Fosa ecologica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • ion cornel
    a răspuns
    Răspuns la: Fosa ecologica

    Aici gasiti o fosa septica din beton

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	3.JPG  Afișări:	3  Mărime:	257,9 KB  ID:	606816 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	4.JPG  Afișări:	2  Mărime:	326,4 KB  ID:	606817 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	1.JPG  Afișări:	1233  Mărime:	307,9 KB  ID:	606818 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	2.JPG  Afișări:	1654  Mărime:	337,1 KB  ID:	606819 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	8.JPG  Afișări:	1473  Mărime:	256,0 KB  ID:	606822 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	7.JPG  Afișări:	1495  Mărime:	230,6 KB  ID:	606823 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	6.JPG  Afișări:	1472  Mărime:	150,4 KB  ID:	606824 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	5.JPG  Afișări:	4043  Mărime:	166,5 KB  ID:	606825 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	9.JPG  Afișări:	7141  Mărime:	241,2 KB  ID:	606826 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	12.JPG  Afișări:	4371  Mărime:	236,6 KB  ID:	606827 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	11.JPG  Afișări:	7969  Mărime:	253,7 KB  ID:	606828 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	10.JPG  Afișări:	5121  Mărime:	243,3 KB  ID:	606829 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	14.JPG  Afișări:	3605  Mărime:	277,7 KB  ID:	606830 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	13.JPG  Afișări:	2675  Mărime:	209,3 KB  ID:	606831 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	16.JPG  Afișări:	1990  Mărime:	154,9 KB  ID:	606832 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	15.JPG  Afișări:	1533  Mărime:	232,5 KB  ID:	606833 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	18.JPG  Afișări:	1603  Mărime:	208,8 KB  ID:	606834 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	17.JPG  Afișări:	1577  Mărime:	300,8 KB  ID:	606835 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	21.JPG  Afișări:	1652  Mărime:	194,4 KB  ID:	606836 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20.JPG  Afișări:	1622  Mărime:	267,9 KB  ID:	606837 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	19.JPG  Afișări:	1491  Mărime:	241,2 KB  ID:	606838 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	23.JPG  Afișări:	1926  Mărime:	214,6 KB  ID:	606839 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	22.JPG  Afișări:	1882  Mărime:	409,6 KB  ID:	606840 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	25.JPG  Afișări:	2022  Mărime:	243,6 KB  ID:	606841 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	24.JPG  Afișări:	2029  Mărime:	212,4 KB  ID:	606842 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	27.JPG  Afișări:	1856  Mărime:	401,4 KB  ID:	606843 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	26.JPG  Afișări:	2082  Mărime:	226,5 KB  ID:	606844 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	28.JPG  Afișări:	1766  Mărime:	405,1 KB  ID:	606845
    Schita fosa septica betonata....

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	29.jpg  Afișări:	2940  Mărime:	129,7 KB  ID:	606846

    Lasă un comentariu:


  • BCLAVENUE
    a răspuns
    Răspuns la: Fosa ecologica

    Buna ziua,
    dar ce credeti de un sistem Aquatron?

    Lasă un comentariu:


  • mirceaknap
    a răspuns
    Răspuns la: Fosa ecologica

    Iata o adresa cu fosa betonata:

    Lasă un comentariu:


  • kendy
    a răspuns
    Răspuns la: Fosa ecologica

    Daca cineva are un plan de fosa betonata, cu doua sau 3 camere, si eu as ramane recunoscator

    Lasă un comentariu:


  • horia16
    a răspuns
    Răspuns la: Fosa ecologica

    si eu sunt interesat de subiect,ma intereseaza o fosa biologica din beton facuta de mine sau cele deja fabricate pt un necesar de 5 persoane,ceva cat mai ieftin ca si la mine e criza si ma mai apuca si crizele de nervi cand vad ca toti scumpesc dar noi nu ne permitem nici la preturile ceva mai vechi si mai ieftine.
    va multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • cristarci
    a răspuns
    Răspuns la: Re: fosa ecologica

    Postat în original de Seni
    simplu Mircea..., mai mult decat instalarea unei fose ecologice noi, mai trebuie ceva cheltuiala si cu distrugerea celei de beton...
    eu am fosa de beton, facuta ca la carte...., sistem de drenare si tot ce tine de el..., dar nu as renunta in ruptul capului la ea pentru una gen dl.bio-activ...
    plus ca .... bio-activ a strecurat o greseala in sfaturile date lui nicu78, nu se executa nici un put la terminarea tubulaturii de drenare, se scoate numai o aerisire.....
    eu personal il sfatuiesc pe nicu 78 sa opteze pentru fosa betonata, la nevoie il pot ajuta cu schite....
    Va salut
    Am citit pe forum ca aveti o fosa betonata si ca o aveti in expoaltare de vreo 3 ani (daca am calculat bine).
    Desi mi s a sugerat sa aleg o fosa ecologica tot nu sunt convins ca este mai buna.
    Ma puteti ajuta cu schita pentru o fosa betonata.
    Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Va multumesc frumos....
    Cam mult , eu vroiam sa ma incadrez pina in 1000 de euro.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Vidanjare rara (pana la 3 ani) se poate obtine cu statii de tratare ape uzate,preturi undeva in jur de 6000 lei pentru maxim 4 persoane, doar statia fara dren si instalare.

