Bransare in țeavă canal

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • BRUTUS17
    Incepator
    • 01.iun.2019
    • 2

    Bransare in țeavă canal

    Salutare.
    Am nevoie de un sfat.
    Caut o soluție sa ma leg în țeava de canalizare. Ce probleme am:
    Pot săpa sa am acces la țeavă, dar nu pot sapa mai mult sa pot introduce un T-eu pentru a putea lega o țeavă pentru apă pluviala. Teava este din plastic (polipropilena sau ce este plasticul acela portocaliu).

    Cum fac să mă "înțep" in aceasta țeavă?
    Dacă nu mă înșală memoria teava în care vreau sa ma înțep este de 160-180 diametru iar eu vreau sa vin cu un 50 sau 110.

    Mulțumesc.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12069

    #2
    Folosesti o " sa de bransament " , dar este posibil sa nu existe direct redusa la cit vrei tu , deci mai trebuie niste reductii.
    Se monteaza lipit .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12976

      #3
      De ce nu poti sapa sa introduci ramificatia? Ceva mai explicit se poate?
      VYS Blog - 100 % D I Y
      Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12069

        #4
        Postat în original de VYS
        De ce nu poti sapa sa introduci ramificatia? Ceva mai explicit se poate?
        Probabil este in functiune si lucrarea putin ilegala !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • BRUTUS17
          Incepator
          • 01.iun.2019
          • 2

          #5
          Postat în original de VYS
          De ce nu poti sapa sa introduci ramificatia? Ceva mai explicit se poate?
          Pentru ca nu am gândit și acest branșament și am amenajat curtea in locul respectiv. Astfel ca locul unde as dori sa ma bransez este înconjurat de doua garduri, un cămin pentru apa, unul unde am montat un hidrofor, fântână betonata, copaci, trotuare, etc. Mare deranjul sa sap pe suprafața mare.

          Tocmai de aceasta nu ma pot branșa în alte locuri unde am posibilitatea.
          Singura mea posibilitate este sa sap pe verticala cât mai mult, unde am de gând sa fac branșarea.

          Mircea, mulțumesc pentru sfat. Cel mai probabil aceasta soluție voi adopta. Și nu este nimic ilegal.

          Cu ploile din ultima perioadă am observat mari cantități de apa care se aduna la gardul dinspre strada. Dinspre casa către gard dar și dinspre drum către gard este vale și va imaginați, ca se adună apa. Tocmai pentru apa aceasta vreau sa realizez o scurgere.

          Mulțumesc tuturor.

          Comentariu

          Procesare...