Sifon in baie infundat?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alina11
    Membru
    • 10.mai.2006
    • 103

    Sifon in baie infundat?

    Am un sifon in baie si cred ca in momentul in care au turnat sapa in baie s-a infundat pentru ca in momentul in care masina de spalat goleste apa(e conectata la scurgere) se ridica nivelul apei pana la nivelul gresiei.
    Daca torn Cif in sifon oare fac bine? Nu o sa mi se infunde si mai tare scurgerea?
    tomorow will be better
  • codreanu
    Membru
    • 18.sep.2006
    • 263

    #2
    Nu o sa se infunde dar nici nu o sa se desfunde. Mai bine chemi un instalator

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Chemati un instalator care are cablu de desfundat canalizare.
      Cu stima.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Ce fel de sifon este?

        Comentariu

        • pitonul
          Membru Marcant
          • 28.nov.2006
          • 828

          #5
          Postat în original de Consultant
          Ce fel de sifon este?
          Eu presupun ca e un sifon cu perna de apa. In acest caz urcarea apei este normala la debitul masinii. Totusi teava care mentine nivelul de apa impotriva mirosului se poate obtura prin depuneri pe fundul vasului ( corpul din sapa ).
          Rezolvare: Se scoate grilajul. Se scoate sita. Se curata sifonul ( puteti utiliza un aspirator care absoarbe si lichide sau daca depunerile sunt uscate si solidificate le indepartati manual). Verificati si daca teava care mentine nivelul apei este desfundata.
          Puneti sitele la loc si faceti o proba cu apa la un debit asemanator.

          Nota: daca apa la evacuarea masinii nu depaseste nivelul gratarului si nu inunda gresia atunci sifonul lucreaza. Verificati totusi depunerile de pe fundul vasului sau si teava interioara deoarece in timp apar depuneri. Unele mai grele ( nisip, pietricele ) se introduc prin grilaj de pe incaltaminte.
          Pitonul Constructor
          :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2347

            #6
            Teoretic mai exista o varianta, si anume debitul asigurat de sifon. Nu este exclus ca acel sifon sa fi fost proiectat pentru un debit mai mic.
            Am avut surpriza, ca dupa ce am inlocuit toate tevile care faceau racordul la sifon, cu sifonul curatat, sa constat ca acesta nu facea fata la golirea cazii concomitent cu apa de la chiuveta.

            Comentariu

            • alina11
              Membru
              • 10.mai.2006
              • 103

              #7
              Intr-adevar cei care au pus sifonul au zis ca e cu garda de apa. Totusi capacul de la sifon no o sa-l pot scoate pt. ca e gresia montata peste el de asta ma gandeam la optiunea cu Cif-ul. Poate ca daca o sa sap in adezivul de gresie de pe langa sifon o sa reusesc(gratarul de la sifonul este cu o jumate de centimetru sub nivelul gresiei).
              Cand masina a evacuat apa aceasta avea multa spuma(a fost punerea in functiune si nu am avut haine in ea). Poate ca si asta a dus la ridicarea nivelului. Totusi o sa mai urmaresc ce se intampla si la alte spalari si cred ca vom chema un instalator.
              Multumesc pentru raspunsuri la toata lumea!
              tomorow will be better

              Comentariu

              • pitonul
                Membru Marcant
                • 28.nov.2006
                • 828

                #8
                Postat în original de Traian Dajma
                Teoretic mai exista o varianta, si anume debitul asigurat de sifon. Nu este exclus ca acel sifon sa fi fost proiectat pentru un debit mai mic.
                Am avut surpriza, ca dupa ce am inlocuit toate tevile care faceau racordul la sifon, cu sifonul curatat, sa constat ca acesta nu facea fata la golirea cazii concomitent cu apa de la chiuveta.
                Intr-adevar , teoretic. Din cele descrise de proprietar ,cred ca nu e vorba de asta ( dimensionare necoresp).
                Apa se scurge bine si nu pare nici infundat precum am presupus. Pare ca a fost doar o sperietura din cauza spumei de la detergent.
                Pitonul Constructor
                :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2347

                  #9
                  Din descrierea d-nei. alina11 nu se poate deduce cert ca nu ar fi vorba despre o subdimensionare. Este posibila insa si o infundare partiala a evacuarii.
                  Cat despre detergentul masinii de spalat automate, acesta este conceput pentru a nu face spuma ca alti detergenti.

                  Comentariu

                  • pitonul
                    Membru Marcant
                    • 28.nov.2006
                    • 828

                    #10
                    Postat în original de alina11
                    Intr-adevar cei care au pus sifonul au zis ca e cu garda de apa.
                    ....................
                    Cand masina a evacuat apa aceasta avea multa spuma(a fost punerea in functiune si nu am avut haine in ea).
                    .........................
                    Multumesc pentru raspunsuri la toata lumea!
                    Asa am zis initial (presupus) si eu , partial infundat... cat despre detergent depinde si ce marca de detergent a utilizat. O fi el " special" dar in sifon tot face o spuma " minora" deoarece amestecarea apei cu aerul se face altfel decat in masina , treaba depinzand de modul de curgere. De fapt si utilizarea unei cantitati mai mari (decat necesarul )de detergent -tip automat -genereaza ceva mai multa spuma decat normalul prevazut. ( v. cartea masinii)
                    Pitonul Constructor
                    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #11
                      Capacul de la sifon trebuie sa fie usor accesibil si sa permita accesul in interiorul sifonului in caz de probleme.

                      Astfel se pot elimina impuritatile mecanice ajunse in acesta, mai ales resturile de adezivi care se depun si se pietrifica (chiar sub apa).

                      Comentariu

                      • pitonul
                        Membru Marcant
                        • 28.nov.2006
                        • 828

                        #12
                        Postat în original de alina11
                        .................................................. .
                        Totusi capacul de la sifon no o sa-l pot scoate pt. ca e gresia montata peste el de asta ma gandeam la optiunea cu Cif-ul. Poate ca daca o sa sap in adezivul de gresie de pe langa sifon o sa reusesc(gratarul de la sifonul este cu o jumate de centimetru sub nivelul gresiei).
                        .................
                        Cine a montat gresia n-a facut treaba buna. Cum spunea si domnul Consultant , trebuia asigurat accesul pentru curatare astfel incat sa nu taiati din gresie acum...
                        Pitonul Constructor
                        :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                        Comentariu

                        • alina11
                          Membru
                          • 10.mai.2006
                          • 103

                          #13
                          S-a rezolvat cu solutie de desfundat tevile - partial. Cand iese apa din masina nu mai da apa pe dinafara. Cand umplu chiuveta si o golesc la un moment dat se ridica apa. (Chiuveta si masina sunt conectate la sifon). Deocamdata imi convine asa cum e acuma pentru ca rar se intampla sa umplu toata chiuveta si sa o golesc la viteza maxima.
                          tomorow will be better

                          Comentariu

                          Procesare...