Fosa ecologica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #91
    Bioactivatorul ajuta procesul in sensul ca asigura si mentine la un nivel optima microorganismele necesare desfasurarii procesului de epurare a apei uzate din fosa.
    Deasemeena elimina resturilor organice din fosa si de pe traseul WC -fosa, eliminand si mirosurile neplacute.

    Nu puteti pune un plan, o schita sau o poza cu structura fosei dvs.?

    Comentariu

    • ivan_turbinca
      Membru marcant
      • 25.feb.2009
      • 494

      #92
      ce se preteaza pe fundul unei fose de beton fara fund betonat facuta la tara,pietris sau niste resturi de caramida sparta? va intreb deoarece persoana respectiva are din belsug de la o demolare. Multumesc!

      Comentariu

      • palmera
        Incepator
        • 20.nov.2011
        • 1

        #93
        Plan,schite ceva !Cum construim in regie propie fosa septica din beton functionala ?
        dle seni asteptam sfaturi

        Comentariu

        • john25
          Membru Marcant
          • 10.mar.2010
          • 304

          #94
          Postat în original de ivan_turbinca
          ce se preteaza pe fundul unei fose de beton fara fund betonat facuta la tara,pietris sau niste resturi de caramida sparta? va intreb deoarece persoana respectiva are din belsug de la o demolare. Multumesc!
          cei de la protectia mediului spun ca fundul fosei trebuie betonat cit si hidroizolat,scurgerile de amoniac in panza freatica....etc fantani in apropiere nui pre bine.
          in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #95
            Fosa fara fund betonat si care nu este hidroizolata se cheama hazna sau cum doriti sa ii spuneti. O astfel de fosa nu poate functiona corect si nu isi atinge scopul propus.

            Comentariu

            • john25
              Membru Marcant
              • 10.mar.2010
              • 304

              #96
              parerea mea e ca o fosa ar trebui sa aiba 2 compartimente,daca si scurgerile sunt separate,1 pt ape curate(dus,bideu,chiuveta) teava de 50,2 pt ape murdare (wc,masina de spalat)teava 100 si 50,astfel in primul compartiment se poate lasa orificii in placa pt scurgere deirecta in sol,iar in cel de-al doilea caz vidanjat.
              in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

              Comentariu

              • crdi26
                Incepator
                • 14.ian.2012
                • 1

                #97
                Buna seara,
                Nu stiu daca postez bine si imi cer scuze daca nu am postat bine.
                Am o fosa septica din beton si vreau sa scot apa pluviala din fosa sa o transport pe o distanta de aproximativ 40 de metri si o inclinatie a traselui de aproximativ 8 grade.
                Fosa are o adancime de aproximatin 2.5 metri.
                Intrebarea mea este ce fel de pompa imi trebuie ca sa poata sa invinga inclinatia si sa aiba un debit rezonabil.
                Va multumesc

                Comentariu

                • Sandu_T
                  Membru Marcant
                  • 18.nov.2011
                  • 313

                  #98
                  Postat în original de crdi26
                  Buna seara,
                  Nu stiu daca postez bine si imi cer scuze daca nu am postat bine.
                  Am o fosa septica din beton si vreau sa scot apa pluviala din fosa sa o transport pe o distanta de aproximativ 40 de metri si o inclinatie a traselui de aproximativ 8 grade.
                  Fosa are o adancime de aproximatin 2.5 metri.
                  Intrebarea mea este ce fel de pompa imi trebuie ca sa poata sa invinga inclinatia si sa aiba un debit rezonabil.
                  Va multumesc
                  Am cumpărat o pompă din bazar, de 750 w putere, care scoate 3 mc/h. Am plătit circa 250 lei.
                  Este turcească, sorbul şi sita sunt la mijlocul pompei iar în partea inferioară are corp separat pentru ulei.
                  Trebuie verificată dacă are ulei şi dacă buşonul de alimentare este etanş.
                  Pe etichetă scrie că împinge la debitul menţionat până la 40 de metri vertical.
                  Eu am testat 100 m orizontal + 8 vertical şi nu a dat semne de oboseală.
                  Regret totuşi că nu am luat una de 1,5 kw ca să o pot monta pe mai multe circuite pentru grădinărit.
                  În Dedeman o pompă asemănătoare costă de 5 ori mai mult, dar ai şi garanţie, pe când în bazar...
                  Nu-ţi lua pompă mică, cum sunt cele ruseşti la 100 de lei, fiindcă se defectează repede (ori se ard, ori se rupe axul).
                  Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    #99
                    Postat în original de crdi26
                    Buna seara,
                    Nu stiu daca postez bine si imi cer scuze daca nu am postat bine.
                    Am o fosa septica din beton si vreau sa scot apa pluviala din fosa sa o transport pe o distanta de aproximativ 40 de metri si o inclinatie a traselui de aproximativ 8 grade. Fosa are o adancime de aproximatin 2.5 metri.
                    Intrebarea mea este ce fel de pompa imi trebuie ca sa poata sa invinga inclinatia si sa aiba un debit rezonabil.
                    Va multumesc
                    Ce legatura are apa pluviala cu fosa?
                    NOTA: Apa pluviala este apa provenita din precipitatii.