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Buna ziua domnilor
    Cine stie care mai sint preturile pe criza asta la fosele septice sau ecologice mai bine zis, si una betonata , la 4 persoane.
    Trebuie sa bag apa in casa si trebuie sa fac si fosa, bineinteles ma intereseaza aceea fosa care se vidanjeaza mai rar , si un pret cit de cit convenabil.
    In concluzie care ar fi diferenta dintre cele doua.
    Va Mulltumesc....

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Postat în original de Trandafira
    Va rog sa-mi spuneti ce bioactivator folositi? Timp de 5 ani am folosit pastile cumparate de la firma care a montat fosa septica( dar firma si-a mutat sediul ), pe urma am gasit la Metro o cutie cu un praf gri pe care nu-l gasesc formidabil.
    Si prin curierat nu livreaza respectivul bioactivator daca sunteti multumita de produsul utilizat?

    Lasă un comentariu:


  • Trandafira
    a răspuns
    Postat în original de Consultant sanitare
    Bioactivatorul ajuta procesul in sensul ca asigura si mentine la un nivel optima microorganismele necesare desfasurarii procesului de epurare a apei uzate din fosa.
    Deasemeena elimina resturilor organice din fosa si de pe traseul WC -fosa, eliminand si mirosurile neplacute.
    Va rog sa-mi spuneti ce bioactivator folositi? Timp de 5 ani am folosit pastile cumparate de la firma care a montat fosa septica( dar firma si-a mutat sediul ), pe urma am gasit la Metro o cutie cu un praf gri pe care nu-l gasesc formidabil.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Postat în original de crdi26
    Buna seara,
    Nu stiu daca postez bine si imi cer scuze daca nu am postat bine.
    Am o fosa septica din beton si vreau sa scot apa pluviala din fosa sa o transport pe o distanta de aproximativ 40 de metri si o inclinatie a traselui de aproximativ 8 grade. Fosa are o adancime de aproximatin 2.5 metri.
    Intrebarea mea este ce fel de pompa imi trebuie ca sa poata sa invinga inclinatia si sa aiba un debit rezonabil.
    Va multumesc
    Ce legatura are apa pluviala cu fosa?
    NOTA: Apa pluviala este apa provenita din precipitatii.

    Lasă un comentariu:


  • Sandu_T
    a răspuns
    Postat în original de crdi26
    Buna seara,
    Nu stiu daca postez bine si imi cer scuze daca nu am postat bine.
    Am o fosa septica din beton si vreau sa scot apa pluviala din fosa sa o transport pe o distanta de aproximativ 40 de metri si o inclinatie a traselui de aproximativ 8 grade.
    Fosa are o adancime de aproximatin 2.5 metri.
    Intrebarea mea este ce fel de pompa imi trebuie ca sa poata sa invinga inclinatia si sa aiba un debit rezonabil.
    Va multumesc
    Am cumpărat o pompă din bazar, de 750 w putere, care scoate 3 mc/h. Am plătit circa 250 lei.
    Este turcească, sorbul şi sita sunt la mijlocul pompei iar în partea inferioară are corp separat pentru ulei.
    Trebuie verificată dacă are ulei şi dacă buşonul de alimentare este etanş.
    Pe etichetă scrie că împinge la debitul menţionat până la 40 de metri vertical.
    Eu am testat 100 m orizontal + 8 vertical şi nu a dat semne de oboseală.
    Regret totuşi că nu am luat una de 1,5 kw ca să o pot monta pe mai multe circuite pentru grădinărit.
    În Dedeman o pompă asemănătoare costă de 5 ori mai mult, dar ai şi garanţie, pe când în bazar...
    Nu-ţi lua pompă mică, cum sunt cele ruseşti la 100 de lei, fiindcă se defectează repede (ori se ard, ori se rupe axul).

    Lasă un comentariu:


  • crdi26
    a răspuns
    Buna seara,
    Nu stiu daca postez bine si imi cer scuze daca nu am postat bine.
    Am o fosa septica din beton si vreau sa scot apa pluviala din fosa sa o transport pe o distanta de aproximativ 40 de metri si o inclinatie a traselui de aproximativ 8 grade.
    Fosa are o adancime de aproximatin 2.5 metri.
    Intrebarea mea este ce fel de pompa imi trebuie ca sa poata sa invinga inclinatia si sa aiba un debit rezonabil.
    Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • john25
    a răspuns
    parerea mea e ca o fosa ar trebui sa aiba 2 compartimente,daca si scurgerile sunt separate,1 pt ape curate(dus,bideu,chiuveta) teava de 50,2 pt ape murdare (wc,masina de spalat)teava 100 si 50,astfel in primul compartiment se poate lasa orificii in placa pt scurgere deirecta in sol,iar in cel de-al doilea caz vidanjat.

    Lasă un comentariu:

Procesare...