Cadita dus slim

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • saklak
    Incepator
    • 19.iul.2019
    • 23

    Cadita dus slim

    Buna ziua,

    Am o baie cu ce se se vede acolo. In partea stanga as vrea sa pun o cadita dus slim. Teava de scurgere e dreapta montata, fara nici o panta. Peste s-a turnat ciment si s-a placat cu gresie

    Cadita de dus slim va fi montata pe gresie (ceva in genul celei atasate) . Sub cadita urmeaza sa sparg si sa bag un sifon slim in genul celui atasat ce va fi bagat cred in acel sifon de pardoseala ce este acu.

    Nelamurirea mea, dupa cele de mai sus, am sansa sa se scurga apa cum trebuie ? sau nu e suficient si nu va putea evacua apa suficient de repede din cadita si va da pe langa.

    Cum ar trebui procedat pt un minim de deranjat. Mulțumesc
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Cam banuiesc ce model de sifon este . da , vei face dus si apa va fi prin baie , ca are o scurgere foarte lenta si proasta .
    Cel mai sigur este sa legi cadita cu racord flexibil si sa sifonezi in sifon !!!
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • emanu
      Membru marcant
      • 06.oct.2008
      • 504

      #3
      Postat în original de Mircea G
      Cel mai sigur este sa legi cadita cu racord flexibil si sa sifonezi in sifon !!!
      Si la prima infundare partiala a sifonului apa e in casa?

      Are sifon cu scurgere de D40 si 1m de teava de 40! Practic are o scurgere de 4cm/m in conditia in care teava e absolut dreapta, fara panta!
      Faza e ca garantia pe viata daca nu traiesti mult! Daca iti pui un debit la dus care sa nu dea pe afara este absolut OK! Daca iti pui o baterie babana si doua pere de dus, cum am eu, s-ar putea sa de-a pe afara!
      Iar suprafata gaurilor din sifon sa fie cel putin triplul suprafetei de trecere a tevii (4cm). Chiar de 4ori

      Alta rezolvare este sa bea banii de cadita cu figuri slim si sa puna un sifon de fite din ala dreptunghiular si sa faca baia din gresie, portiunea dusului mai jos decat restul baii cu 3-4-5cm si isi pune doar geamul pe buza! Obtine cel mai slim. Slim negativ, dus sub suprafata baii!

      Ultima editare de emanu; 21.nov.2019, 19:21.

      Comentariu

      • saklak
        Incepator
        • 19.iul.2019
        • 23

        #4
        nu's fite... am incercat sa pun o rigola. din cauza incompetentii si multe altele am renunțat la ea. acu incerc sa gasesc o soluție pt dupa ce mi iau ap de la dezvoltator..

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Postat în original de emanu

          Si la prima infundare partiala a sifonului apa e in casa?

          Are sifon cu scurgere de D40 si 1m de teava de 40! Practic are o scurgere de 4cm/m in conditia in care teava e absolut dreapta, fara panta!
          Faza e ca garantia pe viata daca nu traiesti mult! Daca iti pui un debit la dus care sa nu dea pe afara este absolut OK! Daca iti pui o baterie babana si doua pere de dus, cum am eu, s-ar putea sa de-a pe afara!
          .....
          Pe racord de 40 , teava sifon , este scurgere mai rapida decit orice sifon , fara probleme .
          Sint satul la cite sifoane am scos la blocurile noi , si am pus racord . Adica solutia este verificata .

          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • saklak
            Incepator
            • 19.iul.2019
            • 23

            #6
            asta e sifon-ul, cred ca va referiti la acel wirquin sau cum so chema ?

            https://www.radaway.eu/kategoria/hs1...%5b%5d/%5b%5d/

            ei zic de 42l/m

            asta e cadita
            Radaway - manufacturer of shower enclosures offers a product from the Kyntos F series 1️⃣ High quality 2️⃣ Affordable prices 3️⃣ Professional service


            nu inteleg solutia cu teava sifon. in sapa nu am decat vreo 7cm n-am loc prea mult.

            sa fiu sincer nu stiu cum se prinde sifonu de cada in cazu de mai sus si cu ce fel de teava sifon as putea inlocui sifonul de-l recomanda ei

            Comentariu

            Procesare...