                    Comentariu

                    • Trandafira
                      Membru
                      • 28.iul.2009
                      • 187

                      Postat în original de Consultant sanitare
                      Bioactivatorul ajuta procesul in sensul ca asigura si mentine la un nivel optima microorganismele necesare desfasurarii procesului de epurare a apei uzate din fosa.
                      Deasemeena elimina resturilor organice din fosa si de pe traseul WC -fosa, eliminand si mirosurile neplacute.
                      Va rog sa-mi spuneti ce bioactivator folositi? Timp de 5 ani am folosit pastile cumparate de la firma care a montat fosa septica( dar firma si-a mutat sediul ), pe urma am gasit la Metro o cutie cu un praf gri pe care nu-l gasesc formidabil.
                      Chaque chose a sa place

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        Postat în original de Trandafira
                        Va rog sa-mi spuneti ce bioactivator folositi? Timp de 5 ani am folosit pastile cumparate de la firma care a montat fosa septica( dar firma si-a mutat sediul ), pe urma am gasit la Metro o cutie cu un praf gri pe care nu-l gasesc formidabil.
                        Si prin curierat nu livreaza respectivul bioactivator daca sunteti multumita de produsul utilizat?
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • nicu78
                          Living Legend
                          • 25.mar.2010
                          • 1164

                          Buna ziua domnilor
                          Cine stie care mai sint preturile pe criza asta la fosele septice sau ecologice mai bine zis, si una betonata , la 4 persoane.
                          Trebuie sa bag apa in casa si trebuie sa fac si fosa, bineinteles ma intereseaza aceea fosa care se vidanjeaza mai rar , si un pret cit de cit convenabil.
                          In concluzie care ar fi diferenta dintre cele doua.
                          Va Mulltumesc....

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            Vidanjare rara (pana la 3 ani) se poate obtine cu statii de tratare ape uzate,preturi undeva in jur de 6000 lei pentru maxim 4 persoane, doar statia fara dren si instalare.

                            Comentariu

                            • nicu78
                              Living Legend
                              • 25.mar.2010
                              • 1164

                              Va multumesc frumos....
                              Cam mult , eu vroiam sa ma incadrez pina in 1000 de euro.

                              Comentariu

                              • cristarci
                                Incepator
                                • 18.apr.2012
                                • 1

                                Răspuns la: Re: fosa ecologica

                                Postat în original de Seni
                                simplu Mircea..., mai mult decat instalarea unei fose ecologice noi, mai trebuie ceva cheltuiala si cu distrugerea celei de beton...
                                eu am fosa de beton, facuta ca la carte...., sistem de drenare si tot ce tine de el..., dar nu as renunta in ruptul capului la ea pentru una gen dl.bio-activ...
                                plus ca .... bio-activ a strecurat o greseala in sfaturile date lui nicu78, nu se executa nici un put la terminarea tubulaturii de drenare, se scoate numai o aerisire.....
                                eu personal il sfatuiesc pe nicu 78 sa opteze pentru fosa betonata, la nevoie il pot ajuta cu schite....
                                Va salut
                                Am citit pe forum ca aveti o fosa betonata si ca o aveti in expoaltare de vreo 3 ani (daca am calculat bine).
                                Desi mi s a sugerat sa aleg o fosa ecologica tot nu sunt convins ca este mai buna.
                                Ma puteti ajuta cu schita pentru o fosa betonata.
                                Va multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...