Fosa ecologica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaiv
    Incepator
    • 25.sep.2008
    • 18

    #76
    fosa in care vine apa( sunt singurul in sat care are apa!?

    Buna ziua si scuze de deranj . Mi-am facut o fosa( la tara fara canalizare) din beton : sus incepe cu diam 2,5m cu H = 2,5m dupa care i-am micsorat diam la 1.3 m cu adincime de 4,5 m unde am dat de piatra DAR de la adincimea de 4 m VINE APA cam 30 cm pe 48 orecare nu se duce prin piatra. Mentionez ca terenul este fff.argilos.
    As vrea sa fac un system cu tevi pvc dar nu stiu la ce distant se fac gaurile in ele si daca mai e nevoie de alt spatiu de linistire/decantare. Va rog sa ma ajutati!!!!!!

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1553

      #77
      Aveti turnat si radier la adancimea de 4.5m?
      Aceasta nu este o fosa ci o hazna.

      Comentariu

      • hanscelnegru
        Incepator
        • 19.mar.2010
        • 10

        #78
        Salut. O intrebare la care inca nu am aflat raspunsul: Am o fosa septica dar nu i-am facut camp de drenaj deoarece terenul este lutos-argilos: daca fac o groapa in pamant de ~ 10l si o umplu cu apa nu se scurge decat foarte greu si cred ca datorita evaporarii si nu infiltrarii in sol. DIn aceasta cauza vidanja ma viziteaza destul de des. Ce solutie pentru a scapa de "apa" rezultata este ?

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1553

          #79
          Ar trebui sa chemati p ecineva sa va faca un test de permeabilitate a solului. Solutii s-ar gasi in functie de adancimea panzei freatice si acest coeficint de permeabilitate.
          In cazul in care coeficientul de permeabilitate k este mai mic de 6 mm/h dispersia subterana nu este posibila.
          Pentru soluti argiloase se poate mari lungimea drenului, se mareste distanta intre drenuri etc.
          Altfel, nu aveti decat sa prevedeti un bazin suplimentar unde sa colectati o parte din apa pretratata.

          Comentariu

          • coddot
            Incepator
            • 10.mai.2011
            • 2

            #80
            In curand socrii trebuie sa se mute la casa dar nu au facut inca nici un sistem/mod de a scapa de apa menajera. In casa vor locui in jur de 5-6 persoane. Momentan la bloc consuma 15 m3/luna. In urma parcurgerii acestui topic/subiect cat si alte forumuri am ajuns la concluzia le-ar trebui o fosa septica cu prima camera 2x2x2 m / urmatoarele 2 fiind jumatate din prima. Au 4 baieti voinici care pot sa sape, sa toarne betoane si ce a mai fi nevoie. Au livada destul de mare (panta 10 grade) unde va fi amplasat campul de dispersie la radacina copacilor.

            Am atasat o schita cu proiectul asa cum m-am gandit eu ca ar fi bine. Va rog sa imi spuneti daca am gandit corect si ce ar fi de inbunatatit.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita_foto_5_persoane__2x2x2_m_prima_camera_v01_179.jpg 
Afișări:	6676 
Mărime:	266,8 KB 
ID:	595310

            Comentariu

            • gerula2006
              Membru
              • 15.feb.2011
              • 182

              #81
              Salut!
              Am o intrebare: la un dren pt fosa septica , pinza geotextil se pune in jurul tevii sau in jurul pietrisului care inconjoara teava?
              Multumesc!

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1553

                #82
                In jurul tevii pentru a nu patrunde corpuri solide prin sau in fantele drenului.

                Comentariu

                • bio-activ
                  Incepator
                  • 19.sep.2011
                  • 3

                  #83
                  Postat în original de hanscelnegru
                  Salut. O intrebare la care inca nu am aflat raspunsul: Am o fosa septica dar nu i-am facut camp de drenaj deoarece terenul este lutos-argilos: daca fac o groapa in pamant de ~ 10l si o umplu cu apa nu se scurge decat foarte greu si cred ca datorita evaporarii si nu infiltrarii in sol. DIn aceasta cauza vidanja ma viziteaza destul de des. Ce solutie pentru a scapa de "apa" rezultata este ?
                  Daca nu ati gasit inca solutia, va recomand totusi sa efectuati un sistem de drenaj in functi de nr de utilizatori (20-30ml), la capatul caruia sa sapati un put absorbant, care are rolu de a prelua si absorbi apa din tubul de drenaj care nu s-a drenat in sol.
                  Postat în original de gerula2006
                  Salut!
                  Am o intrebare: la un dren pt fosa septica , pinza geotextil se pune in jurul tevii sau in jurul pietrisului care inconjoara teava?
                  Multumesc!
                  sunt valabile ambele variante, insa de preferat este sa se puna in jurul tubului, deoarece este riscul mai mic sa se infunde cu pamant gaurile tubului gofrat.
                  Postat în original de coddot
                  In curand socrii trebuie sa se mute la casa dar nu au facut inca nici un sistem/mod de a scapa de apa menajera. In casa vor locui in jur de 5-6 persoane. Momentan la bloc consuma 15 m3/luna. In urma parcurgerii acestui topic/subiect cat si alte forumuri am ajuns la concluzia le-ar trebui o fosa septica cu prima camera 2x2x2 m / urmatoarele 2 fiind jumatate din prima. Au 4 baieti voinici care pot sa sape, sa toarne betoane si ce a mai fi nevoie. Au livada destul de mare (panta 10 grade) unde va fi amplasat campul de dispersie la radacina copacilor.

