de fata avem standardul european sren 12566 care reglementeaza executia si modurile de testare pentru fosele septice si ministatiile de epurare pana la 50 de persoane. Partea 2 a acestui standard se numeste "Sisteme de infiltrare in sol" si citez "este un cod de buna practica pentru executia in situ a sistemelor de infiltrare in sol si nu stabileste nici o cerinta in ceea ce priveste epurarea".Deci nu numai romanii deverseaza/ infiltreaza apa in sol ci si restul europenilor.

    In concluzie fabricarea/ confectionarea foselor septice trebuie sa corespunda cerintelor standardului european iar calitatea apei inainte de deversarea in sol ( nefiind reglementata de standard ci de autoritatile locale) trebuie sa indeplineasca cerintele NTPA 001.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de aspidisca
    [...] Am si cunostinte legislative in domeniu. [...] Foarte curand voi avea propria mea firma ce va avea ca obiect de activitate consultanta in probleme de mediu.
    Sa stiti ca nu v-am intrebat de legislatia doar ca sa facem conversatie.
    Imi pare rau ca nu putem fi primii Dvs. clienti, dar poate ca ne veti putea expune punctul Dvs. de vedere legat de discutia de aici.

    Lasă un comentariu:


  • aspidisca
    a răspuns
    Postat în original de raduca
    Postat în original de aspidisca
    [...] In cazul in care credeti ca va pot oferi informatii care sa va ajute, sunt la dispozitia voastra.
    Va multumesc pentru disponibilitatea aratata. Aveti si cunostinte legislative in acest domeniu?


    P.S.
    Postat în original de aspidisca
    [...] De meserie sunt inginer biolog, iar problema epurarii apelor menajere ma pasioneaza inca din facultate unde am studiat mai multe materii in legatura cu acest subiect. Usernameul aspidisca este numele unei bacterii care traieste in namolul activ din statiile de epurare si care este un bioindicator, prezenta acesteia indicand o buna functionare a procesului de epurare. Fara falsa modestie cunosc multe despre epurarea apelor. Am intrat pe acest forum ca pe multe altele din dorinta de a mai schimba informatii si a afla lucruri noi, mai ales ca anul acesta incep un master pe tehnologii de mediu care va avea ca tema epurarea biologica a apelor menajere. [...]
    Toate aceste amanunte nu exclud posibilitatea de a lucra la respectiva firma.
    Am si cunostinte legislative in domeniu . Nu lucrez la firma respectiva Foarte curand voi avea propria mea firma ce va avea ca obiect de activitate consultanta in probleme de mediu.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de aspidisca
    [...] In cazul in care credeti ca va pot oferi informatii care sa va ajute, sunt la dispozitia voastra.
    Va multumesc pentru disponibilitatea aratata. Aveti si cunostinte legislative in acest domeniu?


    P.S.
    Postat în original de aspidisca
    [...] De meserie sunt inginer biolog, iar problema epurarii apelor menajere ma pasioneaza inca din facultate unde am studiat mai multe materii in legatura cu acest subiect. Usernameul aspidisca este numele unei bacterii care traieste in namolul activ din statiile de epurare si care este un bioindicator, prezenta acesteia indicand o buna functionare a procesului de epurare. Fara falsa modestie cunosc multe despre epurarea apelor. Am intrat pe acest forum ca pe multe altele din dorinta de a mai schimba informatii si a afla lucruri noi, mai ales ca anul acesta incep un master pe tehnologii de mediu care va avea ca tema epurarea biologica a apelor menajere. [...]
    Toate aceste amanunte nu exclud posibilitatea de a lucra la respectiva firma.

    Lasă un comentariu:


  • aspidisca
    a răspuns
    Postat în original de raduca
    Postat în original de xena
    @aspidisca. [...] Tu ai o fosa de la ei in functiune? Mai pune ceva informatii despre ele.
    Subscriu si eu, nu de alta dar s-ar putea (in viitorul mai mult sau mai putin indepartat) sa fiu nevoit si eu sa-mi instalez o fosa septica sau poate altceva.


