Caderea corecta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • primus
    Incepator
    • 17.ian.2007
    • 13

    Caderea corecta

    sunt la etapa in care sap santul pt canalizarea exterioara; cateva particularitatzi: la drum teava principala e cam la suprafatza!(80 cm) iar terenul e drept ; distantza de la casa la caminul de bransare..la casa e de 35m( OARE de ce firma care gestioneaza retzeaua mi-a cerut un camin-in afara motivului ca daca se infunda pe acolo intervin).
    ma intreb:
    - care o fi pana la urma inclinatzia ideala(pt ca pe catzi am intrebat mi-au raspuns diferit-de la 1 lpana la 5%
    - cum o sa fixez io conducta aia in pamant???? astfel incat sa nu inrevina denivelari fatza de ce am verificat la pozarea conductei pe pamant???...---compactizare??? cum?
    - cat de probabil e ca si caminul meu de vizitare sa fie impins in sus de panza freatica (pt ca shtiu ca ea e variabila in timp shi ff sus) inj conditziile in care o sa pun camin de PVC
    MERSI ANTICIPAT!!!
  • aless
    Membru
    • 20.iun.2005
    • 266

    #2
    O panta corecta ar fi de 3cm la 1m.
    Chiar si asa daca faceti socoteala 3cm x 35m = 1.05m, rezulta ca in punctul de plecare conducta va fi aparenta - 25mm deasupra solului (1050-800). Deci va trebui sa spargeti fundatia in punctul de conectare.

    E bine ca santul sa-l sapati un pic mai adanc si sa puneti nisip pe fundul acestuia pentru eliminarea denivelarilor de care vorbiti.

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1554

      #3
      Destul de scvazuta cota la care spuneti ca exista conducta de canalozare existenta.

      Partea mai urata este ca aceasta cota va influenteaza traseul scurgerii dvs.

      Se executa un sant si se realizeaza un pat de asezare a conductei, compactat. Dupa pozitionarea conductei se va umple in etape santul (cate 20-30 cm). materialul de umplutura va fi amestec de nisip+pietric cu o granulatie maxima de 20 cm. Ultimele doua straturi dinspre partea superioara a santului se umplu cu materialul de sapatura.
      Atentie la compactare, sa se faca doar in laterala tubului.
      Patul de asezare va fi de de minim 0.1 m daca utilizati teava de 110mm.

      Pentru caminele care se monteaza in zone unde nivelul panzei freatice subterana este la mica adancime, caminul se va aseza pe o fundatie de beton.
      Va recomand caminele de vizitare Valrom.

      Comentariu

      • valeriu ciprian
        Membru Marcant
        • 09.feb.2006
        • 918

        #4
        intervin si eu cu o intrebare...casa pe care o am la tara este cam departe de drum...aprox 50 m in cazul in care se va face sistemul de canalizare pot face ca in desen scurgerea de la wc.bucatarie etc?
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Valeriu ce lungime are traseul si ce diametru are teva de scurgere ?
          Cu stima.

          Comentariu

          • primus
            Incepator
            • 17.ian.2007
            • 13

            #6
            io am dubii serioase in legatura cu cei 3 cm pe m......mai degraba ash fi inclinat sa dau dreptate celor care sustzin varianta cu 1 max 2 cm pa metru liniar......se invoca rapiditatea cu care curge apa care nu permite defluirea "materiilor mai solide"

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Postat în original de primus
              io am dubii serioase in legatura cu cei 3 cm pe m......mai degraba ash fi inclinat sa dau dreptate celor care sustzin varianta cu 1 max 2 cm pa metru liniar......se invoca rapiditatea cu care curge apa care nu permite defluirea "materiilor mai solide"
              Exista un STAS care reglementeaza panta tevilor de scurgere in functie de diamentrul, materialul si debitele de scurgere la sectiune plina.
              De ex.
              -teava PVC50 panta normala este de 3.5%
              -teava PVC75 = 2,5%
              -teava PVC100 = 2%
              -teava PVC125 = 1,5%
              -teava PVC150 = 1%
              -teava PVC200 = 0,8%
              etc
              Cu stima.