                  Am atasat o schita cu proiectul asa cum m-am gandit eu ca ar fi bine. Va rog sa imi spuneti daca am gandit corect si ce ar fi de inbunatatit.
                  Puteti rezolva problema printr-o metoda mult mai simpla, achizitionand o fosa septica ecologica, cu capacitate de prelucrare de 1200 l/zi 9pt 6 locuitori echivalenti). Este de dimensiuni mici, nu necesita turnare de betoane in jurul ei, ocupa putin spatiu si este foarte eficienta. O fosa de dimensiuni mari, cu mutle camere, nu inseamna neaparat eficienta!. In plus turnarea de betoane, implica costuri suplimentare fara niciun sens!.

                  Comentariu

                  • nicu78
                    Living Legend
                    • 25.mar.2010
                    • 1191

                    #84
                    fosa ecologica

                    Eiiiii uite ca la mine meseriasul a spus invers...cica sa faca o groapa, betonata si ce mai trebuie acolo , cica e mai eficienta , decit o fosa care trebuie vidanjata la un an , sau la cit trebuie , si mai costa si un sac de bani sa vie sa vidanjeze mai ales daca esti in afara orasului.
                    Dar totusi eu o sa ma mai gindesc , nu sint inca decis cum o sa fac....
                    Daca puteti sa puneti domnul Bio-activ ceva poze cu acea fosa ...si de unde so cumpar..sa am ideee si cam cit costa.....

                    Comentariu

                    • bio-activ
                      Incepator
                      • 19.sep.2011
                      • 3

                      #85
                      Re: fosa ecologica

                      Postat în original de nicu78
                      Eiiiii uite ca la mine meseriasul a spus invers...cica sa faca o groapa, betonata si ce mai trebuie acolo , cica e mai eficienta , decit o fosa care trebuie vidanjata la un an , sau la cit trebuie , si mai costa si un sac de bani sa vie sa vidanjeze mai ales daca esti in afara orasului.
                      Dar totusi eu o sa ma mai gindesc , nu sint inca decis cum o sa fac....
                      Daca puteti sa puneti domnul Bio-activ ceva poze cu acea fosa ...si de unde so cumpar..sa am ideee si cam cit costa.....
                      Sa va spun sincer, in ziua de azi, toata lumea incearca sa scape de vechile haznale din beton, chiar si cei care au o deja fosa veche din beton, solicita anularea si inlocurea ei cu o fosa septica ecologica.
                      Acum ramane la latitudinea dvs. ce alegere veti face. va doresc sa faceti o alegere cat mai buna!
                      O zi placuta!

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #86
                        Re: fosa ecologica

                        Postat în original de bio-activ
                        .........Sa va spun sincer, in ziua de azi, toata lumea incearca sa scape de vechile haznale din beton, chiar si cei care au o deja fosa veche din beton, solicita anularea si inlocurea ei cu o fosa septica ecologica.
                        !
                        Astea sint bancuri pe care le puteti posta la " RELAXARE "
                        Care toata lumea ???? Adica toti care au haznale de beton n-au ce face cu niste zeci de milioane si " solicita " , oare cui ???? ( lui bio-activ ) sa le monteze fose septice " ecologice " ?????
                        Buna gluma !
                        Puteti estima cit costa o asa inlocuire ?
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3526

                          #87
                          Re: fosa ecologica

                          Postat în original de Mircea G
                          Buna gluma !
                          Puteti estima cit costa o asa inlocuire ?
                          simplu Mircea..., mai mult decat instalarea unei fose ecologice noi, mai trebuie ceva cheltuiala si cu distrugerea celei de beton...
                          eu am fosa de beton, facuta ca la carte...., sistem de drenare si tot ce tine de el..., dar nu as renunta in ruptul capului la ea pentru una gen dl.bio-activ...
                          plus ca .... bio-activ a strecurat o greseala in sfaturile date lui nicu78, nu se executa nici un put la terminarea tubulaturii de drenare, se scoate numai o aerisire.....
                          eu personal il sfatuiesc pe nicu 78 sa opteze pentru fosa betonata, la nevoie il pot ajuta cu schite....

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1191

                            #88
                            fose ecologice

                            Pai as avea nevoie chiar de o schita ..dar as vrea mai intii , cine poate sa-mi spuna cit ma ajunge o fosa betonata , de la A..la Z...
                            Ca o fosa ecologica am vazut cit costa , si cit imi trebuie mie , am gasit la domnul bio-activ ...una de 4 persoane ma ajunge la 20 milioane...sincer sa spun nui mult ..dar problema cit ma costa manopera ???..aici e problema.
                            De aceea as vrea sa vad diferenta dintr-o fosa ecologica si una betonata ....
                            Ca sa stiu ce sa fac...si ce sa le spun la meseriasi ..ca nu ma apuc eu sa sap groapa acum ..ca nu am timp..

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1553

                              #89
                              Re: fosa ecologica

                              Postat în original de Seni
                              eu personal il sfatuiesc pe nicu 78 sa opteze pentru fosa betonata, la nevoie il pot ajuta cu schite....
                              Putem vedea solutia pentru care ati optat? Este in exploatare acum?

                              Comentariu

                              • Seni
                                Living Legend
                                • 05.mar.2006
                                • 3526

                                #90
                                este in exploatare de 2 ani...
                                in primul an, cand a inceput caldura, mirosea, dar am folosit bioactivator si de atunci nu mai am probleme...

                                Comentariu

                                Procesare...