    O.T.
    Postat în original de xena
    [...] am auzit ca sacosele din plastic vor fi interzise din motive de mediu.
    Si crezi ca cele biodegradabile nu pot fi inscriptionate?


    L.E. @ aspidisca: In cazul in care nu o considerati o indiscretie, ne-ati putea spune cu ce va ocupati si in ce localitate aveti serviciul?
    OK! Imi cer scuze pentru faza cu publicitatea.Nu asta a fost intentia mea. Vad ca deja trezesc suspiciuni.De meserie sunt inginer biolog iar problema epurarii apelor menajere ma pasioneaza inca din facultate unde am studiat mai multe materii in legatura cu acest subiect.Usernameul aspidisca este numele unei bacterii care traieste in namolul activ din statiile de epurare si care este un bioindicator prezenta acesteia indicand o buna functionare a procesului de epurare.Fara falsa modestie cunosc multe despre epurarea apelor.Am intrat pe acest forum ca pe multe altele din dorinta de a mai schimba informatii si a afla lucruri noi, mai ales ca anul acesta incep un master pe tehnologii de mediu care va avea ca tema epurarea biologica a apelor menajere. In cazul in care credeti ca va pot oferi informatii care sa va ajute sunt la dispozitia voastra.

    Lasă un comentariu:


  • mgh151278
    a răspuns
    cat de mare ai sistemul de drenaj pentru 4 persoane? ce fel de pamant ai acolo?

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de xena
    @aspidisca. [...] Tu ai o fosa de la ei in functiune? Mai pune ceva informatii despre ele.
    Subscriu si eu, nu de alta dar s-ar putea (in viitorul mai mult sau mai putin indepartat) sa fiu nevoit si eu sa-mi instalez o fosa septica sau poate altceva.


    O.T.
    Postat în original de xena
    [...] am auzit ca sacosele din plastic vor fi interzise din motive de mediu.
    Si crezi ca cele biodegradabile nu pot fi inscriptionate?


    L.E. @ aspidisca: In cazul in care nu o considerati o indiscretie, ne-ati putea spune cu ce va ocupati si in ce localitate aveti serviciul?

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Ai dreptate si nu esti plecat cu sorcova. Aceleasi idei le am si eu.
    Oricum asta va fi o grija in minus (plimbatul sacoselor inscriptionate) in curand, pentru ca am auzit ca sacosele din plastic vor fi interzise din motive de mediu.
    aspidisca . Mersi. Am gasit dupa o simpla cautare cu gogule fose + piatra neamt.
    Pare interesant ce scriu ei pe cele 2 situri ale lor.
    Tu ai o fosa de la ei in functiune?
    Mai pune ceva informatii despre ele.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de xena
    [...] Dar nu prea inteleg questia cu publicitatea; forumul este un loc unde se fac schimb de informatii intre membrii forumului. [...]
    Granita dintre informatie si publicitate este foarte subtire si, de aceea, admin-ii forumului cenzureaza multe posturi ale celor ce sint noi pe forum. Cred ca acest lucru nu este valabil si pentru cei cu vechime, care au dovedit ca nu au venit pe acest forum pentru a face publicitate. Dar eu prefer sa ma autocenzurez si pentru a nu se putea interpreta raspunsul meu, dar si pentru ca nu-mi place sa fac reclama gratuita. Nu-mi da nimeni nimic ca sa spun ca am cumparat de la firma X sau de la firma Y, asa ca de ce sa-i postez numele? pentru publicitate subliminala? Daca cineva chiar are nevoie de acea informatie, o dau pe PM sau, asa cum am procedat in cazul de mai sus, printr-un link.
    Ca sa va mai dau un exemplu: sint supermarket-uri de la care, cind cumperi ceva, iti dau gratuit sacosele necesare transportului produselor pina la masina si altele care ti le vind. Nu am nimic cu vinzarea in sine, in schimb, cind pe sacosa respectiva este imprimata sigla/denumirea acelui supermarket, asta inseamna ca eu dau bani pe acel obiect si el se alege cu publicitate gratis. Si sa nu credeti ca sacosele cu publicitate sint mai ieftine decit cele neinscriptionate, ca sa se justifice (intr-un fel) publicitatea pe care le-o faci cind fluturi acea sacosa prin oras. De aceea, eu nu cumpar sacose de la cei care le vind inscriptionate cu publicitate (decit foarte rar) si transport produsele cumparate de la ei cu sacosele primite gratuit de la altii (am permanent in masina citeva sacose primite "fara numar" de la ei). Stiu, vor fi unii care vor spune ca "pretul" sacosei gratuite este inclus in pretul produselor cumparate de la acel supermarket. Chiar asa si este, dar daca preturile la ei sint la fel ca la altii care imi vind sacosa, inseamna ca mi-a dat sacosa ca discount in schimbul publicitatii pe care i-o fac eu carind-o prin oras, pe cind la ceilalti acest lucru nu se intimpla. Si chiar daca prin acest lucru par putin "plecat cu sorcova", asta-s eu.

