Miros fosa in baie prin WC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • UnAltOm
    Incepator
    • 18.nov.2018
    • 3

    Miros fosa in baie prin WC

    Va salut oameni faini,
    Am mare nevoie de cateva sfaturi din timpul si cunostintele voastre, apreciez!
    Casa constructie noua, 2 bai parter/etaj una deasupra alteia, cu evacuare in fosa septica. Din pacate nu cunosc exact cum au fost concepute instalatiile pentru a crea un desen mai bun si nici priceperea tehnica in domeniu, dar observ ca mai multi meseriasi nu au reusit sa ii dea de capat. Am rasfoit de cateva zile forumul si google si se pare ca inca nu am gasit solutia optima. Motiv pentru care apelez la voi.
    1. Avem o nisa pe perete care pleaca din baia de jos si se termina in pardoseala din baia de sus. Unde se finalizeaza atat nisa cat si conducta de evacuare care se observa in poza, ea fiind astupata cu un capac, fara o aerisire. Nu doresc sa scot conducta afara din casa prin perete pentru ai face o aerisire la care sa montez un AERATOR POLIPROPILENA CANALIZARE, care din ce am citit ar putea rezolva problema mea.
    2. Sifoane de pardoseala sunt montate in ambele bai si in care se observa fluxul apei si perdeaua de apa constanta. Din ceea ce am observat ele functioneaza normal in schimb in sifonul din baia de jos avem un curent de aer care se intoarce prin sifon (atentie, doar in baia de jos) cu un usor miros neplacut. Ceea ce nu inteleg ; cum este posibil sa iasa aerul prin sifon avand totusi parte atat de perdeaua de apa cat si de circulatia/apei cand spala masina de rufe/ sau se foloseste lavoarul. Sifonul angreneaza apa evacuata de masina de rufe care este in afara baii si evacuarea de apa de la lavoar. Sifoanele fiind similare.
    3.Cele doua corpuri (Wc-urile) sunt acelasi model atat in baia de jos cat si in cea de sus. Tot in baia de jos avand un miros groasnic in vasul Wc'lui (am vazut tot aici pe forum pe un alt topic cu probleme similare ca cineva postase o poza (multe multumiri) cu nivelul apeli din vas, care la mine nu scade niciodata sub nivel si totusi vine un miros groaznic. Etansarile par in regula nu se simte mirosul in jurul lor decat cel general din baie, fara crapaturi pe vas, el fiind nou.
    4. Legaturile conductelor nu le vad fiind montate sub pardoseala, dar din ce am observat dusul nu este cuplat la sifonul din pardoseala avand conducta separata. Miros 0 in evacuarea dusului, pentru ca am montat sub cadita un sifon mai zdravan cu supapa si perdea de apa. Asta datorita faptului ca aveam miros urat si in gura de evacuare a caditei. Conductele sunt toate etansate la iesirile din gresie/faianta.
    5. Mirosul cel mai puternic este in vasul Wc-ului pe care initial ma gandeam sa il schimb dar nu cred ca rezolv problema sau sa ii pun o membrana supapa pe care sa o montez intre gura de evacuare a vasului si furtunul flexibil. https://www.romstal.ro/piesa-reducti...-p4879873.html Nu sunt sigur daca asta e rolul celei din link, ma indoiesc umpic ca am inteles gresit functia lui.
    6. Nisa nu miroase ; deschid usita de acces si se simte un aer umed tipic.
    7. Am mai vazut o solutie, sa ii pun o supapa la capatul conductelor care patrund fosa septica. "Clapeta antirefulare este extrem de utila, impiedicand mirosurile neplacute si apa sa patrunda in sens invers pe conducta de canalizare". Acum nu sunt sigur daca face fata acestei functii, daca ma ajuta cu problema mea, observand ca este conceputa in prin plan pentru refularea deseurilor. https://www.eradiatoare.ro/clapeta-a...-mm-p4908.html
    In problema ridicata de mine ce modalitati pentru remediere exista si ce eventuale greseli au fost facute in montarea conductelor? Ce solutii imi puteti oferi?
    8. Nu exista nici o aerisire pe cele 2 coloane de apa.
    Multumesc frumos, zile minunate si sanatate!
    Ultima editare de UnAltOm; 18.nov.2018, 16:18.
  • UnAltOm
    Incepator
    • 18.nov.2018
    • 3

    #2
    Daca ajuta pozele.

    Comentariu

    • UnAltOm
      Incepator
      • 18.nov.2018
      • 3

      #3
      Ultima editare de UnAltOm; 25.nov.2018, 11:11.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1551

        #4
        Nu stiu de ce nu doriti sa prelungiti capatul canalizarii la etaj dar aceasta solutie este cea mai sigura si usor de realizat. Eliminati capacul, montati o piesa redusa la 75mm sau 50mm, urcati 30-50cm pe perete si scoteti capatul afara,fara a iesi mai mult de cativa cm pe fatada. Aplicati o piesa de capat pentru aerisire si o vopsiti ca fatada. In acest fel asigurati ventilarea corecta a coloanei de canalizare si impiedicati iesirea mirosului in casa. Deasemenea, fosa ar trebui sa aiba o gura de aerisire.
        Este posibil ca mirosul sa fie resimtit la parter pentru ca atunci cand utilizati etajul, prin cadere sa se formeze o anume presiune care sa duca la iesirea aerului cu miros specific prin garzile de apa de la WC sau sifoanele de pardoseala, zone prin care rezistenta hidraulica este mai mica si fiind primele zone expuse.
        Piesa de la punctul 5 este doar o reductie care permite montarea ulterioara a supapelor de aerare ce asigura aspiratia aerului in coloana, expusa anterior, dar nu din exterior ci din casa.
        Solutia de la punctul 7 este dedicata impiedicarii fenomenului de refulare inversa, sa nu ajunga apa din fosa in casa. Poate fi utila daca intradevar mirosul vine din fosa (putin probabil), pentru cauze interioare nu va ajuta.

        Comentariu

        • Vostok
          Incepator
          • 30.ian.2019
          • 13

          #5
          Buna ziua! Teoretic am aceeasi problema si as fi interesat de rezultatul dumneavoastra. Stiu ca postarea e de acum un an, poate de aceea....Eu am cumpărat casa gata făcută P+1 si ulterior am realizat ca băile se umplu de miros si ca lipseste aerisirea de pe coloana. Asta cu toate ca la capătul tcoloanei este montata o supapa cu membrana, sifoanele sunt de calitate si mențin apa in ele, am etansat cu spuma si banda scotch peste tot. Rezultat zero. Sfaturi?

          Comentariu

          Procesare...