Stocare apa teava PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • User.F
    Incepator
    • 02.dec.2020
    • 8

    Stocare apa teava PVC

    Salutare tuturor,
    Am o cabana intr-o zona în care nu am curent insa am sursa de apa/ put.
    As vrea sa îmi fac un sistem ca cel din imagine pt a stoca o anumita cantitate de apa și eventual de a incalzi oarecum ca să o folosesc pt spalat.
    Vreau sa stochez pana la 200 litri (nu am nevoie de mai mult) si as vrea ca rezervorul sa fie pe acoperiș CAT MAI PLAT, practic vreau ca rezervorul de stocare sa se imi ocupe cat mai mult suprafata de acoperis.
    Pentru ca nu gaseac sub nici o forma (poate aveți voi alte idei) bidoane/butoaie /rezervoare plate (slim ) m-am gândit sa îmi fac un sistem din țevi pvc de 125/110 de canalizare asemănător cu cel din poza însă as avea câteva întrebări pe cei cu experienta:
    - care e mai buna țeava portocalie sau gri?
    - imbinarile la aceste țevi sunt suficient de bune ca să retina apa? (nu îmi dau seama dacă garniturile de cauciuc au pierderi de apa sau în general țin f bine etans)
    - as putea avea probleme din cauza ca vor sta mereu în soare? (aici ma gândesc ca ar putea ceda garnitura în timp scurt..?)
    ​​​​​
    Menționez ca vreau sistemul de colectare sa fie pe acoperiș spre partea însorită, de unde nu se vede din drum - faptul ca doresc sa fie plat tine doar de estetic/ mascare.

    Multumesc anticipat
    Ultima editare de User.F; 02.dec.2020, 23:49.
  • ABBA
    Membru
    • 12.iun.2014
    • 232

    #2
    Greu de facut o instalatie de acest gen fara curent.
    Cum ve-ti urca apa pe acoperis?
    Cum alimentati instalatia?
    Credeti ca instalatia dvs din piese de scurgere va rezista la presiune?
    Eu unul, nu cred.
    Cautati alte tipuri de conducte care se sudeaza-lipesc, si care sa reziste si la presiune..

    Comentariu

    • User.F
      Incepator
      • 02.dec.2020
      • 8

      #3
      Am generator de curent și scot apa din put și alimentez rezervorul când am nevoie (săptămânal).
      Presiune nu as avea acolo pt ca apa va pleca prin cădere din acest rezervor către consumator (o chiuveta/ dus în aer liber).
      Ideea este ca voi folosi tot ce e acolo pe timpul verii când voi merge acolo.
      Ce ma interesează este dacă acele garnituri de îmbinare tin apa sau voi avea mereu scurgeri pe la acestea?

      Comentariu

      • ABBA
        Membru
        • 12.iun.2014
        • 232

        #4
        Nu este mai bine cu un vas de acumulare decat cu acele tevi de scurgere?
        200 litri vopsit negru, vara este ideal.
        Si fara probleme.

        Comentariu

        • User.F
          Incepator
          • 02.dec.2020
          • 8

          #5
          Ideea este ca rezervorul sa fie cât mai mascat.
          Am găsit acest rezervor din UK, din ce mi-au comunicat se mai adaugă aprox 70 lire transport pana în România. https://www.kingfisherdirect.co.uk/2...ble-water-tank
          Nu pot sa cred ca în Ro nu avem nici o varianta de rezvor plat. Știți voi vreo varianta/ producător cu ceea ce ma interesează?

          Comentariu

          • emp
            Membru Marcant
            • 29.mai.2009
            • 543

            #6
            Postat în original de User.F
            Ideea este ca rezervorul sa fie cât mai mascat.
            ... Știți voi vreo varianta/ producător cu ceea ce ma interesează?
            Poate iti este de folos sau asta.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Cu crezi ca se va comporta la UV? La interior se va murdari repede datorita sedimentelor din apa plus ca in soare se vor dezvolta microorganisme si va ajunge verde,
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • rex
                Membru
                • 21.apr.2015
                • 221

                #8
                Mi-a spus un nene ca incalzeste apa pe timpul verii printr-o teava de pehd neagra diametru de 40mm si lunga de 50m , lasata asa , ca o spirala intinsa pe acoperisul unui bar . O umplea cu un hidrofor setat la 1 bar.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Postat în original de rex
                  Mi-a spus un nene ca incalzeste apa pe timpul verii printr-o teava de pehd neagra diametru de 40mm si lunga de 50m , lasata asa , ca o spirala intinsa pe acoperisul unui bar . O umplea cu un hidrofor setat la 1 bar.
                  Da, orice furtun lasat in soare va ajunge o o anume temperatura, ajunge peste 50grade vara in soare torid.. Problema este ca diametrul este redus si trebuie o lungim mare pentru un volum consistent de apa. Respectivul avea apa curenta.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  Procesare...