Fosa ecologica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • aspidisca
    a răspuns
    Baieti io nu inteleg de ce vreti sa va chinuiti sa va faceti singur fosa. Si mai ales din beton. Daca stam sa calculam cheltuiala cu cofratul ,firbetonul , turnarea , hidroizolatia si adaugam timpul si resursa umana alocata nu cred ca iese prea bine. Io unu mi-am luat una din fibra de sticla pe care am dat 24 milioane (2400 ron) si sunt foarte multumit. Am sapat o groapa de 1,5 pe 2,5 adanca de 1,8 am bagat fosa in pamant si la revedere! Nu mai am treaba.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Calea cea mai sigura este o discutie cu producatorul statei de tratare a apelor uzate. Luati cu dvs. datele din studiu si faceti o vizita la reprezentanta Valrom din localitatea dvs.
    Sunt convins ca in urma analizei datelor specifice locatiei dvs. o sa gasiti raspunsul potrivit.

    Lasă un comentariu:


  • mgh151278
    a răspuns
    Intentionez sa cumpar o fosa ecologica, cu bacterii, ...
    In locul in care trebuie sa o montez este numai huma. Cand ploua sta apa mult si bine pana se evapora. Se va infiltra apa in pamant de la o fosa ecologica, mai ales iarna cand temperaturile sunt scazute si ... Ma tem sa nu o cumpar degeaba. Daca n-o sa se infiltreze apa in pamant?

    Lasă un comentariu:


  • and_alx
    a răspuns
    Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu detalli despre "sistemul de aerisire si sistemul filtrant antimiros" care trebuie la o fosa. Am de gind sa-mi construiesc o fosa din cinci tuburi de fantana(3+2), am gasit clapeta antirefulare dar mai departe i-mi trebuiesc citeva informatii despre sistemele.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Drenurile se executa in tinand cont de caracteristicile solului.

    Amplasarea drenurilor se face prin excavarea solului in zona respectiva, pozarea drenului intr-un strat de pietris cu o grosime de circa 30 cm. Peste acest strat, pana la cota solului se utilizeaza pamantul de umplutura.

    Pentru terenurile argiloase drenul se va monta fara panta (orizontal), marindu-se dstanta dintre axele tuburilor la 2,5m.

    Echipa care va asigura instalarea statiei de tratare este in masura sa aleaga solutia optima iar daca ati apelat deja la Valrom nu cre dca mai sunt probleme deosebite.

    Lasă un comentariu:


  • iapost
    a răspuns
    Solutie drenaj ape epurate in SOL ARGILOS

    Buna ziua,
    Dl.Consultant spunea ca " Exista cateva conditii care trebuie respectate
    la amplasarea campului de drenaj:
    -solul nu trebuie sa permita infiltrarea rapida a apei in panza freatica (sol nisipos) dar nici sa nu retina prea mult apa tratata(sol argilos) "
    .
    Dar totusi daca solul este argilos care ar fi solutia de drenaj ?
    .
    Mentionez ca doresc sa achizitionez o fosa ecologica de la VALROM pe care o voi amplasa in Livada in Mogosoaia (acolo e casa, iar solul este ffff argilos, apa fiind f greu absorbita chiar si dupa cea mai neinsemnata ploaie.
    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • GBY
    a răspuns
    1. De ce trebuie aprobare de la mediu pentru o astfel de instalatie?
    2. Sistemele aquatron nu sunt aprobate?

    Lasă un comentariu:


  • taz21
    a răspuns
    Inseamna ca o sa fac hazna clasica, pt. ca se pare ca nu am alta alternativa.
    Nu ma intereseaza de cei de la mediu, ma interseaza sa nu fie afectata fundatia mea.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Nu cred ca cei de la mediu o sa va aprobe amplasarea asa aproape de casa a campului de dispersie.

    Cel putin pentru constructie ar avea efecte negative pe termen lung prin saturarea terenului in jurul fundatie cu apa.
    Postat în original de romihu
    MM va rog sa imi spuneti daca ar fi eficienta si mai ales accepta de mediu urmatoarea solutie de epurare: doua bazine cilindrice de metal ( in care se depozita motorina la SMA ) legate intre ele, unul pentru retinerea "grosierului", al doilea sa preia apa mai "curatica" si sa fie si un depozit tampon iar in final o statie de epurare mica, pentru 4-5 persoane, care filtreze apa la parametrii ceruti de norme. De ce acest lant? Am teren destul, am deja bazinele si am nevoie de o statie pentru 20-25 persoane cel putin 2-3 luni in sezonul de vara la o pensiune. Am primit o oferta pentru o statie profi, capacitate 25 persoane: 10.000 eur + TVA. Mult ! Cel putin pana incep sa vina si bani din afacere.
    Si, logic ar fi ca ministatia sa faca fatza doar la filtrarea/tratarea apei utilizate in pensiune

    Multumesc,
    Este posibil sa folositi bazinele pentru o cuva metalica imbracata in beton.

