Modificare instalatie, mutare bucatarie apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tataramgeorgian
    Incepator
    • 28.feb.2020
    • 5

    Modificare instalatie, mutare bucatarie apartament

    Va salut.
    Detin un apartament cu 2 camere si intentionez sa il renovez, insa as dori sa fac unele modificări.
    As dori sa prelungesc traseul canalizarii si conductele de apa din bucatarie pana in sufragerie, cu trecere prin balconul inchis. Prelungirea totala ar fi de aproximativ 7,5 metri si cu 2 coturi de 90 de grade. Un prim impediment ar fi tevile de caldura ale caloriferului, care sunt pe traseul viitor al conductelor, la iesirea din bucatarie in balcon. De asemenea, traseul tevii de gaze trebuie schimbat din bucatarie in sufragerie (nu cred ca ar fi o problema deosebita, traseul acesteia ar fi chiar mult mai simplu decat cel actual).
    Intentia mea este ca sa transform sufrageria intr-un living open space cu bucatarie, iar actuala bucătărie sa rămână un dormitor pentru copil. Dimensiunile camerelor imi ofera un spatiu optim pentru aceste modificări.
    Atasez si o schita desenata a planului.
    As dori pareri de la dumneavoastră.
    Se pot face aceste modificari?
    Exista o problema in devierea usoara a tevilor de la calorifer pentru a face loc conductelor?
    Se poate coborî putin scurgerea la conducta principala de canalizare pentru a oferi o panta suficienta pentru traseul viitor de scurgere?(la acest moment teava de scurgere iesind din perete la aproximativ 40 cm deasupra pardoselii).
    ​​​​​​Care ar fi panta minim necesara de scurgere per metru liniar la teava de canalizare si daca este vreo problema ca vor fi 2 coturi la 90 de grade?
    As putea intampina vreo problema legala la modificarea traseului tevii de gaze care acum intra din casa scării pe hol si apoi in bucataria actuala? Eu dorind sa introduc teava de gaze din scara blocului direct prin peretele sufrageriei, sa fie un traseu drept si sa coboare in zona viitoare de bucatarie.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    1. Ai centrala sau nu? Teava de gaze se poate schimba dar numai cu proiect de modificare a instalatiei. Este cea mai mare bataie de cap.
    2. teava de canalizare pentru scrugerea de la o chiuveta nu este o problema. La fel si circuitele de apa rece si calda. Ar fi bien sa poata fi ingropate. Se poate cobori fara probleme teava de canalizare dar daca permite coloana actuala de scurgere, nu ar trebui sa fie o problema. Nu ai nevoie de o panta exagerata, 1% -1.5% este suficient. Traseul trebuie sa fie de 40mm.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • tataramgeorgian
      Incepator
      • 28.feb.2020
      • 5

      #3
      Mulțumesc pentru raspuns. Proiectul de gaze este prevazut si cu centrala, insa nu am centrala si nici nu intentionez sa montez momentan.

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2491

        #4
        Daca tot faci santier, de ce nu faci scurgerea si instalatia de apa direct prin sapa de la bucatarie.
        Poti sa obti panta necesara.

        Traseul prin balcon mi se pare un pic cam cu prea multe coturi la 90 grade.
        S-ar putea sa ai probleme cu scurgerea

        Comentariu

        • tataramgeorgian
          Incepator
          • 28.feb.2020
          • 5

          #5
          Fiind la bloc, la etajul 3, ma gândeam ca ar fi mai dificil prin sapa.

          Comentariu

          Procesare...