Fosa ecologica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • duta.aurel
    Incepator
    • 08.feb.2013
    • 3

    Răspuns la: Fosa ecologica

    Salut,
    Pentru detalii : Am o casa care are instalatia sanitara de evacuare pe o teava de 110.
    Intru-un capat al tevii este aerisirea pe 50. In celalalt capat al tevii este o fosa de tip hazna cu 2 compartimente.
    Singurele aerisiri ale haznalei sunt doua gauri de fi(O) 20 de mm din capace. (are 2 capace).
    Astept raspuns, Multumesc.

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1553

      Răspuns la: Fosa ecologica

      Ma puteti lamuri ce inseamna fosa de tip hazna?
      Descrieti va rog modul de constructie al fosei.

      Comentariu

      • BLK
        Incepator
        • 28.iun.2010
        • 15

        Răspuns la: Fosa ecologica

        Buna seara,

        Sunt aproape de a cumpara o casa la gri, una din problemele ce ar mai trebui rezolvate dupa cumparare fiind fosa/statia de epurare.

        Imi puteti spune ce inseamna limita de 30 de metri pe orizontala de la un camp de drenaj pana la o sursa de apa potabila (am citit ca asa ar zice legea, gresesc?). Daca am un put in a doua sau a treia panza freatica intr-un colt al terenului si campul de drenaj pe latura opusa (la aprox. 10m liniar) se considera incalcata aceasta limita? La modul cum sunt facute parcelele prin cartierele astea noi de vile, nici nu prea vad cum s-ar putea face drenarea. 30 de metri sunt abia pe diagonala unui teren de 3-500m2, si asta daca iti permite terenul sa faci un put de drenaj vertical, ca altfel te apropii de sursa de apa.

        Am citit ca se pot face teste de permeabilitate, pe care sa dori sa le fac inainte de a lua o decizie (solul ar fi argilos, din spusele multor vecini, care au probleme cu drenarea), sa nu ma apuc sa iau statie de epurare si sa chem vidanja ca la fosa. Am cautat pe google dar nu am gasit pe cineva care ar putea face testele astea, ce ar trebui sa caut?

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1553

          Răspuns la: Fosa ecologica

          Da, din pacate loturile de teren vandute sunt la limita, ca sa nu spun altfel. Ele nu tin cont decat de maximizara profitului si cateva reguli pentru a putea construi ceva pe teren.
          Din punct de vede al protectiei, cei 30 m inseamna o zona de protectie pentru a nu afecta apa subterana. Evident ca in conditiile in care apa este colectata in put de la medie sau mare adancime, nu se pune problema acestei zone de protectie.
          Testul de permeabilitate poate fi facut chiar de dvs. sau de cei care se ocupa cu instalarea solutiilor de epurare a apei, poate dura cateva ore in functie de caracteristicile terenului. Presupune determinarea gradului de permeabilitate masurand viteza de scurgere a apei, prin intermediul unor orificii de testare (minim 3).

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12199

            Răspuns la: Fosa ecologica

            Postat în original de BLK
            .....Daca am un put in a doua sau a treia panza freatica intr-un colt al terenului si campul de drenaj pe latura opusa (la aprox. 10m liniar) se considera incalcata aceasta limita? La modul cum sunt facute parcelele prin cartierele astea noi de vile, nici nu prea vad cum s-ar putea face drenarea. 30 de metri sunt abia pe diagonala unui teren de 3-500m2, si asta daca iti permite terenul sa faci un put de drenaj vertical, ca altfel te apropii de sursa de apa..........
            Pt evitarea tuturor problemelor se recomanda o anume distanta fata de put , chiar daca este la adincime mare . Cu toate testele lor tot exista , si exista, eroare.
            Pe un teren mic nu se poate face un cimp de drenaj .
            A ! si alea nu sint vile ! Vila inseamna cu totul si cu totul alt lucru . Acele cartiere de " vile " sint niste ulite cu case la tara .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • duta.aurel
              Incepator
              • 08.feb.2013
              • 3

              Răspuns la: Fosa ecologica

              Postat în original de Consultant sanitare
              Ma puteti lamuri ce inseamna fosa de tip hazna?
              Descrieti va rog modul de constructie al fosei.
              Haznaua este o fosa fara fund betonat.
              Astept raspuns la intrebarea anterioara.