    Din punct de vedere ermetic sunt excelente.

    Lasă un comentariu:


  • taz21
    a răspuns
    Eu m-am gandit la ceva de genul asta. Credeti ca se poate?.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	fs_158.jpg 
Afișări:	3688 
Mărime:	55,4 KB 
ID:	558207

    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Exista cateva conditii care trebuie respectate l aamplasarea campului de drenaj:
    -solul nu trebuie sa permita infiltrarea rapida a apei in panza freatica (sol nisipos) dar nici sa nu retina prea mult apa tratata(sol argilos)
    -panta liniei de drenaj terbuie sa fie de minim 1%
    -reteaua de drenaj sa fie la o distanta de minim 30 m fata de orice sursa de apa potabila
    -amplasarea pe verticala se va face astfel incat sa existe circa 1-2 m pana la nivelul panzei freatice
    -drenajul se executa la circa 1-1.5 m fata de cota solului

    Campul de dispersie al apei este de circa 1 metru pe orizontala si 0.7 m in adancime de la cota liniei de drenaj.

    Nu este recomandat sa amplasati campul de drenaj in aproprierea locuintei, chiar daca acest lucru ar fi posibil avand in vedere amplasarea fosei. Ca o pareanteza, este de dorti ca orice cantitate de apa sa fie cat mai bien drenata si indepartata de constructie (fundatie) iar ceea ce spuneti ar insemna un aport suplimentar de apa in zona fundatiei.

    Lasă un comentariu:


  • taz21
    a răspuns
    D-l MM am facut confuzie: ma refeream la tevile de dispersie ale fosei.
    Care este distanta minima fata de casa, la care le pot baga in pamant?
    Multumesc.
    D-l Consultant am doua remarci:
    1- Valrom sa-si faca un site mai ca lumea dpdv tehnic, pt. ca deabia dau 2-3 detalii. Eventual sa puna si preturi ca nu-i doare ceva.
    Statia de care spuneti cica are 1.2 mc util, ceea ce mi se pare foarte putin.
    2- Noi vorbim de fose home-made din beton, asa ca...reclama gasesc si eu pe net.
    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • romihu
    a răspuns
    MM va rog sa imi spuneti daca ar fi eficienta si mai ales accepta de mediu urmatoarea solutie de epurare: doua bazine cilindrice de metal ( in care se depozita motorina la SMA ) legate intre ele, unul pentru retinerea "grosierului", al doilea sa preia apa mai "curatica" si sa fie si un depozit tampon iar in final o statie de epurare mica, pentru 4-5 persoane, care filtreze apa la parametrii ceruti de norme. De ce acest lant? Am teren destul, am deja bazinele si am nevoie de o statie pentru 20-25 persoane cel putin 2-3 luni in sezonul de vara la o pensiune. Am primit o oferta pentru o statie profi, capacitate 25 persoane: 10.000 eur + TVA. Mult ! Cel putin pana incep sa vina si bani din afacere.
    Si, logic ar fi ca ministatia sa faca fatza doar la filtrarea/tratarea apei utilizate in pensiune

    Multumesc,

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Mini-statia produsa de Valrom este confectionata din polietilena iar pretul mentionat mai sus, reprezinta aproximativ valoarea la care se poate achizitiona aceasta mini-statie ce poate deservi o locuinta cu 3-4 persoane.

    Are marele avantaj ca inglobeza un sistem automatizat de aerare ce controleaza excelent sistemul de epurare si mentine conditiile optime pentru intretinerea procesului. Instalarea este extrem de usoara, mini-statia fiind complet echipata.

    Modalitatile de deversare a eluentului sunt: puturi absorbante, drenuri, lacuri etc. Alegerea si amplasarea sistemelor de deversare se face in urma studiului hidro-geologic al amplasamentului.

    A nu se confunda drenurile (necesare pentru deversarea apei epurate din statie) cu drenajele apelor din zona locuintelor.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de taz21
    ..Sa lasam astea deoparte, si sa-mi spuneti va rog daca as putea sa pun tevile de drenaj la o distanta de 3m de casa?
    Tevile pentru drenarea apei subterane le puteti monta si la 1m de casa.

    Vedeti sa nu faceti confuzie intre tevile de drenaj si tevile de dispersie.

    Tevile de drenaj se monteaza cu gaurile in sus.

    Lasă un comentariu:

Procesare...