Fosa ecologica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #31
    Drenurile se executa in tinand cont de caracteristicile solului.

    Amplasarea drenurilor se face prin excavarea solului in zona respectiva, pozarea drenului intr-un strat de pietris cu o grosime de circa 30 cm. Peste acest strat, pana la cota solului se utilizeaza pamantul de umplutura.

    Pentru terenurile argiloase drenul se va monta fara panta (orizontal), marindu-se dstanta dintre axele tuburilor la 2,5m.

    Echipa care va asigura instalarea statiei de tratare este in masura sa aleaga solutia optima iar daca ati apelat deja la Valrom nu cre dca mai sunt probleme deosebite.

    Comentariu

    • and_alx
      Incepator
      • 30.iul.2007
      • 41

      #32
      Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu detalli despre "sistemul de aerisire si sistemul filtrant antimiros" care trebuie la o fosa. Am de gind sa-mi construiesc o fosa din cinci tuburi de fantana(3+2), am gasit clapeta antirefulare dar mai departe i-mi trebuiesc citeva informatii despre sistemele.

      Comentariu

      • mgh151278
        Membru
        • 31.mai.2007
        • 105

        #33
        Intentionez sa cumpar o fosa ecologica, cu bacterii, ...
        In locul in care trebuie sa o montez este numai huma. Cand ploua sta apa mult si bine pana se evapora. Se va infiltra apa in pamant de la o fosa ecologica, mai ales iarna cand temperaturile sunt scazute si ... Ma tem sa nu o cumpar degeaba. Daca n-o sa se infiltreze apa in pamant?
        ?!

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #34
          Calea cea mai sigura este o discutie cu producatorul statei de tratare a apelor uzate. Luati cu dvs. datele din studiu si faceti o vizita la reprezentanta Valrom din localitatea dvs.
          Sunt convins ca in urma analizei datelor specifice locatiei dvs. o sa gasiti raspunsul potrivit.

          Comentariu

          • aspidisca
            Incepator
            • 07.mar.2008
            • 8

            #35
            Baieti io nu inteleg de ce vreti sa va chinuiti sa va faceti singur fosa. Si mai ales din beton. Daca stam sa calculam cheltuiala cu cofratul ,firbetonul , turnarea , hidroizolatia si adaugam timpul si resursa umana alocata nu cred ca iese prea bine. Io unu mi-am luat una din fibra de sticla pe care am dat 24 milioane (2400 ron) si sunt foarte multumit. Am sapat o groapa de 1,5 pe 2,5 adanca de 1,8 am bagat fosa in pamant si la revedere! Nu mai am treaba.

            Comentariu

            • mgh151278
              Membru
              • 31.mai.2007
              • 105

              #36
              De unde? De la ce firma? Pentru cate persoane? La cat timp de vitanjeaza? cati m3 are?
              ?!

              Comentariu

              • aspidisca
                Incepator
                • 07.mar.2008
                • 8

                #37
                Postat în original de taz21
                Fosa ecologica este aceiasi treaba cu fosa septica?
                Nu exista termenul de fosa ecologica.Sunt firme care comercializeaza asa ceva. Este o mare aberatie. Ori vorbim despre fose septice ori despre statii de epurare.restul titulaturilor sunt de vrajeala.
                Postat în original de mgh151278
                De unde? De la ce firma? Pentru cate persoane? La cat timp de vitanjeaza? cati m3 are?
                De pe la o firma din piatra neamt. Ei le produc. E tricompartimentata si are 2 mc. Apa din ea o dau intr-un drenaj. Noi suntem 4 in casa o am de aprox. 1 an si n-am vidanjat.

                Comentariu

                • xena
                  Membru Marcant
                  • 05.aug.2007
                  • 786

                  #38
                  Firma din Piatra Neamt le produce?
                  Posteaza te rog numele.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6359

                    #39
                    @ xena:
                    1. Da.
                    2. Din motive de publicitate, nu se posteaza nume. Dar puteti incerca aici.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • xena
                      Membru Marcant
                      • 05.aug.2007
                      • 786

                      #40
                      Gasisem si eu intre timp. Multumesc Raduca.
                      Dar nu prea inteleg questia cu publicitatea; forumul este un loc unde se fac schimb de informatii intre membrii forumului. Cred ca e utila o informatie de unde sa-ti cumperi ceva. Publicitate faci atunci cand ai o supraproductie si nu prea merge vanzarea.

