Bazin wc incastrat baie spatiu mic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • supercurios
    Incepator
    • 25.mai.2020
    • 63

    Bazin wc incastrat baie spatiu mic

    Buna ziua,

    Am dori o părere cu privire la posibilitatea montajului unui bazin wc incastrat cu vas suspendat. Atașat regasiti schița apartamentului, baia are 4,13 mp, schema bazinului wc-ului încastrat si cateva poze de la fata locului,


    Din păcate țeava de scurgere este la o distanța considerabilă de peretele "din spatele wc-ului" lucru ce complica situatia si pana acum nu am gasit o solutie.


    Varianta 1 atasata, nu știm cum ar putea fi racordat la scurgere, iar tot ansamblul inclusiv vas wc ar putea obtura deschiderea usii.

    Varianta 2 atasata, presupune schimbarea locului wc-ului cu cel al chiuvetei, dar traseul racordului ar fi ceva mai lung


    Va mulțumim pentru orice parere sau sfat!

    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Spatiul este suficient si se poate modifica pentru varianta 2. Acest lucru doar din considerentul ca la deschdiere usa sa nu vezi direct vasul WC. Se poate schimba modul de deschidere usa si sa pozitionezi WC pe lung, cu spatele la acel perete de 70cm, cel cu usa. Ar trebui sa faci cateva simulari pe hartie, la scara, sa vezi cum iti cade mai bine. Sunt posibile ambele variante.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Baile de genul acesta sint deja gindite asa :
      wc lavoar, cada/cabina , toate pe peretele din dreapta , si asa arata bine si firesc .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • supercurios
        Incepator
        • 25.mai.2020
        • 63

        #4
        Multumesc VYS si Mircea G pentru feedback, cred ca o sa mergem pe varianta 2, adică lavoar (ca sa nu avem probleme cu deschiderea usi) apoi wc incastrat si apoi masina de spalat si cada pe latime in capăt.


        Problema cred ca ramane cu distanța racordului de scurgere VYS de la vas wc pana la coloana de scurgere a blocului. Vor fi după calculele mele circa 100 cm. E ok distanta asta? Pana la urma cand tragi apa se scurg 6 litrii de apa impreuna cu solidele de rigoare

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          1. exista si cadre wc SLIM
          2. si fara " slim " wc-ul incape acolo fara probleme
          3. pozitia " la jumatate" a vasului wc inseamna ca in zona lavoarului vei avea jos o nisa care este deranjanta
          ​​​​​​​4. total aiurea vasul wc linga cada .....
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...