              Comentariu

              • BLK
                Incepator
                • 28.iun.2010
                • 15

                Răspuns la: Fosa ecologica

                Postat în original de Consultant sanitare
                Da, din pacate loturile de teren vandute sunt la limita, ca sa nu spun altfel. Ele nu tin cont decat de maximizara profitului si cateva reguli pentru a putea construi ceva pe teren.
                Din punct de vede al protectiei, cei 30 m inseamna o zona de protectie pentru a nu afecta apa subterana. Evident ca in conditiile in care apa este colectata in put de la medie sau mare adancime, nu se pune problema acestei zone de protectie.
                Testul de permeabilitate poate fi facut chiar de dvs. sau de cei care se ocupa cu instalarea solutiilor de epurare a apei, poate dura cateva ore in functie de caracteristicile terenului. Presupune determinarea gradului de permeabilitate masurand viteza de scurgere a apei, prin intermediul unor orificii de testare (minim 3).
                O sa incerc sa iau legatura cu cineva, sa vad si ce solutii mi se ofera.

                Postat în original de Mircea G
                Pt evitarea tuturor problemelor se recomanda o anume distanta fata de put , chiar daca este la adincime mare . Cu toate testele lor tot exista , si exista, eroare.
                Pe un teren mic nu se poate face un cimp de drenaj .
                A ! si alea nu sint vile ! Vila inseamna cu totul si cu totul alt lucru . Acele cartiere de " vile " sint niste ulite cu case la tara .
                Anume distanta cam cat? 10m e suficient? Deci singura solutie ar fi put de drenaj sau fosa inchisa.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  Răspuns la: Răspuns la: Fosa ecologica

                  Postat în original de duta.aurel
                  Haznaua este o fosa fara fund betonat.
                  Astept raspuns la intrebarea anterioara.
                  Haznaua este un tip constructiv iar fosa este cu totul altceva. Sunt doua lucruri diferite si nu inteleg de ce aveti nevoie de doua compartimente pentru o hazna.
                  revenind la problema dvs. legata de aerisiri, nu le vad care este problema in contextul actual.
                  Apa din hazna se scurge rapid in sol si va raman substantele solide.

                  Comentariu

                  • Ursu82_kiki
                    Incepator
                    • 05.mai.2013
                    • 67

                    Răspuns la: Fosa ecologica

                    Asa am eu, cu doua compartimente! Nu zic ca este ok, dar asa se facea la tara mai demult si o sa o schimb cat de curand! Dar principiul este urmator, cel putin la mine! Am sapat doua gropi rotunde de marimea unui tub de fantana, una langa alta cu distanta de 50 cm pamant intre ele! In una am pus doua tuburi de fantana, si in cealalta am pus 3 tuburi! cea cu doua tuburi este mai jos de nivelul pamantului, dar nu prea jos! Din cea cu 3 tuburi pleaca o teava de 110 in cea cu doua tuburi, pentru comunicare! A fost facuta asa deoarece si cea fara fund betonat se va umple cu apa, la un momenta dat, si sa aibe unde sa se mai scurga "apa" ! Nu recomand acest sistem dar asa se gandea pe atunci! Eu oricum anul asta il voi schimba!

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1553

                      Răspuns la: Fosa ecologica

                      Ce diferenta credeti ca este intre o groapa clasica, cum se facea/face in mediul rural si cele doua compartimente de care ne spuneti?

                      Comentariu

                      • maustec
                        Incepator
                        • 26.mai.2007
                        • 17

                        Răspuns la: Fosa ecologica

                        buna ziua!
                        as avea si eu o curiozitate:
                        sunt in situatia de a incepe constructia unei fose din beton cu dimensiunile 4x3x2.5 si as dori sa stiu daca in momentul aparitiei canalizarii in zona as putea folosi (bineinteles dupa curatire/dezinfectie) fosa dezafectata pe post de beci.
                        ma refer daca se poate elimina mirosul in totalitate ce riscuri pot aparea, ce probleme ar putea sa apara in timp, etc.
                        intreb deoarece daca nu am posibilitatea aceasta, sa ma reorientez catre o fosa din alt material ce poate fi scoasa din pamant.