                      Comentariu

                      • aspidisca
                        Incepator
                        • 07.mar.2008
                        • 8

                        #41
                        Postat în original de xena
                        Firma din Piatra Neamt le produce?
                        Posteaza te rog numele.
                        Se numesc Cribernet

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6359

                          #42
                          Postat în original de xena
                          [...] Dar nu prea inteleg questia cu publicitatea; forumul este un loc unde se fac schimb de informatii intre membrii forumului. [...]
                          Granita dintre informatie si publicitate este foarte subtire si, de aceea, admin-ii forumului cenzureaza multe posturi ale celor ce sint noi pe forum. Cred ca acest lucru nu este valabil si pentru cei cu vechime, care au dovedit ca nu au venit pe acest forum pentru a face publicitate. Dar eu prefer sa ma autocenzurez si pentru a nu se putea interpreta raspunsul meu, dar si pentru ca nu-mi place sa fac reclama gratuita. Nu-mi da nimeni nimic ca sa spun ca am cumparat de la firma X sau de la firma Y, asa ca de ce sa-i postez numele? pentru publicitate subliminala? Daca cineva chiar are nevoie de acea informatie, o dau pe PM sau, asa cum am procedat in cazul de mai sus, printr-un link.
                          Ca sa va mai dau un exemplu: sint supermarket-uri de la care, cind cumperi ceva, iti dau gratuit sacosele necesare transportului produselor pina la masina si altele care ti le vind. Nu am nimic cu vinzarea in sine, in schimb, cind pe sacosa respectiva este imprimata sigla/denumirea acelui supermarket, asta inseamna ca eu dau bani pe acel obiect si el se alege cu publicitate gratis. Si sa nu credeti ca sacosele cu publicitate sint mai ieftine decit cele neinscriptionate, ca sa se justifice (intr-un fel) publicitatea pe care le-o faci cind fluturi acea sacosa prin oras. De aceea, eu nu cumpar sacose de la cei care le vind inscriptionate cu publicitate (decit foarte rar) si transport produsele cumparate de la ei cu sacosele primite gratuit de la altii (am permanent in masina citeva sacose primite "fara numar" de la ei). Stiu, vor fi unii care vor spune ca "pretul" sacosei gratuite este inclus in pretul produselor cumparate de la acel supermarket. Chiar asa si este, dar daca preturile la ei sint la fel ca la altii care imi vind sacosa, inseamna ca mi-a dat sacosa ca discount in schimbul publicitatii pe care i-o fac eu carind-o prin oras, pe cind la ceilalti acest lucru nu se intimpla. Si chiar daca prin acest lucru par putin "plecat cu sorcova", asta-s eu.

                          M-am cam lungit cu vorba, dar am facut-o si pentru ca i-am ramas dator cu raspunsul Dlui b30kdt.
                          Postat în original de b30kdt
                          eu nu inteleg de ce vb toata lumea pe ascuns. vrei sa zici pronto zici P....O, vrei sa zici metro zici M....O, vrei sa zici Mobexpert zici M....rt [...] de unde a aparut atata cenzura,vorbiti oameni buni clar
                          Postat în original de xena
                          [...] Publicitate faci atunci cand ai o supraproductie si nu prea merge vanzarea.
                          Nu numai, mai exista foarte multe motive pentru care sa-ti faci publicitate. Dar, pentru acest subiect, nici nu sint cel mai in masura sa-l dezvolt si nici nu vreau sa umplem zeci de pagini de forum cu discutii mai mult sau mai putin contradictorii si interminabile pe marginea lui.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • xena
                            Membru Marcant
                            • 05.aug.2007
                            • 786

                            #43
                            Ai dreptate si nu esti plecat cu sorcova. Aceleasi idei le am si eu.
                            Oricum asta va fi o grija in minus (plimbatul sacoselor inscriptionate) in curand, pentru ca am auzit ca sacosele din plastic vor fi interzise din motive de mediu.
                            aspidisca . Mersi. Am gasit dupa o simpla cautare cu gogule fose + piatra neamt.
                            Pare interesant ce scriu ei pe cele 2 situri ale lor.
                            Tu ai o fosa de la ei in functiune?
                            Mai pune ceva informatii despre ele.

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6359

                              #44
                              Postat în original de xena
                              @aspidisca. [...] Tu ai o fosa de la ei in functiune? Mai pune ceva informatii despre ele.
                              Subscriu si eu, nu de alta dar s-ar putea (in viitorul mai mult sau mai putin indepartat) sa fiu nevoit si eu sa-mi instalez o fosa septica sau poate altceva.


                              O.T.
                              Postat în original de xena
                              [...] am auzit ca sacosele din plastic vor fi interzise din motive de mediu.
                              Si crezi ca cele biodegradabile nu pot fi inscriptionate?


                              L.E. @ aspidisca: In cazul in care nu o considerati o indiscretie, ne-ati putea spune cu ce va ocupati si in ce localitate aveti serviciul?
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • mgh151278
                                Membru
                                • 31.mai.2007
                                • 105

                                #45
                                cat de mare ai sistemul de drenaj pentru 4 persoane? ce fel de pamant ai acolo?
                                ?!

                                Comentariu

                                Procesare...