              Comentariu

              • primus
                Incepator
                • 17.ian.2007
                • 13

                #8
                gasesc sfaturile primite extrem de utile(mersi) dar inca mai am cateva nedumeriri:
                mi-e clar cum o sa fac shantul!! singura problema cu el e cu ce metoda determin panta ??? pt o cat mai buna exactitate( o sa folosesc o conducta de 125 - nu vreau sa folosesc reductoare pt ca kaminul are intrarile de min 125)
                pe urma e problema cu caminul: e clar ca kaminele Valrom sunt excelente.....abia am reushit sa conving firma (care are exclusivitae la executarea retzelei -e realizata din fonduri phare si chiar asha am platit toate taxele cam 800 RON)..........sa intalez camin de PVC......EI BINE daca betonez fundul caminului va avea un efect ??? avand in vedere ca panza freatica e cam sus shi variaza mult sezonie??.....apa tot o sa intre pe lateral nu?
                de caminul de canalizare nu imi faceam asha probleme ca doar e telescopic shi il instalez la o adancime de pana la 1m ..... dar caminul de apa-contor-racord care e mult mai mare: mi-e foarte frica ca panza freatica o sa-l impinga afara shi o sa-mi rupa tzevile
                cred ca pt apa o sa-mi fac caminul din inele de fantana!!
                ma gandesc ca ar trebui sa fac un fel de alt camin de beton sa fiu sigur ca nu pluteshte!!!
                shi inca ceva....compactarea o fac manual???

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Pentru determinarea pantei utilizati o rigla perfect dreapta de scandura lata de 5-6 cm.
                  Stati ca va fac o schita :
                  Fișiere Atașate
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • valeriu ciprian
                    Membru Marcant
                    • 09.feb.2006
                    • 918

                    #10
                    Postat în original de MaistrulMax
                    Valeriu ce lungime are traseul si ce diametru are teva de scurgere ?
                    Traseul cred ca va avea aprox 50m iar diametrul tevii va fi de 125 (cred ca este suficient,nu?).
                    Toate acestea vor fi pentru viitor pentru ca o parte a satului are canalizare si apa.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #11
                      Postat în original de valeriu ciprian
                      Traseul cred ca va avea aprox 50m iar diametrul tevii va fi de 125 (cred ca este suficient,nu?).
                      Toate acestea vor fi pentru viitor pentru ca o parte a satului are canalizare si apa.
                      E suficient diametrul de Tv125 pentru a evacua apa reziduala din gospodarie la tara cu panta normala de 1,5%. Diferenta de nivel o sa fie de 60 cm intre intrare si evacuare.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1554

                        #12
                        Realizarea unui radier pentru montarea caminului se face numai daca nivelul panzei freatice este peste cota inferioara a caminului.
                        Dimensionarea fundatiei se face in conformitate cu conditiile hidrogeologice si statice ale solului.
                        Caminul din polietilena Valrom se poate betona partial sau total in functie de nivelul panzei freatice.

                        Comentariu

                        • taz21
                          Membru
                          • 20.feb.2006
                          • 297

                          #13
                          Postat în original de MaistrulMax
                          Exista un STAS care reglementeaza panta tevilor de scurgere in functie de diamentrul, materialul si debitele de scurgere la sectiune plina.
                          De ex.
                          -teava PVC50 panta normala este de 3.5%
                          -teava PVC75 = 2,5%
                          -teava PVC100 = 2%
                          -teava PVC125 = 1,5%
                          -teava PVC150 = 1%
                          -teava PVC200 = 0,8%
                          etc
                          Stiti cumva cat ar fi pt. teava de PVC110?
                          Multumesc

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            conform tabelului 2%
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • taz21
                              Membru
                              • 20.feb.2006
                              • 297

                              #15
                              Adica cat cea de 100.
                              Multumesc

                              Comentariu

                              Procesare...