    M-am cam lungit cu vorba, dar am facut-o si pentru ca i-am ramas dator cu raspunsul Dlui b30kdt.
    Postat în original de b30kdt
    eu nu inteleg de ce vb toata lumea pe ascuns. vrei sa zici pronto zici P....O, vrei sa zici metro zici M....O, vrei sa zici Mobexpert zici M....rt [...] de unde a aparut atata cenzura,vorbiti oameni buni clar
    Postat în original de xena
    [...] Publicitate faci atunci cand ai o supraproductie si nu prea merge vanzarea.
    Nu numai, mai exista foarte multe motive pentru care sa-ti faci publicitate. Dar, pentru acest subiect, nici nu sint cel mai in masura sa-l dezvolt si nici nu vreau sa umplem zeci de pagini de forum cu discutii mai mult sau mai putin contradictorii si interminabile pe marginea lui.

    Lasă un comentariu:


  • aspidisca
    a răspuns
    Postat în original de xena
    Firma din Piatra Neamt le produce?
    Posteaza te rog numele.
    Se numesc Cribernet

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Gasisem si eu intre timp. Multumesc Raduca.
    Dar nu prea inteleg questia cu publicitatea; forumul este un loc unde se fac schimb de informatii intre membrii forumului. Cred ca e utila o informatie de unde sa-ti cumperi ceva. Publicitate faci atunci cand ai o supraproductie si nu prea merge vanzarea.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    @ xena:
    1. Da.
    2. Din motive de publicitate, nu se posteaza nume. Dar puteti incerca aici.

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Firma din Piatra Neamt le produce?
    Posteaza te rog numele.

    Lasă un comentariu:


  • aspidisca
    a răspuns
    Postat în original de taz21
    Fosa ecologica este aceiasi treaba cu fosa septica?
    Nu exista termenul de fosa ecologica.Sunt firme care comercializeaza asa ceva. Este o mare aberatie. Ori vorbim despre fose septice ori despre statii de epurare.restul titulaturilor sunt de vrajeala.
    Postat în original de mgh151278
    De unde? De la ce firma? Pentru cate persoane? La cat timp de vitanjeaza? cati m3 are?
    De pe la o firma din piatra neamt. Ei le produc. E tricompartimentata si are 2 mc. Apa din ea o dau intr-un drenaj. Noi suntem 4 in casa o am de aprox. 1 an si n-am vidanjat.

    Lasă un comentariu:


  • mgh151278
    a răspuns
    De unde? De la ce firma? Pentru cate persoane? La cat timp de vitanjeaza? cati m3 are?

    Lasă un comentariu:

Procesare...