Suierat scurgere dupa ce trag apa la WC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nh1980ro
    Incepator
    • 09.oct.2020
    • 6

    Suierat scurgere dupa ce trag apa la WC

    Am o problema cu scurgerea de la baie. Si anume, atunci cand eu (stau la 4/4) sau vreun vecin de pe aceeasi coloana trage apa la WC, dupa ce curge apa, se aude un suierat pe mai multe note, ca si cum ar sufla cineva in teava. Banui ca este vorba de aerul care vine in sus in urma coborarii apei de la WC cu viteza.
    Intrebarea ar fi ce solutie am, ca sa scap de acest suierat de casa bantuita?

    Sistemul e cam asa: 1 teava de 110mm pentru scurgere si inca una de 110mm pentru aerisire, sunt unite la mine spre tavan intr-o singura teava mica (de 50mm cel mai probabil) si acea teava mica iese prin placa de beton si prin acoperis.
    In poza, in dreapta e scurgerea WC si in stanga e aerisirea care e pe toata inaltimea blocului cred.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Cel mai bine faceti o masca si folositi materiale fonoabsorbante pt a izola fonic .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • nh1980ro
      Incepator
      • 09.oct.2020
      • 6

      #3
      Ele sunt acoperite acum cu vata de sticla, rigips si faianta. Dar tot se aude ca orga din catedrala. Deci am nevoie de o solutie sa opresc flueratul, un amortizor-supapa-ceva.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Dupa logica " suieratul " este dat de aerul absorbit . Ar trebui marita teava de ventilatie sau suplimentata cu o supapa in interior .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • nh1980ro
          Incepator
          • 09.oct.2020
          • 6

          #5
          Pai suieratul se aude DUPA ce trag apa. si se aud cam 3 note, deci probabil suiera si cand trage aer si cand iese presiunea. Din pacate, totul a fost acoperit. In principiu am acces doar la teava cea subtire care iese prin placa si apoi se duce prin acoperis.
          Deci mi-ar trebui o solutie, gen un soi de sistem ca sa traga aer din interior, si sa iasa aerul pe acoperis, sau un fel de amortizor care sa se poata intercala pe teava.
          Alte pareri?

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Asa si functioneaza , dupa ce tragi apa se face vid si trage aer pe coloana . Nu exista loc de reparat , nu ai ce face . Ii trebuie aer ! Pina atunci ... https://www.youtube.com/watch?v=drnB...%26Hammerstein
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • nh1980ro
              Incepator
              • 09.oct.2020
              • 6

              #7
              Corect. Dar practic suieratul apare ca urmare a trecerii aerului pe undeva unde face zgomot. Ca atunci cand sufli in buza unei sticle. Deci ma gandesc ca ar putea fi mai multe solutii:
              1. Sa pui o piesa pe teava mica, care sa scada viteza aerului.
              2. Sa captusesti zona unde se ingusteaza tevile cu ceva pasla sau material fonoabsorbant, ca sa nu mai aiba forma de 'fluierat'.
              Intrebarea mea e daca exista pe piata ceva de genul sau trebuie sa tai eu teava si sa 'bricolez' pe acolo.
              Si instalatorul care a lucrat la construirea blocului a ridicat din umeri si a zis ca asa face si la alte blocuri. Ori raspunsul mi se pare cel putin neprofesionist, din partea unui expert, ca sa zic asa.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #8
                Daca avem doua coloane de 110mm, care ar fi logica sa fie unite catre exterior cu o singura teava de 50mm?Singura solutie fara sa spargi este sa montezi o ramificatie pe scurgerea ta de la WC astfel incat sa legi acea supapa care sa traga aer in coloana, suplimentar fata de cea de pe bloc, subdimensionata.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • nh1980ro
                  Incepator
                  • 09.oct.2020
                  • 6

                  #9
                  Pai probabil au facut asta din motive de costuri. Ieftineala...

                  Comentariu

                  • uceniculgica
                    Membru Marcant
                    • 10.ian.2013
                    • 573

                    #10
                    Postat în original de nh1980ro
                    1. Sa pui o piesa pe teava mica, care sa scada viteza aerului.
                    daca faci asta, sa nu ai o surpriza neplacuta pentru ca scaderea de viteza a intrarii aerului se va compensa cu cresterea posibilitatii de aspirare a gardei de apa din sifoanele obiectelor sanitare avand ca rezultat miros de canalizare in casa

                    solutia este marirea prizei de aer, actuala fiind subdimensionata

                    Comentariu

                    Procesare...