Fosa ecologica ,montaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1551

    #16
    In functie de nivelul panzei freatice, se va incastra partial sau total bazinul in beton, pana la nivelul apei.
    Pe tot timpul executiei lucrarii trebuie evacuata apa, prin pompare, pana cand nivelul acesteia este sub nivelul fundatiei.

    La turnarea betonului se va avea in vedere protejarea bazinului datorita fortei exercitate de beton.
    Bazinul se ancoreaza de radier prin intermediul unor lanturi sau grinzi de otel.

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 980

      #17
      in cazul de fata nu este vorba de panza freatica ,ci de infiltratii de la suprafata in zona recipientului
      solul este argila ,iar apa infiltrata nu se disperseaza in sol,ramanand in zona rezervorului si actionand asupra lui , conform legii domnului arhimede
      intrebarea era ... ce material de umplutura sa folosesc ,si daca o compactare sanatoasa va rezolva problema infiltratiilor ,dinspre suprafata
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6453

        #18
        Postat în original de termoadi
        [...] apa infiltrata nu se disperseaza in sol, ramanand in zona rezervorului si actionand asupra lui, conform legii domnului Arhimede [...]
        Nu ar merge facut un dren in zona rezervorului? ca nu prea cred ca aveti cum sa stopati infiltratiile.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • termoadi
          Membru Marcant
          • 21.ian.2007
          • 980

          #19
          d nu raduca dren , dren dar unde naiba sa l golesc ...
          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

          Comentariu

          • aspidisca
            Incepator
            • 07.mar.2008
            • 8

            #20
            Re: fosa ecologica ,montaj , help

            Postat în original de termoadi
            se da urmatoarea problema reala:
            de montat fosa ecologica 8mc in sol argilos si in calea apelor pluviale
            am de montat o asemenea fosa intr un loc unde apa balteste necontenit si solul este argila
            am efectuat excavatia ,am turnat placa beton,am ancorat rezervorul (fibra de sticla) cu ajutorul a 4 coliere din platbanda ,prinse in placa fiecare cu cate 4 dibluri metalice de 10 mm
            acum nu stiu cu ce sa umplu groapa ,cu margaritar ca in specificatia tehnica de montaj data de producator sau cu pamant
            din cauza flotabilitatii foarte mari imi este teama de o eventuala iesire la suprafata a rezervorului
            Daca spui ca fosa e ecologica baniuesc ca nu e un simplu bazin vidanjabil.Problema nu e montajul . Se baga fosa in groapa si se umple cu apa.Trebuie sa te gandesti ce faci cu apa din fosa.Unde o deversezi daca solul nu permite infiltrarea.

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 980

              #21
              TOCMAI DIN CAUZA SOLULUI ARGILOS FOSA ESTE DE FAPT UN SIMPLU BAZIN VIDANJABIL ,
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • ancutza2007
                Incepator
                • 24.mar.2008
                • 6

                #22
                Postat în original de dantzq
                Postat în original de termoadi
                nu este vb de ministatie tratare ci de un simplu rezervor,care din cauza lui arhimede iese la suprafata
                Pentru o fosa vidanjabila 8mc mi se pare destul de putin, va trebui sa chemi vidanja odata pe luna (in cel mai bun caz).

                In continuare zic ca merge solul excavat. Daca pui doar margaritar...apa din precipitatii se va aduna in groapa excavata (in golutile dintre petricele), iar la un inghet poate chiar sa crape fosa.
                Cred ca trebuie ceva mai consistent....ca ultima solutie, BSC (Parerea mea)
                Fratilor ganditiva putin in sol cota de inghet este de circa 0.70-1.2 m in functie de zona, chiar daca solul va fi umed deci e imposibil ca apa din jurul recipientului sa inghete si sa provoace daune majore acestuia, doar daca nu am observat si este precizat ca recipientul se afla la mai mult de -0.5-0.7 m fata de cota 0 a terenului. parerea mea ar fi sa il ancorezi foarte bine de o placa de beton si daca nici asa nu vei reusi mai toarna o placa de beton deaupra recipientului care va fi mai mare cu circa 0.8-1.2 metri fata de dimensiunile de gabarit ale recipientului (pentru a nu actiona ca o povara pe recipient0 si vei scapa de probleme

                Comentariu

                • ancutza2007
                  Incepator
                  • 24.mar.2008
                  • 6

                  #23
                  Re: fosa ecologica ,montaj , help

                  Postat în original de aspidisca
                  Postat în original de termoadi
                  se da urmatoarea problema reala:
                  de montat fosa ecologica 8mc in sol argilos si in calea apelor pluviale
                  am de montat o asemenea fosa intr un loc unde apa balteste necontenit si solul este argila
                  am efectuat excavatia ,am turnat placa beton,am ancorat rezervorul (fibra de sticla) cu ajutorul a 4 coliere din platbanda ,prinse in placa fiecare cu cate 4 dibluri metalice de 10 mm
                  acum nu stiu cu ce sa umplu groapa ,cu margaritar ca in specificatia tehnica de montaj data de producator sau cu pamant
                  din cauza flotabilitatii foarte mari imi este teama de o eventuala iesire la suprafata a rezervorului
                  Daca spui ca fosa e ecologica baniuesc ca nu e un simplu bazin vidanjabil.Problema nu e montajul . Se baga fosa in groapa si se umple cu apa.Trebuie sa te gandesti ce faci cu apa din fosa.Unde o deversezi daca solul nu permite infiltrarea.
                  Depinde la ce nivel se afla panza freatica poate se afla sub teava de evacuare a efluentului din fosa si daca veciii nu au fantani in apropiere vei deversa asa. Daca terenul iti permite o solutie ar fi montarea fosei septice semingropat si sa faci o movila de pamat pe care vei pune flori. o alta solutie ar fi sa construiesti un put absobrant care va prelua si apele pluviale si le va duce sub startul de argila (deci vei scapa si de terenul mlastinos. O alta solutie ar fi sa duci fosa septica inapoi de unde ai cumparat-o si sa ceri o statie de epurare cu un camin de ridicare la nivel si vei scapa de toate problemele. SUCCES

                  Comentariu

                  • termoadi
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2007
                    • 980

                    #24
                    mda ,ltumesc pentru opinii,sper sa nu mai am probleme....
                    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                    Comentariu

                    • eco-tad
                      Incepator
                      • 15.apr.2008
                      • 14

                      #25
                      Re: fosa ecologica ,montaj , help

                      fratilor, problema era simpla.Nu ati auzit de fitoepurare?!!!A fost creata special pentru astfel de situatii.unde ami pui ca poluarea e zero. Daca pui un asemenea sitem poate sa fie argilos cu panza freatica la 50cm etc NU TE INTERESEAZA.
                      Andrei
                      fosa septica ecologica 5-6 persoane, 2300 lei(tva si transport inclus) www.eco-tad.ro

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6453

                        #26
                        Postat în original de termoadi
                        [...] sper sa nu mai am probleme....
                        Poate ne tineti la curent si pe noi cu ce se mai intimpla pe-acolo, ca sa stim daca solutia adoptata da rezultate bune.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • popi
                          Incepator
                          • 24.sep.2006
                          • 18

                          #27
                          Cum vine chestia asta cu fitoepurarea?

                          Comentariu

                          Procesare...