Anulare racord chiuveta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Alex2023
    Incepator
    • 25.ian.2023
    • 3

    Anulare racord chiuveta

    Va salut,

    Am o chiuveta intr-un demisol la care vreau sa renunt. Chiuveta este conectata la canalizare printr-un racord de 50mm. Am atasat o poza. Tevile de canalizare sunt din plastic, dar nu stiu din ce fel de plastic si au fost montate in 1992, imbinarile lor sunt realizate prin lipire.

    M-am gandit sa tai acel racord cam in dreptul unde vedeti in poza firul galben si sa lipesc un capac de plastic sau sa pun un capac de cauciuc cu colier. Vreau sa fie cat mai sigur prins in caz de refulare.

    Aveti idee ce tip de plastic este si cu ce as putea sa-l lipesc in cazul in care as pune un capac de plastic?

    As prefera solutia cu capac de cauciuc cu colier pentru ca mi se pare mai simpla, dar ma tem sa nu alunece pe teava. Asa arata capacul de cauciuc


    Cum credeti ca e mai bine sa fac?

    Multumesc.

    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Poti sa folosesti un capac de PVC standard pe care il lipesti cu adeziv pentru PVC.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Alex2023
      Incepator
      • 25.ian.2023
      • 3

      #3
      Va multumesc pentru raspuns. Din pacate planul de a renunta la acea chiuveta mi-a fost dat peste cap, asa ca sunt nevoit sa o pastrez si sa instalez o clapeta anti refulare. Intrebarea este cum sa fac legatura intre clapeta si teava de 50mm pe care trebuie s-o tai?

      De la clapeta spre chiuveta pot sa folosesc tevi de canalizare PP moderne cu garnituri.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3524

        #4
        Exista clapete de sens pentru orice marime de conducta scurgere. Tai conducta existenta, montezi clapeta si refaci traseul pana la chiuveta cu tv pvc-etansare garnitura cauciuc.

        Comentariu

        Procesare...