                        multumesc.

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1553

                          Răspuns la: Fosa ecologica

                          Teoretic este posibila conversia fosei in altceva. Se poate curata si dezinfecta, ulterior existand si posibilitatea de adaugare a unor straturi pe interiorul fosei in vederea acoperirii suprafetelor.
                          In aceasta situatie, se poate avea in vedere realizarea unei finisari superioare a suprafetei interioare, pentru a evita depunerile.
                          Va trebuie o modificare majora a zonei de acces cand se va face conversia.
                          Sfatul meu este sa evitati o astfel de solutie ce poate fi cu semnul intrebarii la un moment dat. Mi se pare mai usor de montat o fosa din comert, ocupa spatiu mic si se poate elimina fara complicatii ulterioare.

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2466

                            Răspuns la: Fosa ecologica

                            Intentionez sa achizitionez o fosa septica model FSV A, formata din doua compartimente separate din plastic de 500 litri fiecare.
                            Campul de drenaj - 10 ml, o teava de drenaj montata intr-un pat de pietris de 1 m grosime si 0,5 m latime.
                            Mi-a fost recomandata de mai multe firme ca fiind buna pentru acoperirea necesarului pentru patru persoane.
                            Am cautat pe net dar nu am reusit sa gasesc o fisa tehnica sau o descriere mai detaliata a fosei.
                            Se pare ca este produsa de o fabrica din Targu Mures.
                            Ce stiti despre acest model.
                            A montat cineva? Este multumit de exploatare?

                            Comentariu

                            • PowerMC
                              Administrator
                              • 02.mai.2007
                              • 2240

                              Răspuns la: Fosa ecologica

                              Date culese de pe pagina de prezentare a fosei:
                              Fosele septice de tip FSV A

                              Acestea sunt de fapt 2 rezervoare din polipropileana subterane cu un drenaj propriu. Ele colecteaza totalitatea apelor menajere produse in gaspodariile dotate cu apa curenta pentru a fi drenate. Grosierul va fi preluat prin vidanjare. Fosele septice au marele avantaj ca nu trebuie vidanjate des, ci la 12-18 lunii, implicand costurii mici (avand in vedere ca o familie de 5 persoane consuma aproximativ 1.000 litri apa pe zi). De asemenea fosele nu degaja mirosuri neplacute.

                              Fosele ecologice sunt usor controlobile, ocupa foarte putin spatiu (3mp), iar montajul se face in doar 2-3 zile.

                              Caracteristici fose septice model FSV A:

                              Sapatura 3m x 1m x -1.3m de la conducta 6 mc
                              Suprafata ocupata la sol 3mp
                              Pietris de rau spalat sort 16-31 7mc
                              Rezervor separare 500 litri 1 buc
                              Rezervor de limpezire si epurare 500 litri 1 buc
                              Cadru de lemn 10/10 3m x 1m 1 buc
                              Capac de lemn (dulap 5m) 3.2m x 1.2m 1 buc
                              Umplutura cu pamant 1mc
                              Perioada de vidanjare 12-18 luni
                              Perioada de garantie 12 luni
                              Durata de viata 50 ani
                              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                              Community Manager MC

                              Comentariu

                              • fanero
                                Living Legend
                                • 02.aug.2008
                                • 2466

                                Răspuns la: Fosa ecologica

                                @PowerMC Multumesc.

                                Datele pe care le-ati cules dvs. le-au cules si cei care comercializeaza acest tip de fosa.
                                Daca ii intrebi ce dimensiuni au cele doua compartimente, discutia se inchide.
                                Am primit de la una din firme mentiunea:
                                "rezervoarele se vor inlocui dupa 10 ani, desi durata lor de viata este de 15-20 ani"

                                In ce ati cules dvs. durata de viata este de 50 de ani.
                                Pe cine sa credem.

                                Comentariu

                                Procesare...