Evacuare masina spalat prin sapa, fara panta de scurgere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 544

    Evacuare masina spalat prin sapa, fara panta de scurgere

    Salutare,
    vreau sa scot masina de spalat din baie. Deoarece nu vreau sa vad tevi prin casa, presupune sa ingrop evacuarea (o teavave canalizare subtire) prin sapa, pe o lungime de aprox. 3 m. Intrucat grosimea sapei nu imi permite, nu pot sa ii dau panta de scurgere. Ce solutii am?
    Multumesc.
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 570

    #2
    Daca bagati prin sapa teava 32 e posibil sa aveti spatiul si un pic pentru cadere,de obicei sapele au 4 ,5 cm,atata timp cat este macar orizontala teava nu o sa aveti probleme,apa nu o sa stea pe teava,banuiesc ca la capat unde conectati apa se duce in jos,lasati inaltimea necesara la capat unde conectati masina si nu vor fi probleme.

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 544

      #3
      Dacă ar fi sapa așa de groasa. Dar o sa aflu în câteva zile
      Doar că, încă nu sunt prea lămurit cum știu când ajung la placa...

      Comentariu

      • lmacsen
        Membru
        • 26.sep.2015
        • 298

        #4
        Daca nu ai panta, izoleaza mufele tevilor din sapa cu banda bituminoasa pentru etansare. in felul asta stii sigur ca nu vei avea probleme pe viitor.

        Comentariu

        • bogdan.sb
          Membru Marcant
          • 23.aug.2006
          • 544

          #5
          Ma gandesc la o varianta care sa nu implice imbinati prin pardoseama. Care ar fi ... nu stiu inca ...
          Ceva gen tub flexibil. Sau, poate o teava de canalizare din PVC, indoita la cald. Dar nu stiu daca se mai gaseste asa ceva ...

          Comentariu

          • tymotyman
            Membru Marcant
            • 01.nov.2009
            • 570

            #6
            Daca este vorba de apartament de obicei la bai este mai groasa sapa inclusiv cu mozaicul,eu zic sa mergeti pe teava de 32 ,eu am facut in cateva bai fara probleme. betonul de placa este foarte tare cand ajungeti cu pikamerul la el,la unele blocuri are si un strat de smoala pe placa.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12203

              #7
              Postat în original de tymotyman
              Daca este vorba de apartament de obicei la bai este mai groasa sapa inclusiv cu mozaicul,eu zic sa mergeti pe teava de 32 ,eu am facut in cateva bai fara probleme. betonul de placa este foarte tare cand ajungeti cu pikamerul la el,la unele blocuri are si un strat de smoala pe placa.
              La cam toate , si este vorba de hidroizolatie ! daca se sparge mozaicul , trebuie refacuta hidroizolatia apoi vazut ce se poate ....
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • bogdan.sb
                Membru Marcant
                • 23.aug.2006
                • 544

                #8
                Hidroizolatia oricum trebuie sa o fac foarte bine, intrucat renunt la cada de dus si o sa montez rigola direct in pardoseala - alta bataie de cap ))
                Daca aveti niste sfaturi si pentru asta ...

                Comentariu

                • tymotyman
                  Membru Marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 570

                  #9
                  E destul de dificil cu acea rigola. Cea mai mica ca inaltime are undeva la 6,5 cm . Daca aveti sapa mica nu va incadrati cu ea. Ar fi 2 variante: ridicati partea dusului mai sus sau turnati in toata baia ca sa fie destul spatiu pt rigola si teava masina spalat. Din cate arpartamente am facut eu niciuna nu avea doar 2 cm . Ca hidroizolatie am folosit asa http://www.sab-piscine.ro/magazin/in...product_id=251 sau varianta cu rigola si de la sika banada etansare colturi plus bicomponentul sika top seal 107 am luat o data si acel sifon cu membrana de la mapei.Aveti si aici ceva dar costa cat o cabina dus https://www.emag.ro/rigola-dus-cu-si.../pd/D0NXCSBBM/

                  Comentariu

                  Procesare...