Aerisire scurgere baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alpinia
    Incepator
    • 26.dec.2019
    • 38

    Aerisire scurgere baie

    Buna ziua,

    Va rog sa ma ajutati cu realizarea unei aerisirii a canalizarii din baie. Locuiesc la casa, am doua toalete, cea din parteer complet facuta, iar cea din etaj inca in lucru. Acum, coloana principala, este deschisa in etaj, iar mirosurile ies in toaleta din etaj. Momentan stau cu usa inchisa si geamul mereu deschis, deci nu ma deranjeaza foarte tare, dar vreau sa rezolv aceasta situatie

    Ce variante am de a finaliza canalizarea ?
    As da o gaura cu o carota in peretele exterior, prin care sa vin cu teava conectata la coloana principala. Ma gandesc ca ventilatia si aerisrea s-ar face prin acea teava..

    Cred ca ar mai fi varianta de a scoate teava in pod, dar nu am cum sa o scot prin acoperis, si nici nu as lasa tot mirosul drect in pod.

    Am atasat si o poza cu cituatia curenta

    Multmesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Prelungesti teava pe o anumita inaltime in functie de cum poti amenaja masca ulterior si scoti teava afara, prin perete. Se poate reduce sectiunea la 50mm. Atentie sa nu scoti teava sub fereastra sau intr-o zona unde poate sa ajunga mirosul la interior, purtat de curentii de aer.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • alpinia
      Incepator
      • 26.dec.2019
      • 38

      #3
      Ok, multumesc.

      Cand scot teava afara, trebuie sa ii dau vre-o inclinatie sau sa tin cont de alte aspecte ?
      Altfel, eu as scoate teava, cot de 90 in sus, si evenual o palarie de aceea speciala sa nu intre ploaia / zapada iarna

      Comentariu

      Procesare...